Temiz yakıtta Arkas imzası

Arkas Petrol, gemi yakıtı olarak kullanılan sıvılaştırılmış doğalgazda, Türkiye’nin tüm Doğu Akdeniz’in tedarik ve ikmal merkezi olması amacıyla harekete geçti

Temiz yakıtta Arkas imzası

Birleşmiş Milletler çatısı altında çalışmalarını yürüten Uluslararası Denizcilik Örgütü (International Maritime Organization-IMO) 2020 yılında yürürlüğe sokacağı yeni düzenlemeyle, gemi yakıtlarındaki sülfür oranının daha düşük olmasını zorunlu hale getirmeye hazırlanıyor. EPDK verilerine göre, gemi yakıt ikmalinde son üç yıldır Türkiye birincisi olan Arkas Petrol de bu konuda harekete geçti ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) operasyonlarında uzman olan Japonya merkezli Sumitomo şirketiyle ‘Geleceğin Yakıtı’ için masaya oturdu. İki şirket, gemiden gemiye LNG satışı ve ikmali için dağıtım ve alt yapı konusunda protokol imzaladı.

Çevre dostu yatırım

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, “Geleceğe yönelik yatırım yapmak hem bize hem ülkemize hem de müşterilerimize değer katıyor. Sürdürülebilirliğin çok önemli olduğu günümüzde, çevre dostu alternatif yakıt kullanımına yönelmemiz gerekiyor. Biz de Türkiye’de üç gemiden birinin yakıtını sağlayan Arkas Petrol olarak, bu işin uzmanı Japon Sumitomo ile birlikte gemilere LNG satışı ve ikmali konusunda hazırlıklara başladık” dedi.

Sumitomo Corporation Petrol, LPG ve Offshore Ticaret Genel Müdürü Shu Nakamura ise “Türkiye ve çevresindeki denizlerde, alternatif bir yakıt olan LNG tedariğine yönelik önemli bir adım attık. İş birliğiyle Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de önde gelen bir LNG merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

LNG yani sıvılaştırılmış doğal gaz, yüzde 25’e kadar daha az karbondioksit, yüzde 99 daha az kükürt ve parçacık madde ile yüzde 85 daha az nitrojen oksit salınımı sağlıyor.

Yıllık 2.8 milyon ton ile Doğu Akdeniz’den geçen gemiler için en büyük yakıt tedarik ve ikmal merkezlerinden
biri olan Türkiye’de, bölgeye hizmet vermek üzere LNG Petrol Ürünleri Merkezi kurulması hedefleniyor.

Bodrum'da makilik alanda korkutan yangınMuğla'nın Bodrum ilçesinde makilik alanda çıkan yangın söndürülmeye çalışılıyor.
15 Eylül 2019 Magazin Bülteni15 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber