Tarihi çarşıda Ramazan hazırlığı

Tarihi çarşıda Ramazan hazırlığı

Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden olan hurma, Kemeraltı Çarşısı’ndaki tezgahlarda yerini aldı. Her bütçeye hitap eden ürünler arasında en çok İran hurması tercih ediliyor.

Ramazan ayına sayılı günler kala İzmir’deki tarihi Kemeraltı Çarşısı esnafının hazırlıkları başladı. İran, Medine, Tunus ve Kudüs hurmalarından satın almak isteyen vatandaşlar, kuru yemişçilerin yolunu tuttu. ‘Yaş hurma’ olarak bilinen İran hurması fiyatı ve lezzetiyle en çok tercih edilen hurma oldu. Her bütçeye göre hurma satışının yapıldığı tarihi çarşıda, kilo fiyatları 10 lirayla 75 lira arasında değişiyor. Kuru yemişçi esnafı, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan’da hurma satışlarında yoğunluk yaşandığını ifade etti, vatandaşın bütçesine göre genellikle yarım ya da bir kilo satın aldığını belirtti.

‘Ucuza almayın’

Kemeraltı’nda kuru yemiş satışı yapan esnaf Akın Meriç, en pahalı hurmanın kilogramının 75 lirayla ‘Kudüs’ hurması olduğunu kaydetti, “Herkes maddi gücüne göre alışveriş yapıyor. Genellikle yarım kilo ve bir kilo satın alınıyor, ancak 100 gram alan da var. En çok yaş hurma dediğimiz İran hurması tercih ediliyor. Ramazan’da iftar sofralarında artık tatlı, baklava yerine hurma götürüyorlar” dedi. Ramazan bereketinin başladığını ifade eden Eren Kaymaz da, “Hurmaların her birinin lezzeti, etlilik oranı farklı. Fiyatlar da buna bağlı olarak farklılık gösteriyor” diye konuştu. İzmir Kuru Kahveciler Kuru Yemişçiler ve Baharatçılar Esnaf Odası Başkanı İlyas Gönen de, vatandaşları ucuz hurma almamaları konusunda uyardı, “Hurmaların artık 12 ay boyunca satışı yapılıyor. Halkımız hurmanın ne kadar şifalı olduğu konusunda oldukça bilinçlendi. Yek bir ricamız var. Ucuz hurmadan uzak dursunlar. Hurmanın iyisini alsınlar. Vatandaşın sağlığı için bu durum çok önemli ve hassas bir konu” dedi.

Genelev önünde vurdu!Adana'da Ramazan Ç., eski sevgilisi Gül G. ve yanındaki Nebil A.'yı çalıştığı genelev önünde tabancayla ayaklarından yaraladı.
22 Ağustos 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber