Profesöre kusurlu tedavi için 6 yıl hapis isteniyor

Karşıyakalı Ayça Bağrıyanık’ı (5) ameliyat ederek böbreklerinden birini yüzde 85 kullanılmaz hale getirdiği ileri sürülen Prof. Dr. E.M. hakkında, altı yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı

Profesöre kusurlu tedavi için 6 yıl hapis isteniyor

İzmir Karşıyaka’da iki çocuk babası polis memuru Dinçer Bağrıyanık, kızı Ayça’yı idrar sorunu yaşadığı için Manisa’da hastaneye götürdü. Küçük kızı muayene eden Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. E.M. Ayça’yı ameliyat etti. Tekrar rahatsızlanınca böbreğin alınması gerektiği ailesine bildirildi. Bağrıyanık Çifti, Ege Üniversitesi Çocuk Cerrahisi’nde kızlarını muayene ettirdi. Buradaki doktor, ilk ameliyatta yapılması gereken tıbbi müdahalenin yapılmamasından dolayı böbreğin zarar gördüğünü ancak ikinci operasyonla alınmasını gerektirecek bir unsur oluşmadığını belirtti. Doktor, kendi operasyonuyla küçük kızın böbreğini yüzde 15 işlevsel hale getirdi.

Rektör, soruşturma izni vermedi
Kızlarının sağlığına kavuşması ve acı çekmemesi için günlerini hastanelerde geçiren Bağrıyanık Çifti, Prof. Dr. E.M.’nin, yanlış teşhis ve tedavi sonucu kızlarını yaşam tehlikesi geçirecek duruma soktuğunu iddia ederek şikayetçi oldu. Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı, görevsizlik kararı verip dilekçeyi Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü’ne gönderdi. Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli imzasıyla Prof. Dr. E.M.’nin soruşturulmasına izin verilmedi. Bağrıyanık Çifti iddialarını Danıştay’a taşıdı. Danıştay; bilirkişi raporları, küçük Ayça’nın geçirdiği ameliyatlar ve ameliyatı yapan doktorların görüşlerini de dikkate alarak, komplikasyon dahi olsa, küçük Ayça’nın ameliyat sonrasında sol böbreğinde ciddi fonksiyon kaybı meydana geldiğini, bu nedenle olaydaki mevcut deliller ışığında Prof. Dr. E.M. hakkında kamu davası açılması gerektiğine karar vererek, yargılamayı durduran Rektörlük kararını bozdu. Danıştay’ın bozma kararı üzerine Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı, Prof. Dr. E.M., hakkında, “taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olmak”tan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Bağrıyanık Çifti de, Prof. Dr. E.M. hakkında 100 bin TL’lik maddi ve manevi tazminat davası da açtı. Telefonla ulaşılan Prof. E.M. önünde dosya olmadığı için bir şey söylemek istemediğini belirtti.

Boş su kuyusuna düşen genç öldü
Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde, tornacı Şerafettin Acar (24), gece arkadaşları Y.E.B. (17) ve C.Ç. (25) ile Torbalı Ovası Acıbadem Mevkii’ne bira içmeye gitti. Acar, saat 23.30 sıralarında tuvalet ihtiyacını gidermek için çıktı. Karanlıkta üzeri çalılarla kaplı 30 metre derinliğindeki boş su kuyusunu farketmeyen Acar düştü. Talihsiz Acar’ın düştüğünü gören arkadaşları polisi aradı. Turgutlu Belediyesi AKS 110 ekibi kuyuya düşen genci kurtarmak için nefes kesen bir operasyon başlattı. Oksijen tüpüyle kuyuya inen AKS 110, Acar’ı iple bağlayarak yukarı çekti. Vücudunun ceşitli yerlerinde kırıklar olan gencin öldüğü belirlendi.

Tam 1 buçuk metre! Piton döner...Adana’da sosyal medya sayesinde popüler hale gelen tavuk dönerci, 1 buçuk metrelik ‘piton döner’ ile farklı lezzet arayanların akınına uğruyor.
13 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber