‘Tarım ve hayvancılıkta merkez olmak istiyoruz’

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanıp yürürlüğe giren yeni nazım imar planıyla, kent genelinde 1.373 hektar tarım ve hayvancılık tesis alanının planlaması yapıldı.

‘Tarım ve hayvancılıkta merkez olmak istiyoruz’

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanıp yürürlüğe giren yeni nazım imar planıyla, kent genelinde 1.373 hektar tarım ve hayvancılık tesis alanının planlaması yapıldı. 1/25.000 ölçekli nazım imar planıyla; Söke, Didim, Koçarlı, İncirliova, Germencik, Köşk, Sultanhisar, Nazilli, Kuyucak, Buharkent, Karacasu, Bozdoğan, Efeler, Yenipazar, Çine ve Karpuzlu ilçelerinde hayvancılık ve tarım alanlarında üretim yapılacak organize sanayi bölgelerinin de önü açıldı. Böylelikle Aydın’ın 16 ilçesinde ayrılan bu alanlarda tarım ve hayvancılığa yönelik araştırma-geliştirme birimleri; ürün toplama, depolama, saklama alanları; ürün işleme tesisleri; tarımsal amaçlı entegre tesisler; çalışanların ihtiyacına yönelik sosyal ve kültürel donatılar ile sağlık ve eğitim tesisleri organize şekilde yer alabilecek. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Yeni nazım imar planının hayata geçirilmesiyle Aydın’ı tarım ve hayvancılık alanlarında merkez yapma yönündeki çalışmalarımız hız kazanacak” dedi.

Balık tezgahlarında mezgit bolluğuKaradeniz'de, dip trol ve gırgır ağları ile av yasağının 1 Eylül'de sona ermesinin ardından balıkçılar, ağlarını denizlere bırakmayı sürdürüyor. Karadeniz'de bu yıl bolluk yaşanan mezgitin kilogramı 20 liradan 15 liraya geriledi.
19 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber