Türk Cumhuriyetleri Ege ürünlerini sevdi

Türk Cumhuriyetleri Ege ürünlerini sevdi

Tanıtım atağını hızlandıran Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Özbekistan’da düzenlenen UZFOOD Fuarı’na katıldı.

Türkiye’nin ihracatta yıldız sektörlerinden su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, Türk Cumhuriyetleri’ne yönelik tanıtım atağı başlattı. İlk durak, 2019 yılının Ocak-Mart döneminde yüzde 231’lik ihracat artışı sağlanan Özbekistan oldu.

Türk Cumhuriyetleri ile tarihi dostluğu ticarete dönüştürmek istediklerini belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, “Yeni pazarlarla hedeflerimize ulaşmak için Türk Cumhuriyetleri’ni seçtik. 03-05 Nisan günleri arasında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Uzfood Fuarı’na katıldık. UZFOOD Fuarı’na 25 farklı ülkeden, 260 firma katılım sağlarken, 10 binin üzerinde kişi fuarı ziyaret etti” dedi.

Umutlandıran rakamlar

Türkiye’den Özbekistan’a 2018 yılında 2 milyon 168 bin dolarlık su ürünleri ve hayvansal mamuller ihraç edilirken, süt ve süt ürünleri sektörü 1 milyon 30 bin dolarlık ihracat tutarıyla en fazla ihracat yapan alt sektör oldu. Kanatlı sektörü 612 bin dolarlık ihracata imza atarken, Özbekistan’a Türkiye’den 137 bin dolarlık su ürünleri, 120 bin dolarlık yumurta ihraç edildi. Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün diğer kalemlerinin Özbekistan’a ihracatı ise; 270 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

TEKNOFEST İstanbul üçüncü gününde ziyaretçilerini ağırlıyorSoloTürk ile Türk Yıldızları'nın TEKNOFEST İstanbul'da yaptıkları gösteri uçuşu dikkati çekti
Yaralı akbaba, jandarma ekipleri tarafından kurtarıldıMalatya'da devriye görevi yapan jandarma ekipleri, buldukları yaralı akbabayı tedavi ettirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber