Rekor tazminat 220 bın lıra

Hakim, “Tazminat az olursa, suçlar önlenemez” dedi ve Gülçin Doğan’ın ölümüne sebep olan otobüs şoförü, ESHOT ve sigortayı, 220 bin 586 lira tazminat ödemeye mahkum etti

Rekor tazminat 220 bın lıra

İzmir’de, belediye otobüsünün çarptığı sinyalizasyon direğinin başına düşmesi sonucu ölen Gülçin Doğan’ın ailesinin açtığı tazminat davası sonuçlandı. Mahkeme; ESHOT, şoför ve sigorta şirketini, yasal faizi hariç toplam 220 bin 586 lira 573 kuruş maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum etti. 10 Aralık 2010’dameydana gelen kazada, Mustafa Taner Dinç yönetimindeki Halkapınar-Arıkent seferini yapan 35 Y 2415 plakalı belediye otobüsü kontrolden çıkıp sinyalizasyon direğine çarptı. Devrilen direk, Gülçin Doğan’ın başına düştü. Doğan, komadan çıkamadı ve 7 gün sonra hayatını kaybetti.

Hapse mahkum oldu
Mahkeme, otobüs şoförü Mustafa Taner Dinç’i 1 yıl 8 ay hapse mahkum etti, cezayı paraya çevirmedi. Bu cezayı az bulan Gülçin Doğan’ın eşi Lütfü Doğan ve oğlu Ege Doğan, anneanne Sevgi Conker ve dede İlhan Coker adına, şoför, çalıştığı şirket ile sigorta şirketine karşı toplam 167 bin liralık maddi ve manevi tazminat istemiyle 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açıldı. Hakim Muharrem Ünal, davalı üç tarafı da tazminat ödemeye mahkum etti. Ünal, gerekçeli kararında şunları belirterek, “Kusur raporunda sürücü Mustafa Taner Dinç’in tam kusurlu olduğu belirtilmiştir. Ülkemizde tazminat hukukunun, istenilen ölçüye vardığını söylemek mümkün değildir. Eğer miktarlar çok düşük gösterilir, insanlar ödeme sıkıntısı yaşamazlarsa, o taktirde bu suçların önlenmesi de mümkün değildir” dedi ve cezayı kesti.

Üç davalı ödeyecek

Mahkeme kararına göre, şoför M. Taner Dinç, ESHOT ve sigorta şirketi, Lütfü Doğan için 30 bin, Ege Doğan’a 40 bin, İlhan ve Sevgi Conker için de 15’er bin lira toplam 100 bin lira manevi, Lütfü Doğan için 102 bin 432 lira 476 kuruş, Ege Doğan için de 18 bin 154 lira 97 kuruş toplam 120 bin 586 lira 573 kuruş manevi tazminat ödeyecek. Yasal faizlerin bu rakamın dışında olduğu bildirildi.

Hindistan'ı sel vurdu!Hindistan'da aşırı yağışlar sonucu oluşan selde, 5 eyalette 58 kişi hayatını kaybetti. 10 bin kişinin ise sel bölgelerinden tahliye edildiği belirtildi.
20 Ağustos 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber