Sanatta da dışa bağımlı ülkeyiz

Türkiye, 2010 yılında, ihraç ettiğinin 10 katı kadar sanat eseri, koleksiyon eşyası ve antika ithal etti. Tanzanya’dan bile alım yapılması dikkat çekti

En çok ihracat Libya’ya
TÜRKİYE İstatistik Kurumu’nca (TÜİK) açıklanan veriler, ülkemizin sanatta da dışa bağımlı olduğunu ortaya koydu. 2010’da, 2 milyon 471 bin dolarlık sanat eseri, koleksiyon eşyası ve antika ihraç edilirken, 21 milyon 258 bin dolarlık ithalat gerçekleşti. En fazla ihracat, 599 bin dolarla Libya’ya yapılırken, bu ülkeyi, 323 bin dolarlık ihracatla BAE, 284 bin dolarlık ihracatla İsviçre izledi.

İthalat lideri İngiltere
SANAT eserleri, koleksiyon eşyası ve antika eşyalar alanında en fazla satın alım yapılan ülkeler arasında, İngiltere, 6 milyon 655 bin dolarlık ithalatla ilk sıraya oturdu. Bu ülkeyi, 3 milyon 883 bin dolarlık itlahatla Fransa, 2 milyon 636 bin dolarlık ithalatla ABD izledi. Almanya, İtalya, İsviçre ve Güney Kore de 1 milyon dolardan fazla ithalat yapılan ülkeler arasında yer aldı.

Nerelerden aldık?
TÜRKİYE’NİN, sanat eseri satmadığı, sadece ithalat yaptığı ülkeler arasında; Burkina Faso, Mısır, Tanzanya, Güney Afrika, Fas, Namibya, Umman, Yemen, Hindistan, Endonezya, Malezya, Filipinler ve Yeni Zelanda’nın bulunması dikkat çekti. Bu ülkelerden yapılan ithalat miktarları, 164 bin dolar ile 182 dolar arasında değişiyor.

Ypg, Rusya bayrağı astıSuriye'nin kuzeyinde Barış Pınarı Harekatı devam ederken, Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısında bulunan terör örgütü işgalindeki Zor Mağar köyüne Rusya Federasyonu bayrağı asıldı.
Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber