Sporcu başkandan spora tam destek

İzmir Foça CHP Belediye Başkan adayı Fatih Gürbüz, seçim sandığından lider çıkmalarıyla birlikte hayata geçirecekleri projeleri Milliyet Ege’ye anlattı. Kendisinin de eski bir futbolcu olduğunu belirten Gürbüz, “Kentin potansiyelinden aldığımız güçle büyüyeceğiz. Halkın sağlığı için harekete geçeceğiz” dedi

Sporcu başkandan spora tam destek

Foça CHP Belediye Başkan adayı Fatih Gürbüz, Spor Müdürümüz Mehmet Demirtaş ve usta kalemimiz Fatih Tanfer’in sorularını yanıtladı. Foça’nın spor ve sağlıkla büyüyeceğinin vurgusunu yapan Gürbüz, “Eski sporcuyum. Spor yapmayı, sağlıklı yaşamayı kendime felsefe edindim. Foça halkının da spor ve sağlıkla buluşması için elimden gelen her şeyi yapacağım. Sağlıklı nesiller için her alanda çalışacağım” dedi.

-Spora bakış açınız nedir? Bunun öncesinde spor geçmişiniz var?

Eski bir futbolcu olmama rağmen sporun futbolla sınırlandırılmasına karşıyım. Özellikle Foça gibi bir deniz kentinde su sporlarının geliştirilmesinden yanayım. Altay altyapısında başlayan bir spor geçmişim var. Daha sonra bir turnuvada bayağı bir gol attıktan sonra, Gençlerbirliği’ne transferimiz var. 1.5 yıl sonra da Ankara Demirspor’da 1.5 yıl futbol oynadım. Doğu’da 2 takımda futbola devam ettim. En son kendi memleketimde Göztepe’ye geldim. İzmir’de de kısa bir süreden sonra başlayan sakatlıklar ve kişisel sorunlar yüzünden futbolu bıraktım. Spor yaşantıma Foça’da devam ettim. Uzun yıllar Foça’da takım kaptanlığı yaptım. 3. Lig’e çıkarmak için çok uğraştım ama nasip olmadı. Sonra siyaset ağır bastı, siyasete yöneldim. Bugün de CHP Foça Belediye Başkan adayı olarak sizlerleyim. Eğer Foça’ya başkan seçilirsem, ilçenin sporda ne kadar farklı bir boyuta ulaştığını herkes görecek. Halkımızın sağlıklı bir yaşam sürmesi için sporla iç içe olmasını sağlayacağım. Spor ve sağlık Foça’nın gündeminden düşmeyecek.
Denizimiz tertemiz

-Foça deniz kenti, futbol sizin ana özelliğiniz. Foça’daki denizle gençleri buluşturmayı planlıyor musunuz?

Tabii ki. Herkesin bireysel seçtiği spor var. Kendimi futbolda yetenekli hissettim. Ama kişilere değil, Foça’nın doğasına dokusuna özgün spor dalları yaratmak lazım, bireysel sporlara öncelik vermek gerekiyor. Spor sadece futbol ya da basketbol değil. Gençleri yeteneklerine göre hazırlamak gerekir. Ve bunda da başarılı olmaları için belediye olarak nasıl destek verebilirsek, o katkıyı sunacağız. Foça’da tertemiz bir denizimiz var. Sörf, yelken bunlara önem vereceğiz. Bireysel sporlara destek olacağız. Okçuluk olabilir, doğa yürüyüşleri olabilir, sporun her dalında ne isteniyorsa, gençler nasıl mutlu olacaklarsa, katkı koymaya hazırız. Sağlıklı nesiller yetiştirmek bizim önceliğimiz olacak. Foça’nın her türlü imkanını fırsata çevirip, çocuklarımız ve gençlerimizle buluşturacağız.
Yelken ve sörf önemli

- Spor okulları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bizim Foça ve Yeni Foça’da birçok çocuğumuz var. Özellikle yazın gelen ve zamanını değerlendirmek isteyen gençlerimiz var. Spor okulları sadece futbol veya basketbol ile sınırlı kalmayacak. Bunları çoğaltacağız ve belediye olarak gereken desteği vereceğiz. Foça’nın kendi içinde de spor kulüpleri var. Yelken, sörf bunlardan bir kaçı. Bu alanların desteğini artırıp sporcular yetiştireceğiz. Çocuklarımızı ve gençlerimizi sporla yaz kış buluşturmak için gerekeni yapacağız. Foça bizimle harekete geçecek.

-Amatör kulüpler hakkında neler söyleyeceksiniz?

Amatör kulüpler desteklenecek. Çünkü eskiden amatör kulüplerimizin ismi daha çok duyuluyordu. Artık duyulmuyor. Okul bünyesindeki kulüpler, devletten ve belediyeden destek alıyorlar. Ama bu yeterli değil çünkü bu çocukların idman yapacakları bir alan yok. Bizim işimiz bu yetersiz tesisleri yeterli hale getirmek. İnşallah biz geldiğimizde de bu sorun ortadan kalkacak.

-Foça’nın gençlik ve spora dair potansiyelini nasıl buluyorsunuz?

İzmir spor ve sporcuya önem veren kentlerin başında geliyor. Foça ilçemizde de bu zamana kadar birçok dalda mücadele eden belediye takımları, amatör takımlar bulunmakta. Spor alanındaki bu insan potansiyelini daha çok tesis ve daha çok imkanlarla buluşturursanız profesyonelliğe doğru giden yolun da önünü açmış olursunuz. Neden bir çok alanda Foça’dan milli sporcu çıkmasın?

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.
Norm Ender başlattı, ünlü isimlerden destek yağdı‘Mekanın Sahibi’ şarkısıyla dikkat çeken rapçi Norm Ender, son günlerde artan orman yangınları üzerine bir kampanya başlattı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber