2. sıradaki aday köşke gönderildi!

Genel Kurul, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı.

2. sıradaki aday köşke gönderildi!

YÖK Genel Kurulu, İstanbul Üniversitesi’nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulacak 3 rektör adayının ismini belirledi. Seçimlerde 467 oyla ikinci sırada olan Prof. Dr. Yunus Söylet’in ismi, Cumhurbaşkanı Gül’e birinci sırada gitti.

Bugün toplanan YÖK Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı’na sunulacak İstanbul Üniversitesi’nin rektör adaylarını belirledi. Üniversitedeki seçimde 467 oy alarak ikinci sırada olan Prof. Dr. Yunus Söylet, Genel Kurul toplantısındaki oylamada ilk turda 11 oy alarak birinci sırada yer aldı. Üniversitedeki seçimde 483 oyla en yüksek oyu alan Prof. Dr. Ali Akyüz ise dördüncü tur oylamada 11 oy alarak ancak ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada ise üniversitedeki seçimde de 365 oyla üçüncü olan Prof. Dr. Melih Boydak genel kurulda üçüncü tur oylamada 12 oy aldı.

-BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN DOKTORU PROF. DR. SÖYLET BİRİNCİ SIRADA-

YÖK üyeliğinden istifa ederek aday olan Prof. Söylet, İsmailağa-İskenderpaşa dergâhlarına bağlı bir vakfa ait olan Hayrunnisa Hastanesi’nde Çocuk Ürologu olarak çalışıyor. Söylet, aynı zamanda Başbakan Tayyip Erdoğan’ın aile doktoru olarak bilinirken, başkanlığını yaptığı Sıcak Yuva Vakfı’nın mütevelli heyeti başkanı ise Recep Tayip Erdoğan.

“Türbana Özgürlükö bildirisinin örgütleyicilerinden biri olarak gösterilen ve AKP’ye yakınlığı ile bilinen Prof. Dr. Söylet,. İstanbul Tabip Odası başkanlığı seçimlerinde AKP’ye yakın doktorların oluşturduğu “Hekim Hakları Platformuö listesinin başında yer almıştı. Abdullah Gül tarafından YÖK Kurulu’na atanan Prof. Dr. Söylet, rektör adayı olmasıyla beraber bu görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

Söylet, “Sağlıkta Toplam Kalite Yönetimiö denilen sistemi savunması ile de biliniyor.

-İLK ÜÇTE YER ALAN REKTÖR ADAYLARI CUMHURBAŞKANI’NA GÖNDERİLİYOR-

YÖK Genel Kurulu, üniversitedeki seçimde ilk üçte yer alan adayların sadece sırasını değiştirerek yine ilk üçte Cumhurbaşkanı Gül’e gönderdi. Üniversitedeki seçimlerde, Prof. Dr. Ali Akyüz 483 oy, Prof. Dr. Yunus Söylet 467 oy, Prof. Dr. Melih Boydak 365 oy, Prof. Dr. Faruk Erzengin 250 oy, Prof. Dr. Erhun Eyüpoğlu 181 oy ve Prof. Dr. Kenan Ulualp 46 oy almıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber