Tüm ülke akın akın Dikili’ye gelecek

Belediye Başkanı Kırgöz; turizm, kültür-sanat ve altyapıda eksik bırakmayacaklarını belirtti, “Herkes gözünü bize çevirecek. İzmir ve İstanbullu’nun tercihi olacağız” dedi.

Tüm ülke akın akın Dikili’ye gelecek

Göreve başlayalı 84 gün olan, ilçeyi her anlamda ileriye taşımak amacıyla çalışmalarını sürdüren Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, vizyonunu ve projelerini Milliyet Ege’ye anlattı. Yıllarca ihmal edilen Dikili’nin, İzmir-İstanbul Otoyol’unun da tamamlanmasıyla herkesi kendine çekeceğini dile getiren Kırgöz; turizm, kültür-sanat, altyapı ve sosyal belediyecilik konularında yapılacak çalışmaları sıraladı.

Çevreyoluna az kaldı

Dikili’nin en büyük sorununun her kentte olduğu gibi trafik ve otopark olduğunu belirten Başkan Kırgöz, “Alternatif yollar açmamız gerekiyordu ve hemen harekete geçtik. Çalışmalar tamamlandı, yaklaşık 10 gün sonra merkezdeki trafiği hafifletmek için çevre yolunu açıyoruz. Çanakkale istikametinden gelen konuklarla Dikililer, Bademli’ye ve Çandarlı’ya geçmek için merkeze girmek zorunda kalmayacak. Şehir içine limanda çalışacak kamyonlar hariç ağır vasıta girmeyecek” dedi. Vatandaşın çözüm talep ettiği her sorunu çözmek için çalışmaların sürdüğünü belirten Kırgöz, şöyle devam etti:

Yeni hastane binası

“Dikili’ye Türkiye’nin her tarafından gelip yerleşen var. Hastanemiz yeterli değil. 75 yataklı yeni hastane projesi hazır, yapım ihalesini bekliyoruz. Dikili’deki eski binaların yüzde 95’i yıkılıp yenilendi ancak sağlıklı olmadı, yeteri kadar yeşil alan ve otopark ayrılmadı. Bundan sonra eski yerleşim yerleriyle ilgili yapılacak pek bir şey yok. Mevcut kalan yerler de SİT alanı içinde kalıyor. Önceden planlanmış imara açık yerlerde ise, hızla binalar yükseliyor. Ayrıca Dikili’ye kesinlikle kültür sarayı kazandıracağız. Balıkçı barınağıyla ilgili projelerimizi de ilgili bakanlıklara gönderdik, olumlu geri dönüş alıyoruz. Bunlar dışında parkları bakımdan geçiriyoruz, temizlik ekiplerimizi güçlendirdik. Hayvan barınağının bakımıyla ilgili gerekli çalışmaları hemen başlattık, ciddi temizlik yaptırdık. Veterinerimize talimat verdim, gerekli ilaç, mama masraflarını karşılıyoruz. Bu kış revizyon yapacağız, alanı genişleteceğiz.”

Turizm önemli

Turizmde ilçenin hak ettiği yerde olmadığını, projeleriyle Çeşme ve Foça’ya giden İzmirlilerle Ayvalık’a gelen İstanbullu turistin bundan sonra Dikili’yi tercih etmesini sağlayacaklarını belirten Başkan Kırgöz, “Bayram tatilinde yoğunluk memnun ediciydi. Plajlar ve restoranlar doluydu, araç bırakacak yer yoktu. Ben İzmir-İstanbul Otoyolu’nun tamamlanmasıyla yoğunluğun tüm sezona yayılacağına, hatta Dikili’nin yoğun göç alacağına inanıyorum. Dikili, İzmir’in en kuzeyinde yer alıyor, yol mesafesi uzun ama bölgemizi içine alan otoyol ve raylı sistem projeleriyle kent merkezinden ilçemize yarım saate gelinebilecek. Sadece Ege ve Marmara’dan değil, tüm ülke ilçemizi merak edip ziyarete gelecek” diye konuştu.

Haftada iki gün sefer

Midilli Adası ile de seferler konusunda görüşme yatıklarını sözlerine ekleyen Başkan Kırgöz, “Neden iptal edildiğini sordum, notlarımı aldım. İlk etapta haftada bir, sonrasında da salı ve cumartesi günleri Midilli-Dikili seferlerini başlatacağız” dedi.

15 günde bir etkinlik

Kültür ve spor etkinliklerine ayrı önem verdiğini söyleyen Başkan Kırgöz, hem sosyal hayatı canlandırmak hem de ilçenin tanıtımına katkı istediklerini belirtti. Bu yıl planlanan etkinliklerin bütçe nedeniyle küçük ölçekli olacağını dile getiren Kırgöz, “Aylık net gelir ve giderimiz arasında 2 milyona yakın eksik var. Bunun için bu yılı böyle atlatacağız. Yine 15 günde bir etkinliğimiz olacak ama önümüzdeki yıllarda mali yapısı güçlü bir Dikili Belediyesi olarak adından söz ettiren, her açıdan örnek bir belediyecilik göstereceğiz. Toparlamak gerekirse bütün eksikleri tamamlayıp Dikili’yi hak ettiği noktaya taşıyacağız. Seçimlerde de kullandığım bir slogan vardı “Yapmak değil bakmak” diye, Dikili’ye çok iyi bakıyoruz, bu konuda herkesin içi rahat olsun” şeklinde konuştu.

Serbest bölge kalkındıracak

Bölgeye büyük katkı sağlayacak Çandarlı Limanı inşaatının durduğunu ancak Yeniköy’ün serbest bölge ilan edilmesinin Dikili ekonomisine büyük katkısı olacağını belirten Belediye Başkanı Adil Kırgöz, “Verimli toprakların şantiye alanına dönecek olması tartışılır ama istihdam açısından düşünecek olursak yatırımlar yapıldığında bölgede istihdam sorunu ortadan kalkacak ve nüfus artışı yaşanacak. İzmir-İstanbul otoyolunun tamamlanması da her açıdan ilçemize fayda sağlayacak” dedi.

EKSİKLER BİTECEK

Dikili’yle ilgili en büyük hayalinin eksiksiz pırıl pırıl bir kent olduğunu belirten Belediye Başkanı Adil Kırgöz, “Yeterli bir hizmet binamız yok. Bir kültür sarayı olmamasını hazmedemiyorum. Meclis toplantıları yapacağımız, tiyatro oyunları sergilenecek bir salon yok. Dönemimde, kültür sarayı çalışmalarını bitirmiş, otopark sorununu kısmen de olsa halletmiş, gençlerimizin çok amaçlı kullanabileceği spor salonu tesis etmiş, çevre yoluyla, kaldırımlarıyla pırıl pırıl bir Dikili hayal ediyorum. Bunları yaparsak ne mutlu bize” diye konuştu.

İzmit’te fuhuş baskını! Kıskıvrak yakalandılarİzmit’te, bir evde fuhuş yapıldığı ihbarı üzerine polis ekiplerince operasyon düzenlendi. Operasyonda fuhşa aracılık ettiği iddia edilen M.S. (31) ve sevgilisi H.A. (47) ile fuhşa zorlandıkları iddia edilen Azerbaycan uyruklu 2 kadın gözaltına alındı.
20 Eylül 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber