Şans, ikisine de güldü

Şans, ikisine de güldü

Böbrek bekleyen Kadri Erel ile Hüseyin Saldamlı, aynı kadavradan yapılan nakille sağlıklarına kavuştu. İkili, sekiz saat süren operasyonun ardından hastane arkadaşlığının ardından böbrek kardeşi de oldu.

İzmir’de böbrek nakli olmayı bekleyen ve aynı merkezde diyaliz tedavisi gören Hüseyin Saldamlı ile Kadri Erel, aynı kadavradan yapılan böbrek nakliyle sağlıklarına kavuştu. İkili, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde böbrek yetmezliği teşhisi konulmasının ardından Torbalı’da özel bir diyaliz merkezinde tedavi gördü. Üç yıldır böbrek nakli bekleyen Saldamlı ve Erel’e geçen hafta beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın bağışlanan böbreklerinin uyumlu çıkmasıyla makineye bağlanmaktan kurtulma ümidi doğdu. Opr. Dr. Ahmet Er’in başkanlığındaki ekip, aynı gün içinde yaklaşık 8 saat süren operasyonla bağışlanan böbreklerden sağ böbrek Saldamlı’ya sol böbrek ise Erel’e nakledildi.

Opr. Dr. Er, “Şanslı hastalar çünkü kan ve dokuları uyumlu çıktı. Biz de vakit geçirmeden nakillerini yaptık. Arkadaşlıkların yanı sıra artık onlar böbrek kardeşi oldu” dedi. Sağlığına kavuşan Hüseyin Saldamlı, hastalığı boyunca çok zor günler yaşadığını ama hiçbir zaman umudunu kaybetmediğini söyledi, “Kadri Bey ile arkadaşken artık böbrek kardeşi olduk” diye konuştu. Kadri Erel de böbrek nakli olmayı beklerken bazen karamsarlığa kapıldığını ama Saldamlı’nın ona her zaman moral verdiğini kaydetti, “Sağlığıma kavuştuğum için çok mutluyum” şeklinde konuştu. l TEZCAN EKİZLER AA

Cesedi taşırken yakalandılarKocaeli'nin Karamürsel ilçesinde, uyuşturucu hap kullandığı iddia edilen Kenan Tunç (47) yaşamını yitirirken, arkadaşları cesedini evden çıkarırken yakalandı. Tunç'un vücudunda darp izleri bulunurken, 2 kişi gözaltına alındı.
15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber