Sertleşme problemine güncel yaklaşımlar

Ekol Hastanesi’nden Doç. Dr. Ayhan Karaköse, 40 yaşından sonra her üç erkekten birinde sertleşme problemi görüldüğünü belirtti, “Güncel yöntemler mevcut” dedi

Sertleşme problemine güncel yaklaşımlar

Ekol Hastanesi’nden Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Karaköse, sertleşme sorununa güncel tedavi yöntemleriyle çözüm bulunduğunu belirtti. Doç. Dr. Ayhan Karaköse, “Sertleşme, diğer adıyla ereksiyon, kişinin cinsel birlikteliği için beyin, omurilik, sinirler, penis düz kası ve hormonların yer aldığı bir sistemdir. Sertleşme sorunu ise tatmin edici bir cinsel birleşme için gerekli sertliğin sağlanamaması veya sürdürülememesidir” diye konuştu.

Belirtiler ve nedenler

Başlıca belirtileri arasında sertleşmede zorluk, cinsel aktiviteyi sürdürmede zorluk ve cinsel istekte azalma olduğunu belirten Doç. Dr. Ayhan Karaköse, “40 yaşından sonra her 3 erkekten birinde sertleşme problemi olduğunu, sertleşme nedenleri arasında organik nedenler olarak diyabet, kalp damar hastalıkları, endokrinolojik bozukluklar, bir takım ameliyat ve operasyonlar, sigara ve alkol kullanımı ve yaşlanma yer almaktadır. Psikolojik nedenler arasında ise ilişki problemleri, kaygı, çiftler arasındaki uyumsuzluk, performans ile ilgili aşırı beklentiler yer almaktadır” dedi.

Tedavi yöntemleri

Oral tedaviler: Sertleşme bozukluğu tedavisinde ilk önerilen tedavinin ağız yoluyla alınan ilaçlar olduğunu belirten Doç. Dr. Ayhan Karaköse, “Bu ilaçlar penisteki damarlarda genişlemeye neden olur ve kan akımını artırır” dedi.

Enjekte edilen ilaçlar: Penisin içine ilaç enjekte edilerek uygulanan bir tedavi seçeneğidir. Enjeksiyondan 10-15 dakika sonra sertleşme meydana gelir.

Vakumlu pompalar: Bu sistemler silindir şeklindedir ve penisi çevresinden sıkan bir lastik veya silikon halkası bulunur.

Şok Dalga Tedavisi: Sertleşmenin iyileştirilmesi için düşük yoğunluklu, odaklanmış şok dalgalarının kısa aralıklar halinde penise verildiği bir tedavi şeklidir. Bu tedavi penis dokusunda yeni damarlanma artışı sağlar.

Penil protez implantasyonu: Şiddetli sertleşme bozukluğu olan hastalarda, diğer tedavilerin başarısız olduğu durumlarda uygulanan bir cerrahi işlemdir. Bu işlem sırasında penisin içine sertleşmeyi sağlayacak protezler yerleştirilir. Ameliyattan sonra 4 hafta boyunca ağır kaldırılmamalı, bisiklete binilmemeli, termal banyo ya da saunaya girilmemeli, cinsel yaşamdan uzak durulmalıdır.

Bükülebilir penis protezi: Penis devamlı sert halde kalır. Cinsel birliktelik öncesi hasta penisi düzelterek cinsel birlikteliğe girer.

İki parçalı penil protez: Normal ereksiyonu taklit eden mekanizmadır. Penis içine yerleştirdiğimiz bir protez var. İşlem öncesi penis bir pompayla şişirilir. Eş ve kişi memnuniyeti çok yüksektir.

Enine boyuna doğru büyüyen penis protezi: Normal birliktelik öncesinde pompayla sertlik sağlanır. İşlem sonrası normal hale getirilir. Hızlı ve etkili çözüm sağlar. Kişi ve eş memnuniyeti çok yüksektir. Penis protez, çocuk sahibi olmaya engel değildir.

Gönen’de üvey torun dehşetiBalıkesir'in Gönen ilçesinde meydana gelen olayda üvey torun vahşetinde F.S (32) ismindeki şahıs dedesini sırtından bıçaklarken ninesinin ise boğazını keserek öldürdü.
Marmaris plajları, yabancı turistlerle kentte yaşayanlara kaldıMarmaris'e Kurban Bayramı tatili için gelenlerin çoğunluğunun memleketlerine dönmesinin ardından, plajlar kentte yaşayanlar ile yabancı turistlere kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber