Şeffaf perdeye isyan!

Sağlık Bakanlığı’nın kalite standartları kapsamında Türkiye genelinde başlattığı acil servislerdeki şeffaf perde, ardında olup biteni ortaya koyduğu için büyük tepki çekti

Şeffaf perdeye isyan!

Sağlık Bakanlığı’nın kalite standartları kapsamında, Türkiye genelindeki hastanelerde başlattığı hastane acil servislerinde şeffaf perde uygulaması, Manisa Devlet Hastanesi’ndeki hastaların tepkisine neden oldu. Manisa İl Sağlık Müdürü Ziya Tay, oluşan tepkiler nedeniyle hastaneye gelerek vatandaşları, sağlık personelini ve görevlileri dinledi. Acil Serviste incelemelerde bulundu.İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklama yapan Tay, Acil Servis’te şeffaf perde uygulamasının bir rahatsızlık oluşturduğunu gözlemlediğini aktararak, perdelerin değiştirilmesi için gerekli girişimleri başlatacağını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı’na bildirildi
Tay, “Şeffaf perde uygulamasından şikayetlerin olduğu görülüyor. Bu uygulama, hasta mahremiyeti ihlaline de sebep olduğu için hemen perdelerin değiştirilmesini istedim. Konuyu yazılı olarak Sağlık Bakanlığına da bildirerek uygulamanın yanlışlığını dile getireceğim” dedi.
Sağlık Bakanlığının kalite standartları çerçevesinde yaptığı değişikliklerle birlikte bazı bölümlerde belirli bir standart oturtulmaya çalışıldığını ifade eden Tay, şöyle konuştu:
“Bu standartlara göre tanımlanmış bir perde ölçüsü, hastanemiz tarafından tarif edilen şekilde yaptırılmış ve uygulanmış. Sağlık Bakanlığı standart bir uygulama yapmaya çalışıyor. Mesela hepsi logolu olacak, üst taraftan sağlık personelinin görünmesi gerekiyor. Ancak uygulamada özellikle akşamları sorun çıktığı görülüyor. Aslında doğru bir uygulama, ancak perdenin görünürlüğünün hesaba katılmadığını anlıyoruz.”

Personel de çok rahatsız
Manisa Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Nurhan Karadeniz de, bu uygulamadan Acil Servise gelen hasta ve yakınlarının yanı sıra hastane personelinin de rahatsızlık duyduğunu, çok sayıda şikayet aldıklarını belirtti.

Bakan Akar'dan flaş Libya açıklaması:Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "(Libya mutabakatı) Bu hiçbir şekilde diğer ülkelere karşı bir tehdit, diğer ülkelerin hakkına, hukukuna taciz değildir." dedi.
Kadın muhabir canlı yayında cinsel tacize uğradıABD’nin Georgia eyaletinde gerçekleşen bir 10 kilometre yarışını sunan kadın muhabir, yarışçılardan birinin cinsel tacizine maruz kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber