YALAN SAVAŞI

Kulaktan kulağa yayılan asılsız söylentiler, hayat kurtaran organ bağışlarını olumsuz etkiledi. Halkı doğru bilgilendirmek için broşürlü kampanya başlatıldı

YALAN SAVAŞI

Akıl almaz senaryolar var
KADAVRADAN organ bağışında sıkıntı yaşanmaya başlandı. En büyük nedenin bilgi eksikliği ve asılsız söylentiler olduğu belirtildi. “Katıldığı partiden sonra buz  dolu bir küvette uyanan gencin organları alındı. Zenginler bekleme listesinde ön sıralarda. Çocuk kaçırıldı, organları  çalındı” gibi toplumu yanlış yönlendiren dedikodulara  karşı kampanya başlatıldı.

Gerçek değil, inanmayın
DOKUZ Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, halka dağıtılmak üzere broşür hazırlattı. Organ Nakil Koordinatörü  Dr. Aylin Bacakoğlu, “Şehir efsanesine dönen sözlerin yarattığı olumsuzluğu ortadan kaldırmayı hedefledik. Bunlar asla gerçek değil. Organ nakli, doku tiplemesi ve uygunluğuna göre ulusal koordinasyon  sistemi tarafından yapılır” dedi.

Binlerce kişi can bekliyor
BACAKOĞLU, Türkiye’de yaklaşık 40 bin kişinin böbrek,   10 bin kişinin kornea, bin kişinin karaciğer, yüzlerce kişinin de kalp ve pankreas nakli için sırada beklediğini anlattı. Bacakoğlu, “İşimiz öncelikle yaşamı devam ettirmektir. Her din de organ bağışını destekliyor” diye konuştu. Bacakoğlu ayrıca, vatandaşlarla da görüşerek bilgilendirme yaptıklarını söyledi.

Dünyaca ünlü sanatçı Akçakale’de fırın açtıSavaştan kaçarak Şanlıurfa’ya yerleşen dünyaca ünlü Suriyeli ses sanatçısı Omar Souleyman, Akçakale’de açtığı fırında fakirlere ekmek dağıtıyor.
13 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber