Tablet değil el işi fast food değil çorba

Tablet değil el işi fast food değil çorba

‘Elim İşlesin Beynim Güçlensin’ ve ‘Sağlık İçin Çorba İçin’ projeleriyle, çocukları teknoloji bağımlılığından kurtarmak ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak amaçlanıyor.

İzmir’de, Gaziemir Anaokulu’nda başlatılan ‘Elim İşlesin Beynim Güçlensin’ projesiyle, cep telefonu ve tablet kullanımını azaltmak amacıyla çocuklara; taş boyama, örgü örme ve halı dokuma gibi el işleri öğretiliyor. Çeşme’deki On Altı Eylül İlkokulu’ndaki ‘Sağlık İçin Çorba İçin’ projesi kapsamındaysa veliler, haftanın bir günü ev yapımı çorba getiriyor. Öğrenciler, fast food yerine Uşak’ın tarhana çorbasını, Gaziantep’in dövmeli alaca çorbasını, Tokat’ın toyga çorbasını ve Gaziantep’in ezogelin çorbasını içiyor.

Gaziemir Anaokulu’nda iki yıl önce kurulan ahşap atölye kulübesinde, 5- 6 yaşlarındaki öğrencilere; taş boyama, yoğurt kapları ile örgü örme, basit düzeyde halı dokuma, kanaviçe işleme, sebze- meyve yıkamayı öğrettiklerini belirten okul öncesi öğretmeni Tülay Beryüz, “Yaratıcılıklarını geliştiren çocuklar, işbirliğini de öğreniyor. Okuma saatinde ise atölyenin üst katında bulunan küçük kısımda minderlerde kitap okuyor. Veliler çocukların tabletleri kenara bıraktığını, evde de okuldaki etkinlikleri yapmak istediklerini söylüyor” dedi.

‘Sağlık için çorba için’ projesini başlatan sınıf öğretmeni Aysel Yılmaz da (43), okullarda en büyük sorunun sağlıksız beslenme olduğunu dile getirdi. Özellikle okul çağındaki çocukların fast food tarzı, hamur işi, ekmek arası gıdalara çok fazla yöneldiğini belirten Yılmaz, “Sağlıksız beslenme; obezite, dikkat eksikliği ve davranış bozukluklarına neden oluyor. Ne kadar doğru beslenirlerse hem akademik hem de bedensel açıdan sağlıklı gelişecekler. Bazı çorbaların adını bile duymayanlar vardı. Çorba içmemek için ağlayanlar oldu ama şu anda gayet güzel gidiyor. Öğrenciler şimdi hangi çorbayı içeceklerini soruyor” diye konuştu. Veliler de projei duyduklarında çok sevindiklerini, çocuklarının sağlıklı beslenmesi için birlik olduklarını ifade etti.

İzmit’te fuhuş baskını! Kıskıvrak yakalandılarİzmit’te, bir evde fuhuş yapıldığı ihbarı üzerine polis ekiplerince operasyon düzenlendi. Operasyonda fuhşa aracılık ettiği iddia edilen M.S. (31) ve sevgilisi H.A. (47) ile fuhşa zorlandıkları iddia edilen Azerbaycan uyruklu 2 kadın gözaltına alındı.
20 Eylül 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber