21.11.2018 21:06 | Son Güncelleme:
AA

Eğer tasarı kabul edilirse İngiltere 3 ay içinde...

İngiltere'nin ilk Filistin kökenli parlamenteri Layla  Moran, Filistin'in devlet olarak tanımasını zorunlu kılacak tasarıyı Avam  Kamarası'na sundu.

Liberal Demokrat Moran, Londra'nın Filistin'i tanıması için hareket  geçti. Bu konuda bir tasarı hazırlayarak Avam Kamarası'na sunan Moran,  açıklamasında, "Filistinli olduğum ve bir Filistin devletinin var olduğu bir  gerçek. Fakat Britanya'nın onu tanıması gerekiyor. Dolaysıyla bugün sunduğum  tasarı, bunun kanunlaşması yolunda ilk adım." ifadelerini kullandı.

Moran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki devletli çözümden yana  olduğunu ancak tarafların masaya eşit şekilde gelmesi gerektiğini belirtti.

İngiltere'nin, Filistin toprakları üzerinde İsrail devletinin  kurulmasına zemin hazırlayan Balfour Deklarasyonu'ndaki rolüne atıfta bulunan  Moran, "Britanya'nın oynadığı rolü ve barış görüşmelerini yeniden başlatma  konusunda oynaması gereken rolü tanıması hayati öneme sahip." dedi.

İngiltere'nin Filistin'i devlet olarak tanımasının tek başına çözüm  olmayacağını belirten Moran, ancak bunun, dünya çağındaki Filistinlilerin  kaybettiği umudu yeniden ateşleyebileceğini dile getirdi.

Moran, İsrail ve Filistin arasında barış ve iki devletli çözüme inanan  herkesi tasarıya destek olmaya çağırdı.

Söz konusu tasarının kabul edilmesi durumunda İngiltere hükümetinin 3  ay içinde Filistin'i devlet olarak tanıması gerekecek.

Filistin, 1988 yılındaki bağımsızlık ilanıyla beraber uluslararası  alanda tanıma strateji uygulamaya başlamıştı. 2009-2010 yıllarında birçok ülke  Filistin'i tanırken, 2012 yılında da Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu,  Filistin'e "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü tanımıştı.

Filistin, halihazırda BM'nin 193 üyesinden 137'si tarafından  tanınırken, ABD ve çoğu AB üyesi, henüz bu yönde bir karar almış değil.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0