Yurt dışında okumanın avantajları ve dezavantajları

Üniversite hayatının bir bölümünü yurt dışında mı geçirmek istiyorsun? O zaman yurt dışında okumanın hem avantajlarını hem de dezavantajlarını bilmen de fayda var.

Yurt dışında okumanın avantajları ve dezavantajları

Yurt dışı eğitiminin, hem akademik olarak hem de kişisel kazanım olarak birçok avantajı olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır.

Yurt dışında okumanın avantajları

Üniversitenin bir bölümünü yabancı bir ülkede geçirmek, farklı kültür ve insanları gözlemlemenize olanak sağlayacaktır. Çevre edinip size yol gösterecek insanlarla özel ilişkiler kurabileceksiniz.

Daha önce aileden uzak yaşamadıysanız, kendinize özgüveniniz artacak ve kendi ayaklarınızın üstünde durabilme yeteneğini kazanacaksınız. Kendinizi daha derinden tanımanıza da yardımcı olacaktır.

Yurtdışında geçireceğiniz süre, en az bir yabancı dile hakim olmanızı sağlayacak ve o dilde araştırmalar yapıp konuşma, yazma gibi dil becerilerinizi geliştirecektir.

Sosyal, kültürel, politik ve ekonomik yapılar hakkında geniş bir bakış açısına sahip olacaksınız. İş hayatına 1-0 önde başlayacaksınız.

Yurt dışında okumanın dezavantajları

Erasmus gibi öğrenci değişim programlarıyla yurtdışında eğitim fırsatı yakalamanız eğitim süresinin uzamasına sebep olabilir. Çünkü Türkiye'deki eğitim sistemi ile yurtdışındaki eğitim sistemi farklı olacaktır. Bu yüzden gitmek istediğiniz ülkenin ders içerikleri ile zamanını iyi ayarlamaya çalışın.

Yurtdışı eğitimi kulağa hoş gelse de cebi yakan bir durumdur. Erasmus programında okulunuzun verdiği hibe, kira gibi harcamalara gideceği için özel cep harçlığını da düşünmeniz gerekmektedir.

Farklı bir ülke, kültür ve insanlar sizi ister istemez kültür şokuna sokabilir. Kimi zaman özlem duygunuz ağır basarken kimi zaman endişe ve yalnızlık duyabilirsiniz. Bunun için, gideceğiniz ülkenin sosyal, ekonomik ve politik durumlarını öğrenmeniz fayda olacaktır.

Genç kız halk otobüsünde ölüme böyle gittiKocaeli’nin Gebze ilçesine hareket halinde olan otobüsten inmeye çalışan genç kızın feci şekilde can verdiği o anlar kameraya yansıdı. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde meydana gelen olayda 18 yaşındaki Gönül Açar, Dilovası ilçesinden Gebze’ye gitmek için Y.K. idaresindeki 41 J 4171 plakalı özel halk otobüsüne bindi. Gebze ilçesinde bulunan bir alışveriş merkezinin önünde inmek isteyen genç kız, otobüsün kapısına doğru yaklaştı. Acar, hareket halindeyken kapısı açılan otobüsten bir anda inmeye çalıştı. Yere düşen genç kız ağır yaralandı. Özel bir hastaneye kaldırılan genç kız yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili inceleme başlatan polis ekipleri sürücü Y.K.'yı gözaltına aldı. Emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen Y.K. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber