Şifreli küfüre üç yıl hapis!

Hakaret içeren tezahürat yapmakla suçlanan meçhul taraftarın, Sporda Şiddet Yasası’na göre 9 ay ile 3 yıl arasında hapis yatması öngörülüyor

Şifreli küfüre üç yıl hapis!

İzmir’deki ezeli rakipler Karşıyaka ile Göztepe arasında oynanan son maçta, Karşıyakalı taraftarlar tarafından tribünde açılan karekodlu pankart için polis harekete geçti. Polis, pankartı hazırlayıp açan kişilerin, kimlik tespiti ve haklarında işlem yapılması için çalışmalara başladı. Atatürk Stadyumu’nda oynanan ve Karşıyaka’nın 1-0’lık galibiyetiyle sona eren maçta, Karşıyakalı taraftarlar tarafından tribünde açılan pankart dikkat çekmişti.
Anlamsız şekillerden oluşan, ilk bakışta anlaşılmayan ancak 3G’li telefonların okuyabildiği QR kodlu pankartta, çeşitli dillerde Göztepe’ye (O... Ç... Göztepe) ağır küfürler yazıldığı ortaya çıktı. Maçla ilgili 82 kişi hakkında işlem yapan Emniyet, bu kez, dünya basınına da konu olan pankartla ilgili harekete geçti. Polisin, güvenlik kameraları ve fotoğraflardan yola çıkarak, pankartı hazırlayıp açan kişilerin, kimlik tespiti ve haklarında işlem yapılması için girişimlerde bulundu. Pankartı hazırlayıp açan kişilere, 6222 Sayılı Sporda Şiddetin Önlenmesi’ne Dair Kanunu’nun, ‘hakaret içeren tezahüratı’ düzenleyen 14’üncü maddesine göre işlem yapılacak.

14. madde ne diyor?
1- Spor alanlarında taraftarların gruplar halinde veya münferiden belirli bir kişiyi hedef alıp küfürlü tezahürat eden failler hakkında 15 günden az olmamak üzere adli para cezasına hükmolunur. 2- Spor alanlarında veya çevresinde toplum kesimlerine hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişi, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. 3- Birinci ve ikinci fıkralarda tanımlanan suçların yazılı pankart taşınması veya asılması halinde, ceza yarı oranında artar.

Erzurum’da şimşekler geceyi aydınlattıErzurum’da akşam saatlerinde aniden bastıran yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Gök gürültüsü ve sağanak yağışın beraberinde çakan şimşekler gökyüzünü aydınlattı.
17 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber