Turizmde acı gerçek

Demirtaş: İzmir’e gelen turist sayısındaki artış, kruvaziyer yolcularını çıkarırsak yüzde 1

Turizmde acı gerçek

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kentin turizm pastasından yeterli pay alamadığını belirterek ticaretin gelişmesinin de önünü açacak turizmi geliştirmek için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Meclis toplantısında konuşan Demirtaş, bu kapsamda önümüzdeki ay düzenlenecek olan turizm zirvesine katılması için Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a davet yazısı gönderdiklerini kaydetti. İTO Başkanı, turistlere yönelik 150 bin yeni rehber bastırmak için ihaleye çıkacaklarını duyurdu.

Altı ayda 430 bin turist geldi
İzmir turizmi hakkında bilgiler de veren Ekrem Demirtaş, 2010’un ilk altı ayında İzmir’e 430 bin turistin geldiğini dile getirdi, “Bunların 139 bini kruvaziyerle gelmiş. Üçte biri havaalanına gelmiş ama İzmir’de kalmamış. İzmir’e gelen turist sayısındaki artış, kruvaziyer yolcularını çıkarırsak yüzde 1 olarak ortaya çıkıyor. Oysa Türkiye genelinde artış oranı yüzde 10. İzmir’de 40 bin yatak var. Güneş, tarih var ama kullanamıyoruz. Bu kentin Ticaret Odası olarak Agora’ya, Kadifekale’ye destek vermeye devam edeceğiz. Ne kadar çok turist gelirse o kadar çok ticaret olur” dedi.
Demirtaş, İTO üyelerinin ihracatını artırmak ve yurtdışı pazarlara açılmalarını sağlamak için yeni geziler düzenleyeceklerini de bildirdi, “25-27 Ekim’de Suriye’ye, 24-26 Kasım’da Lübnan’a iş ve inceleme gezisi planladık. Yıl sonuna doğru da gelen talep doğrultusunda Gürcistan ve Slovenya’ya gitmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

İstanbul'da bıçaklı dehşet! İlçenin kabusu olduİstanbul Sancaktepe’de sokakta önüne gelene bıçak ve şişle saldıran şahıs mahalleliyi canından bezdirdi. Aynı aileden 3 kişiyi saldırarak yaralayan Mustafa I. polis tarafından yakalandı. Saldırgan şahıs çıkarıldığı adliyeden ruh ve sinir hastalıklarına sevk edilirken, şahsın sokak ortasında vatandaşa bıçakla saldırdığı anlar kameraya yansıdı.
Cem Yılmaz’dan 'Karakomik Filmler' eleştirilerine yanıtKomedyen Cem Yılmaz, 'Karakomik Filmler' serisinin ilk filmleri '2 Arad' ve 'Kaçamak'ın Eskişehir’deki gösteriminde sevenleriyle bir araya gelirken, sosyal medyadan yapılan eleştirilere yanıt verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber