Geri Dön

Yatırım yılı 2018

2.5 milyar liranın üzerinde yatırım yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi merkezde ve kırsal da yaşayan vatandaşın yaşam kalitesini yükseltti.

Yatırım yılı 2018

Yerelde kalkınma temeli etrafında şekillenen yatırımlarıyla Türkiye’ye örnek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında önemli projelere imza attı. 1 milyar 963 milyon liralık yatırımın yanında, ilçe belediyelerinin projelerine de 18.7 milyon liralık maddi destek sağladı. ESHOT, İZSU ve diğer şirketlerin yatırımlarıyla birlikte Büyükşehir’in 2018 yılı toplam yatırım tutarı 2 milyar 518 milyon lirayı buldu. Kamulaştırma çalışmalarından altyapıya, ulaşımdan tarihin korunmasına ve kentsel dönüşümden sosyal tesislere kadar yüzlerce proje hayata geçti, bir çok yatırımın da startı verildi.

Ulaşımın altın yılı

Ağustos 2015’te çalışmalarına başlanan İzmir Ulaşım Ana Planı tamamlanıp 2030 yılına kadar izlenek yol haritası belirlendi. Karşıyaka ve Konak tramvayları hizmete alındı. Karşıyaka Tramvay hattını Çiğli’ye uzatmak için hazırlanan proje Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na gönderildi. Narlıdere-Fahrettin Altay metro hattının yapım çalışmalarına başlandı. Proje çalışmaları tamamlanan Evka-3-Bornova Merkez metro hattının yapımına da 2019’da başlanması planlanıyor. Ayrıca Güzelbahçe ve Karantina iskeleleri ve modern vapurlarla deniz ulaşımında yeni bir dönem başladı.

Homeros Bulvarı’nı Otogar’a kadar uzatan ve Buca ile Bornova arasında kalan bölümü “derin tünelle” geçecek 183 milyon liralık projenin yapımına başlandı. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı-Karantina altgeçidi ile trafik yeraltına alındı. Üçkuyular’a nefes aldıracak Terminal ve Otopark projesi başladı. Hatay’da 465 kapasiteli katlı otopark hizmete açıldı. Yeşilyurt, Karabağlar Selvili ve Adliye otoparklarının yapımı sürüyor.

Yerel kalkınma

Yerelde kalkınma hamlesi kapsamında Süt Kuzusu, Bademler Doğal Yaşam Köyü gibi projeler hayata geçti. Üreticiye fidan, arı, kovan, küçük ve büyükbaş hayvan dağıtımı ile makina yardımı yapıldı. Zararlılarla mücadele uygulamaları başladı. Bergama Mezbahası Avrupa Birliği (AB) standartlarında yeniledi.

Uzlaşmalı dönüşüm

Uzundere ile Örnekköy kentsel dönüşüm projelerinde 1. Etap tamamlanıp anahtar teslimi yapıldı. 2. ve 3. etapların çalışmalarına başlandı. Ege Mahallesi, Gaziemir Aktepe ve Emrez mahalleleri, Bayraklı, Ballıkuyu ve Güzeltepe’de başlayacak kentsel dönüşüm projeleri için de bölge sakinleriyle uzlaşma görüşmeleri sürüyor.

Yatırım yılı 2018

Yaşanabilir kent

Kent genelinde park, yeşil alan ve meydan çalışmalarına da ağırlık veren Büyükşehir, Türkiye’nin “opera sanatına özel” ilk yapısının temelini attı. Atık su ve katı atık tesisleri, yağmur suyu ve içme suyu şebekelerinde yenileme çalışmaları yaptı. Körfez ve Liman Rehabilitasyonu Projesi’de start verdi. İzmir Tarih Projesi kapsamında kazılara 4.7 milyon liralık kaynak aktardı. Kemeraltı’nı cazibe merkezi yapacak çalışmaları hayata geçirdi. Spor komplekleri, öğrenci misafirhaneleri, pazaryerleri, semt merkezleri, kültür merkezleri ve sosyal tesislerle de her yaştan kentlinin yaşam kalitesini artırdı.

ABD yasak dinlemedi! Tehlikeli deneme...ABD Hava Kuvvetleri, Donald Trump yönetiminin yakın zamanda çekildiği Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması kapsamında yasaklı olan orta menzilli karada konuşlu bir balistik füzeyi denediklerini açıkladı.
Yunanistan'dan skandal hareketYunan askerinin göçmenleri yasa dışı yollarla Türkiye tarafında bıraktığı görüntüler ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber