Geri Dön

‘Orkestra şefi gibi yönetiyorum’

Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, geçen 4.5 yılda önemli işler yaptıklarını, 250 milyon lira olan borcun büyük bölümünü ödediklerini belirtti, “Önümüzdeki dönem de adayım” dedi. İzmir Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu için ise, “Kendisine kefiliz” ifadesini kullandı

‘Orkestra şefi gibi yönetiyorum’

2014 yılında Çiğli Belediye Başkanı olan Hasan Arslan, bu süreçte yaptıklarını ve geleceğe dair planlarını Milliyet’e anlattı. Göreve geldiğinde belediyenin yaklaşık 250 milyon lira borcu olduğunu belirten Arslan, “Devir teslim töreninde eski başkan, “Allah Hasan Arslan’ın yardımcısı olsun” dedi. Belediye çalışanlarının ödenememiş maaşları, esnafa ve kamuya borç vardı. Tasarruf tedbirleri uyguladık. Bankalar kredi vermiyordu, kredi almayı başardık. Borçları taksitlendirdik. Çalışanlar, ‘Rahat bir nefes aldık. Ev, araba taksidine girdik’ diyor. Herkes halinden memnun” dedi.

‘Hesap kitap bilirim’

Tüm bunları hem kamu hem de özel sektör deneyimi sayesinde başardığını dile getiren Başkan Arslan, “Karayolları şantiyesinde çalıştım. İşçi psikolojisini iyi bilirim. Çiğli’de 1988’den sonra 30 yıl boyunca müteahhitlik yaptım. Hesap kitap işini iyi bilirim. Eğer orkestra şefi gibi iyi yönetirseniz sorunlarla karşılaşmıyorsunuz” diye konuştu. 4 yılda Çiğli’de yapılmayanları yaptıklarını belirten Başkan Arslan, sözlerine şöyle devam etti:

Sosyal belediyecilik

“Çiğli engebeli bir arazide konumlanmış ve alt yapı yapmak oldukça zor. Ataşehir, Maltepe, Küçük Çiğli ve İnönü mahallerinde su baskınları oluyordu. Büyükşehirle işbirliği yaptık ve bu sorunu çözdük. Egekent ve evkalarda merdiven çalışmaları yaptık. 30 yıldır buralarda bir şey yapılmamış. Önceki dönemlerden kalan projeleri tamamladık. Sosyal belediyeciliğin gereklerini de yerine getirriyoruz. Her gün 300 ailenin evine sıcak yemek dağıtıyoruz. Yaşlı ve engelli vatandaşın evini temizliyoruz. Eşya desteği sağlıyoruz. Spor kulüplerine elimizden gelen desteği veriyoruz. 7’den 70’e herkesi spora teşvik ediyoruz.”

‘Vatandaşlar memnun’

Çiğli Belediye Başkanı CHP’li Hasan Arslan, 2019’un Mart ayında yapılacak yerel seçimlerinde yeniden aday olup olmayacağı ile ilgiliyse, “Bu kadar çalışmadan sonra adaylığı düşünmek zorundayım. Bir dönem daha adayım. Vatandaş bizden memnun olduğunu söylüyor. Projelerimizi tamamlamamız gerekiyor. Yaşanabilir bir Çiğli için daha yapacak çok işimiz var” diye konuştu.

‘Her şeyin bilincindeyiz’

CHP içerisindeki olağanüstü kurultay tartışmalarında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında duran ilk isimlerden olan Hasan Arslan, bunun gerekçelerini de anlattı. Kılıçdaroğlu ile CHP’nin oylarının yüzde 25’leri bulduğunu ve partiyi toparlama gayretini çok önemli bulduğunu belirten Başkan Arslan, “Genel başkanımız, kendisine rakip olan bir kişiyi Cumhurbaşkanı adayı gösterdi. Siyasi yapının değişmesi için barajları yıktı. İYİ Parti’yi meclise sokma gayreti gösterdi. 3-4 puan oy düşmesi var. O da bilinçli seçmenin İYİ Parti ve HDP’nin barajı geçmesi için oy vermesinden kaynaklanıyor. CHP’de oy düşmesi yok. Biz bunun bilincindeyiz. Bu kadar istikrarlı olan bir insanın yanında olmayıp ne yapacaktık? İşin kötü tarafı, seçimin analizini yapmadan, mal kaçırır gibi olağanüstü kurultay talebinde bulunmak. Bu olayı daha fazla devam ettirmek hem Türkiye’ye hem partimize zarar vermektir. Önümüzde yerel seçimler var. Yerel seçimlere hazırlanmamız lazım. Partimizin tek vücut halinde olması halinde inanın yerel seçimlerde başarı göstereceğiz”şeklinde konuştu.

‘Yine yanında olacağız...’

Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun değişimden yana tavır almasını yadırgadığını, ani bir karar olduğunu düşündüğünü ve bu anlamda da yanlış yaptığını söyledi, şöyle konuştu: “Geçtiğimiz günlerde toparlayıcı bir konuşma yaptı, kendisine de bu yakışır. Önümüzdeki süreçte Kocaoğlu’nun yanında olacağız. Aziz başkana kefiliz. Namusuyla, haysiyetiyle görev yapan bir insan. Büyükşehirin her kuruşuna sahip çıkacak kadar önemseyen biri. Önümüzdeki yerel seçimde adaylığı konusunda takdir kendisinindir. Bana kalırsa yine Aziz Bey’in ismi üzerinde durulur” dedi.

7 yaşındaki çocuk okuldaki hücrede darp edildiABD'de bir okulda çocukların cezalandırılması için hücre yapılması ve burada 7 yaşındaki bir çocuğa uygulanan şiddetin görüntüleri ülkeyi ayağa kaldırdı. Olayla ilgili soruşturma başlatılması sonrası, çocuğa şiddet uygulayan görevli intihar etti.
14 Aralık 2019 Magazin Bülteni14 Aralık 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber