SICAK KUYULAR DEPREM ALARMI MI

Milas’ta bir tarlada oluşan çukurun ardından, Selçuk’ta da içinden sıcak hava püsküren bir kuyu daha ortaya çıktı

SICAK KUYULAR DEPREM ALARMI MI

İzmir’in Selçuk İlçesi’nde doğa yürüyüşü için Efes surlarının bulunduğu tepelere yürüyen dağcıların bulduğu sıcak hava çıkan oyuk endişe yarattı. Deprem korkusunu akıllara getiren oyuk için araştırma yapılması istendi. Zirve Dağcılık Selçuk Şubesi’nin hafta sonunda düzenlediği doğa yürüyüşüne katılan dağcıların tesadüfen bulduğu oyuktan kuvvetli şekilde sıcak ve az kokulu bir hava çıkması şaşkınlık ve şüphe yarattı. Bölgede fayların bulunması ve çıkan havanın sıcak olmasından şüphelenen dağcılar bir süre gözlem yaptıktan sonra bölgeden ayrıldı.

3-4 şiddetinde deprem
Aykut Yıldızalp’in fotoğraflarını kulüp üyesi iki jeologla paylaşan Şube Başkanı Özgür Aydoğan, “Oyuktan çıkan sıcak hava hakkında iddiada bulunmak için çok erken, ancak uzman kişilerin ayrıntılı bir inceleme yapması sonucunda kesin bir şey söylemek mümkün olur” dedi. Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür de, bölgedeki durumun araştırılması gerektiğini ve bunun için harekete geçeceklerini kaydetti. Ülgür, durumu öğrenecek bilim adamlarının da gerekli araştırmaları yapacağını düşündüğünü kaydetti. “Popülizm yapmadan doğruları söylemek gerekiyorsa, Selçuk’taki son büyük depremin üzerinden 140 yıl geçmiştir” diyen Ülgür, bununla beraber bölgede son birkaç yıldır büyüklükleri üç ile dört arasında değişen depremler olduğunu belirtti.

Milas’taki çukur korku yaratmıştı
Milas’a bağlı Söğütçük Köyü’nde yaşayan Murat Çetin’in zeytin ağaçlarının da bulunduğu tarlasında ortaya çıkan, yaklaşık 1.5 metre çapında ve 20 metre derinliğindeki, dibine tünel ve kanalların bağlandığı belirtilen çukur, şaşkınlık yaratmıştı. Dedesinden kalma zeytinlikte bulunan çukurun sırrını çözemeyen Çetin, jandarma ve üniversiteden yardım istedi. Çukurun, depremle bağlantılı bir olaydan oluşma ihtimali üzerinde durulurken, jeologlar, konuyla ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Çukurun dibinde belli yükseklikte tünel ve kanalların bağlantılı olduğu açıklanmıştı.

İstanbul'da silahlı saldırıisranbul Maltepe'de sokak ortasında silahlı saldırıya uğrayan kişi yaralandı. Olay, Cevizli Mahallesi Tugay Yolu Caddesi'nde saat 22.30 sıralarında meydana geldi.
İtfaiyeden tilki kurtarma operasyonuİzmir’in Tire İlçesinde 30 Metrelik boş kuyuya düşen tilki 3 gün kaldığı kuyuda vatandaşların ihbarı ile İtfaiye tarafından kurtarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber