Açıkta kalan adaylar için DGS ek tercih ne zaman yapılacak?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ek tercihleri için heyecan dorukta. 2019 DGS sınavının yerleştirme sonuçları 4 Eylül 2019 günü açıklanmıştı. Açıkta kalan DGS adayları ise ek tercihlerin ne zaman başlayacağını merak ediyor. Peki ÖSYM, DGS ek tercihler için tarih verdi mi?

Açıkta kalan adaylar için DGS ek tercih ne zaman yapılacak?

4 Eylül 2019 Tarihinde DGS yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra DGS adayları, 9-13 Eylül 2019 tarihlerinde üniversite kayıt işlemlerini tamamladı. Bu süreçte açıkta kalıp, bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar, DGS ek tercihinde bulunmak için sabırsızlanıyor. Peki DGS ek tercihleri için tarih belli oldu mu?

DGS EK TERCİHLER NE ZAMAN?

DGS ek tercihler için henüz bir tarih verilmedi. ÖSYM, DGS tercih işlemleri için gün belirlediğinde haberimizin içeriğinden bilgi alabilirsiniz.

 DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, 2019-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğreneceklerdir. 2019-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019-DGS’ye girmiş ve 2019-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Tercihler aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen veya elden verilen tercihler işleme alınmayacaktır.

Ek Yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (20,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

 

ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye tüm yaptırımların kaldırılmasını emrettimABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı. Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, 14 Ekim'de Türkiye'ye getirilen yaptırımların resmen kaldırıldığını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber