Zorlunun zor kararı

Babasının vefatından kısa bir süre önce, ağabeyiyle birlikte grup şirketlerinin yönetimini ayıran Nafiz Zorlu, bugün 20 milyon dolar ciroya sahip önemli bir oluşumun başında bulunuyor. Ege Palas Oteli, Alsancak Turizm, Ege Sigortacılık, Mermerit ve Zorlu Plastın sahibi olan Nafiz Bey, aynı zamanda Belçikalılara satılan Ege Penin Yönetim Kurulu Üyeliğini sürdürüyor.Uzun yıllar futbol, basketbol ve voleybol oynayan Zorlu, Altay Kulübünde de başkanlık ve yöneticilik yaptı.Ancak pek bilinmeyen bir yönü var ki, asıl büyük başarısı burada yatıyor.Nafiz Bey, Türkiyenin bugüne kadar yetiştirdiği en büyük briç oyuncularından birisi. Hatta "en iyisi" diyebiliriz.Yıllardır Türk Milli Takımının lider çiftinde yer alan Zorlu, yurtdışında da önemli başarılara imza atmış.Son büyük başarısı, 2002 yılında kazandığı ve dünyanın en prestijli turnuvası sayılan Kuzey Amerika şampiyonluğu.Şimdilerde Nafiz Zorlu, Türkiyenin ilk kez ev sahipliği yapacağı 12. Dünya Briç Olimpiyatına hazırlanıyor.4 yıl başkanlığını yürüttüğü Türkiye Briç Federasyonunun 23 Ekim - 6 Kasım tarihleri arasında İstanbulda düzenleyeceği dev organizasyon öncesinde hayli heyecanlı görünen Zorlu, mutlaka gruplarında ilk 4e gireceklerini söylüyor. Sonra da ekliyor:"İşlerimin yoğunluğu nedeniyle, olimpiyat oyunlarından sonra Milli Takıma ara vereceğim." Türk plastik sektörünün ve İzmir iş dünyasının duayenlerinden Mazhar Zorlunun küçük oğlu Nafiz Zorlu, tıpkı ağabeyi Kemal Zorlu gibi, hem iş hem de spor camiasının içinde olan bir isim. Yeni iş düzeni profesyoneller yerine "patron merkezli" olduğundan, sürekli işlerin başında durma zorunluluğu, Nafiz Beyin neredeyse tüm zamanını almaya başladı.Milli Takıma ilişkin karar da, bu zorunluluğun getirdiği kaçınılmaz bir sondu.Zorlunun milli formayı "belirsiz bir süre için de olsa" giymeme kararı, Türk briç sporu açısından çok önemli bir olay.Çünkü briç sporunun "spor" olarak kabul edilmesinde büyük emeği var.Briç Federasyonunun kurucu başkanı olarak 4 yıl idarecilik yapmış.Bu 4 yılın bir dönemi, Altaydaki başkanlığı ile kesiştiği halde, iki yükü de başarıyla taşımış.Ayrıca iş dünyasındaki çalışmalarını sürdürüp Briç Milli Takımında başarıdan başarıya koşmuş.Örneğin Türkiye şampiyonluklarının sayısını bilmiyor. Dünya ve Avrupa şampiyonalarına ise tam 13 kez katılarak rekor kırmış..Bunun, dünyada da hatırı sayılır bir rakam olduğu söyleniyor. 1987 yılından beri "briç eşi" olan Salvador Assael ile birlikte elde ettikleri başarılar sonunda, Türkiyenin dünya klasmanındaki yeri 30unculuktan 12nciliğe çıkarmış.Bu başarılarının ötesinde takımda "ağabey" olarak yer alması, Zorlunun önemini daha da pekiştiriyor.Briç Milli Takımında yer almak için, yılın 90 gününe yakın bölümünü kamplar ve turnuvalara ayırmak zorunda kaldıklarını söyleyen Nafiz Zorlu, "Milli Takımdan emekli oluyor değilim. Allaha şükür kafam hala iyi çalışıyor. Sadece ara vereceğim. Yeniden zaman ayırabileceğim an, dönerim" diye konuşuyor. ege@milliyet.com.tr

PKK'ya 'Kıran' darbesi devam ediyor!Mardin'de İl Jandarma Komutanlığınca sürdürülen operasyonlarda terör örgütü PKK'ya ait 7 sığınakta çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.
İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Amerikalılara FETÖ uyarısıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ABD kamuoyu için oluşturduğu tehlikeye işaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber