Robotik cerrahi dönemi

Özel Kordon Cerrahi Merkezi’nden Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Karaköse, Son yıllarda cerrahi branşlarda kullanılmaya başlanan ve yüz güldüren sonuçlar veren Robotik Cerrahi sisteminin üroloji alanında da kullanılmaya başlandığını belirtti.

Robotik cerrahi dönemi

Son yıllarda cerrahi branşlarda kullanılmaya başlanan ve yüz güldüren sonuçlar veren Robotik Cerrahi sisteminin üroloji alanında da kullanılmaya başlandığını belirten Özel Kordon Cerrahi Merkezi’nden Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Karaköse, “Böbrek kanseri, mesane hastalıkları ve özellikle prostat kanseri tedavisinde tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kadın hastalıkları ve doğum, kalp damar cerrahisi, genel cerrahi, göğüs cerrahisi, kulak burun boğaz hastalıkları, çocuk cerrahisi, çocuk ürolojisi, cerrahi onkoloji ve ortopedi alanlarında da giderek yaygınlaşmaktadır” dedi.

İnsan eli gibi

Robotik cerrahi sisteminde, cerrahın kullanımı için cerrah konsolu, robotik kolları taşıyan bir ünite, 3 boyutlu görüntü veren bir optik görüntüleme sistemi, 540 dereceye kadar hareket kabiliyeti sağlayan enstrümanların mevcut olduğunu belirten Doç. Dr. Ayhan Karaköse, “Bu enstrümanlar insan elininin bilek hareketlerini taklit edebilmekte ve elin uzanamayacağı yerlere rahatlıklar ulaşabilmektedir. Ayrıca açık ve laparoskopik ameliyatların aksine cerrah oturarak ameliyat yapmakta ve yorulmadan çok uzun süren ameliyatları bile rahatlıkla yapabilmektedir. Şuan da halen kullanılan ve tek robotik cerrahi sistem olan ‘Da Vinci’ robotik cerrahi sistemi 53 ülkede 3 binden fazla hastanede kullanılmaktadır. ‘Da Vinci’ robotik cerrahi sistemi ile yapılan ameliyat sayısı her geçen gün artmaktadır. Da Vinci sisteminde sadece cerrahın değil merkezindeki diğer tüm çalışanların tecrübesi de önemlidir” diye konuştu.

Bodrum’da kaçak sigara fabrikasına polis baskını: 2 gözaltıBodrum’da kaçak sigara fabrikasına baskın yapan KOM ekipleri 2 kişiyi gözaltına aldı. Seri üretime geçtikleri görülen 4 kişi günde binlerce sigara ürettiği öğrenildi.
15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber