14.09.2017 07:33 | Son Güncelleme:

Ehliyet sınavı ne zaman yapılacak? MEB tarihleri açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ehliyet sınavları her yıl 5 defa yapılır. 2017 yılı içinde üç defa düzenlenen sınavın dördüncüsü 7 Ekim’de düzenlenecek. Sınavı başarı ile geçen adaylar, direksiyon sınavına girecek.

Ehliyet sınavları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenir. Daha önce yılda altı defa gerçekleştirilen ehliyet sınavları yapılan değişiklik ile beşe düşürüldü. Ehliyet sınavına girecek olan adaylar sınav giriş yerlerini Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinden öğrenebileceği gibi sürücü kurslarından da öğrenebilirler. Sınavdan yeterli puanı alan adaylar stajyer ehliyet sahibi olurlar. Gerekli şartların yerine getirilmesi ile de adaylar normal ehliyetlerine kavuşurlar.

 EHLİYET SINAV SORULARI İÇİN TIKLAYINIZ! 

EHLİYET PUAN HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

 EHLİYET SINAV SONUÇLARI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ! 

 Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

 2017 EHLİYET SINAV TARİHLERİ

MTSKS-1 / 11 Şubat 2017 (saat 14.00)

MTSKS-2 / 20 Mayıs 2017 (saat 14.00)

MTSKS-3 / 29 Temmuz 2017 (saat 14.00)

MTSKS-4 / 7 Ekim 2017 (saat 14.00)

MTSKS-5 / 23 Aralık 2017 (saat 14.00)

 DİREKSİYON SINAVI

Ehliyet sınavından geçerli puanı alanlar, direksiyon sınavına girmeye hak kazanır. Direksiyon sınavından başarılı olunması için en az 70 puan alınması gerekir. Direksiyon sınavında aday ile birlikte görevli kişiler araca biner. Aracın kalkışından aynaların kontrolüne, adayın heyecanından aracı kullanış biçimine kadar pek çok noktada aday incelenir. Yapılan inceleme sonucunda her hata için puan kesilir. Adayların direksiyon sınavından yeterli puan alabilmeleri ve başarı ile geçebilmeleri için heyecanlarını kontrol altına almaları gereklidir.

Bunun dışında gerekli trafik kurallarına da uyulması gerekir.

Direksiyon sınavında puan kesilmesine neden olan bazı hatalar;

-Hız kurallarına uyulmaması

-Direksiyon hakimiyetinin tam olarak sağlanamaması

-Trafikte araç geçiş kurallarına uyulmaması

-Başka bir aracı sollarken geçme kurallarının ihlal edilmesi

-Aşırı heyecan ve telaş

-Aracın eğimli yolda düzgün bir şekilde hareket ettirilememesi

STAJYER EHLİYET UYGULAMASI

Ehliyet sınavı sonucunda yeterli puanı alan adaylar, stajyer sürücü olmak için hak kazanır. Stajyer ehliyet alan adaylar, iki yıl stajyer olarak kalırlar. İki yıl süre içerisinde belirlenen trafik kurallarına uyulmaması halinde adayın ehliyeti iptal edilir. Ehliyet iptali için adayın 75 ceza puanı alması yeterlidir. Örneğin; kırmızı ışık ihlali 20 puan, hız sınırının aşılması 10 puan, emniyet kemerinin bağlı olmaması 15 puan ve park yasağına uyulmaması 20 ceza puanı getirir. Stajyer olarak bulunulan iki yıllık süreçte gerekli şartları taşıyan adaylar, trafik tescil şubesine giderek normal ehliyetini alabilir.

 

 

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0