Geri Dön

Yatırım yapılırsa İzmir’e daha çok gemi gelir

“İzmir’de yeni kruvaziyer limanı projesi gerçekten doğru bir düşünce. Herkes biliyor ki gemi seyahatleri, kruvaziyer turizm bir kente insan getirir, canlılık getirir. Bence İzmir, liman için çok doğru bir yer.”

Yatırım yapılırsa İzmir’e daha çok gemi gelir

Kruvaziyer turizmi, ortalama 4 bin kişinin gemiyi yüzer otel olarak kullandığı ve liman liman gezdiği bir turizm biçimi. Son yıllarda da İzmir’in gündemindeki konuların başında geliyor. Dünyayla kıyaslandığında ise İzmir henüz çok yeni. İzmir, başta Ticaret Odası olmak üzere; sivil toplum örgütlerinin ve özel kuruluşların ön ayak olmasıyla daha çok kazanç elde edebilmenin yollarını arıyor.
Birçok firma İzmir’i destinasyonlarına koymak için sırada beklese de bu şansa ancak liman yapıldıktan sonra kavuşulacak. O zaman da yılda 3 milyon turistin kente girmesi bekleniyor.
İzmir tarafından baktığımızda durum böyle...
Peki ya gemilerden baktığımızda İzmir nasıl görünüyor? Bu soruyu her hafta limana uğrayan bir denizciye, bu işin profesyoneline sorduk.
Arkas Holding ortaklığıyla 2005’ten bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Avrupa’nın en büyük kruvaziyer şirketi MSC Cruises’in Türkiye çıkışlı turlarına devam ettiği MSC Magnifica’nın tüm organizasyondan sorumlu müdürü Gianfranco Sampiero’ya...
Son sefer için İzmir’e geldiklerinde konuştuğumuz Sampiero, İzmir’in kruvaziyer turizmi için çok doğru bir yer olduğunu ve yatırım yapılırsa çok daha fazla gemi gelebilecek kapasiteye sahip olduğunu söylüyor. Misafirlerinin ise İzmir durağı ile olumlu geri bildirimleri olduğunu vurguluyor.

Denizlerde olmayı, bu mesleği nasıl seçtiniz?
- Gemi mühendisliği ile başladım. Okulu bitirdim ve seyahat gemilerinde mühendis olarak çalışmaya başladım. Aniden anladım ki, bu iş (mühendislik) bana uygun değildi. Ben zamanımın büyük kısmını yolcularla konuşarak geçiriyordum ve bu yüzden ‘Halkla ilişkiler kısmında olmalıyım’ dedim. Okulda İngilizce, Fransızca öğrenmiştim; daha sonra da İspanyolca, Almanca ve Portekizce öğrendim. Yabancı dilimi 3 yıl mürettebatta geliştirdikten sonra, kariyerime otel kısmında devam edip edemeyeceğimi sordum. 1978’de de de kariyerim Costa’da başlamış oldu.

MSC’ye gelene kadar kariyerinizde ne gibi aşamalardan geçtiniz?
- Milyoner gemisiydi. 10 yıl boyunca kariyerime Costa’da misafir ilişkileri departmanında ikinci adam (junior asistan) olarak devam ettim. Daha sonra Princess Cruise’da, Amerika’da, çalışan bir arkadaşım bana Amerika piyasasında bir iş teklif etti. Gemimi seviyordum ama Princess’e gittim ve 20 sene orada çalıştım. Çok keyif aldım. Amerikan, İngiliz ve Kanadalı yolcularımız vardı. Ama yolcularımızın yüzde 90’ı Anglosakson’dı. Amerika deneyimimden sonra, bir süre önce Avrupa piyasasına geri dönmeye karar verdim. Şu an çalıştığım şirket olan MSC’yi seçtim. MSC büyük bir şirket. Gemileri güzel, mürettebat arkadaş canlısı, bu nedenle Amerika’yı bırakıp buraya geldim. Kariyerimdeki dördüncü gemi...

Bütün dünyayı gezdim
30 yıldan fazla deneyiminiz var. Kaç ülke gezdiniz? En etkileyen hangisi?
- Bütün dünyayı gezdim. Çünkü çalıştığım gemiler hem Avrupa’nın hem de Amerika’nın her yerini geziyordu. Gitmediğim tek yer Güney Afrika’dır. Ayrıca gördüğüm en ilginç yer Antartika’ydı. Antartika çok eşsiz bir yer, bu yüzden favorim de Antartika’dır.

Karaya ayak basmadan kaç gün gemide kalıyordunuz?- Dört ay gemide kalıyordum.

Karada olduğunuz zamanlar nerede yaşıyorsunuz?
- Benim anavatanım İtalya. Yola çıkılacağı zaman Alaska, Singapur veya Hong Kong’a yani gemi neredeyse oraya uçuyordum...

Peki uzun süre denizde kalmak nasıl bir duygu? Karada kaldığınız sürede neler yapıyorsunuz?
- Ben denizi seviyorum, denizden ve okyanustan uzak kalamam. İşimi seviyorum, yolcularımı seviyorum, mürettebatı, gemideki her şeyi seviyorum. Burası ikinci evim gibi. Tabii ki bazen 10-15 saat çalışmanız gerekiyor ama; bu önemli değil çünkü bu işten çok keyif alıyorum. Kimi zaman döndüğünüzde iki ay boyunca kendinizi kapatmanız gerekiyor. Sadece arkadaşlarınız ve ailenizle oluyorsunuz, başka hiçbir şey düşünmüyorsunuz.

Aileniz?
- Şu an hiç çocuğum yok. Sadece bir eşim var, o da 2 ayını benimle yolculuk ederek geçiriyor. Böyle bir denge kurabilmek iyi bir şey.

Gemide güvenlik en üst düzeyde...
Gemide yaşadığınız ilginç, heyecanlı deneyiminizleriniz var mı?
- En önemli şey her gününüzün heyecanlı geçmesi aslında. Her gün farklı bir yerde olmak, bazen Alaska, Antartika, Avrupa’nın herhangi bir yeri ya da Çin çok heyecan verici.

Misafirlerin acil bir sorunu olduğunda ne yapıyorsunuz, sağlık sorunu gibi?
- Burada hastanemiz var. Hastanede 2 doktor, 4 hemşire var. Gerçekten çok ciddi problem yaşandığı zaman, bütün güzergah değişiyor ve kaptan tam gaz en yakın limana gidiyor. Tek bir insan için geminin rotası değişebiliyor. Limana uzak yer olursa hasta helikopterle en yakın yere götürülüyor.

Ya güvenlik?
- Her yerde güvenlik görevlileri var, diskoda, tiyatroda, barda, restoranda, yolcuların olduğu her yerde... Bu yüzden bir şey yapmak isteyen olsa deneyemez bile, çünkü görevliler her yerdeler. Güvenliğimiz çok iyi, hatta en iyi güvenlik bizde var diyebilirim.

Yüzer sarayda 800 mürettebat çalışıyor

Biraz da mürettebattan söz edebilir misiniz?
- 800 kişi çalışıyor. En önemli kısım yiyecek ve içecek departmanı. Diğeri mağazaların ve güzellik merkezinin olduğu kısım. Ayrıca eğlence departmanı ve eğlence müdürü gemi için çok önemlidir.Müşterilerin her şeyiyle ilgiliyim. Bizim organizasyon şemamız birbiriyle çok bağlantılı ve herkes ne yapması gerektiğini biliyor, bu da ekip çalışmasının iyi yürümesine sebep oluyor.

Mürettebatınızda farklı milletlerden çalışanlar birarada. Türkiye’den de var değil mi?
- 7 Türk restoranımızda, 7 Türk de hediyelik eşya dükkanlarımızda çalışıyor. Turlarda ise yaklaşık 200 kişi Türk misafir oluyor. Türkçe mönü, Türk şarabı, Türk kahvesi, Türk grup lideri, Türkçe anonslar gibi hizmetler de var. Her geçen sene Türk misafir sayımız artıyor. Gelecek yıl daha fazla olacak.

İzmir, turiste keyif veren bir kent


“İzmir, büyüdüğü ya da yeni bir limanı daha olduğunda daha çok gemi gelecek potansiyele sahip..

Son yıllarda İzmir’in kruvaziyer turizmi açısından önemli bir yere sahip olabileceği konuşuluyor İzmir için çok önemli görülüyor. Birçok ülke gezdiniz, peki ya İzmir, liman nasıl görünüyor gemiden?
- İnsanlar İzmir’den keyif alıyorlar. İzmir tarihi bir yer, keyifli; çarşıya gidip keyifli zaman geçirebiliyorlar. Ayrıca İzmir Ticaret Odası’nın kruvaziyer turizmin gelişmesin için çok katkısı, desteği var. Bunu yakından, iyi biliyoruz. İzmir’de yeni kruvaziyer limanı projesi gerçekten mükemmel ve doğru düşünce. Herkes biliyor ki gemi seyahatleri, kruvaziyer turizm bir kente insan getirir, canlılık getirir. Bence İzmir, liman için çok doğru bir yer.

Yeterli görünüyor mu peki?
- Doğrusunu söylemek gerekirse, limanlara yatırım yaptığınız zaman karşılığını alırsınız, çünkü her zaman bir müşteri potansiyeli var. Bazen bir, bazen üç - dört gemi birden yanaşıyor. İzmir de büyüdüğü ya da yeni bir limanı daha olduğunda daha çok gemi gelecek potansiyele sahip.

Geminizin İzmir’de kalma süresi ne kadar? Peki ya bu süre yetiyor mu?
- 09.00’dan 15.00’e kadar boş bir zaman oluyor. Altı saat. Bence bu süre yolcular için de yeterli.

Gecelediğiniz limanlar oluyor mu?
- Hayır, ama en uzun kaldığımız liman İstanbul. 08.00’den 17.00’ye kadar ordayız ama geceyi orada geçirmiyoruz.

Türkiye’de başka hangi limanları gördünüz?
- Princess gemisinde çalışırken Kuşadası’nı gördüm. Güzel bir yer ve marinaydı.

Geleceği nasıl görüyorsunuz?
- Avrupa ve Asya önemli. Çünkü Amerika bu piyasaya uzun zamandır sahip. Alaska, Karayipler’de oturmuş gemi seyahat pazarları var ama Avrupa’da çok fazla potansiyel yolcu var.

Gezip gördüğünüz en iyi ülke hangisi sizce?
- Amerika... Çünkü, liman turizmini önemli bir iş olarak görüyorlar.

Manisa'da 5.4 büyüklüğünde depremAkhisar'da meydana gelen depremde yaşanan panik kamerada
Bakan Albayrak: Türk varlıklarına güvenenler ciddi anlamda kazandıHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Davos Zirvesi'nin ikinci gününde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, "Türk varlıklarına güvenenlerin ciddi anlamda kazandığı bir süreç. 2020 yılı daha sakin geçen bir yıl olacak; küresel büyüme tahminleri üzerinde beklentilerin daha olumlu olduğu bir yıl. Bu olumlu bir gelişme. Tabi ki küresel istikrardan yana olduk" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber