‘Zeytinde KDV düşürülmeli’

‘Zeytinde KDV düşürülmeli’

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlayan Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alhat “Zeytinin perakende satış fiyatında KDV yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmeli” dedi.

Akhisar Ticaret Borsası tarafından düzenlenen geleneksel ödül töreninde Borsa’ya en fazla işlem yapan firma temsilcilerine plaket verildi. Akhisar’ın, Türkiye’nin 190 milyon olan ağaç sayısını 290 milyona çıkarmak için yeni bir proje hazırladığını vurgulayan Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, “Başarımızın sırrı, Akhisar’daki ortak aile olma duygusu” dedi. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlayan Alhat, amaçlarının zeytin ve zeytinyağı tüketimini artırmak olduğunu söyledi, “İlk olarak sofralık zeytinde tuz oranını düşürdük. 0.2 asit oranı ile zeytinyağının en kalitelisini ürettik” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin desteğiyle sofralık zeytinde primi hayata geçirdiklerini kaydeden Alhat, “Şimdi en önemli nokta, perakende satış fiyatında KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi. Bu indirim, zeytin tüketimini yükseltecektir. Kayıt dışı ekonominin de önüne geçilerek Türkiye’nin uluslararası rekabette büyük bir yol alması sağlanacaktır” dedi.

Alper Alhat, Akhisar’ın 190 milyon olan zeytin ağacı sayısının seferberlikle 290 milyona çıkarabileceğini sözlerine ekledi.

Kadıköy’de tekne kurtarma operasyonuDenizde Arama Kurtarma (DAK-SAR) ekipleri Kadıköy açıklarında karaya oturan tekneyi kurtardı. Kurtarma anı kameralara saniye saniye yansıdı.
14 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber