Eğitim

31.07.2017 - 10:19 | Son Güncelleme: 31.07.2017-10:21

Ehliyet sınavı sona erdi! Ehliyet sınavının soru ve cevapları açıklandı mı?

29 Temmuz Cumartesi yapılan ehliyet sınavı yapıldı. Ehliyet sınavdan sonra adayların ilk aklına gelen soru sonuçların ne zaman açıklanacağı oldu. Ehliyet sınavının sonuçlarının yanı sıra sınavın soru ve cevaplarının ne zaman açıklanacağı da merak ediliyor. MEB tarafından önümüzdeki günlerde soru ve cevapların ilanı bekleniyor...

Sitene Ekle

Ehliyet sınavı heyecanı sona erdi. 2017 Motorlu Taşıt Sürücü adayları sınavının bu yıl üçüncüsü gerçekleştirildi. Ehliyet sınavı 14:00'da başladı. Binlerce aday Ehliyet sınavının sona ermesinin ardından gözünü MEB'e dikti. Peki MTSAS sınav soru ve cevapları yayınlandı mı?

EHLİYET SINAV SORU VE CEVAPLARI YAYINLANDI MI?

2017 yılı içerisinde 3. sü gerçekleştirilen Ehliyet sınavının ardından adaylar MEB tarafında yapılacak olan açıklamayı bekliyor. Ehliyet sınav soru ve cevaplarının bir iki gün içerisinde adaylara duyurulması bekleniyor.

Ehliyet ile ilgili önemli değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sürücü kurslarına gönderdiği yazıda, yeni bir Karayolları Trafik Yönetmeliği hazırlandığı ve taslakta otomatik vites araç kullanan sürücülere B1 sınıfı ehliyet verileceği belirtildi.

-Otomatik vites kullananlara ayrı ehliyet
-1997 öncesi ilkokul mezunlarına ehliyet hakkı
-Ehliyet çeşidi artıyor
-Ehliyetlere süre kısıtmalası geliyor.

Ak Parti milletvekillerinin Nisan 2012'de Meclis Başkanlığı'na sunduğu ve Trafik Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifinde, otomatik vitesli araçlar için özel ehliyet verilmesi, ilköğretimin 8 yıl olmasından önce (18 Ağustos 1997) ilkokul diploması alanlara da ehliyet sahibi olma hakkı tanınması gibi düzenlemeler yapılması öngörüldü. Bu teklifin ardından sürücü ehliyetleri ile ilgili yeni düzenlemeler de tartışılmaya başlandı.

ADAY SÜRÜCÜYE 'K SINIFI'

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sürücü kurslarına gönderdiği bir yazı ehliyetle ilgili yeni düzenleme için altyapı hazırlığını gündeme getirdi. Yazıda sürücülerin AB ülkelerinde sıkıntı yaşamaması için yapılacak değişiklikle ehliyet çeşidinin 9'dan 17'ye çıkacağı bildirildi. Yeni yönetmeliğin henüz yayınlanmadığı vurgulanan yazıda, taslak hakkında bilgi de yer aldı. Buna göre ehliyetler ömür boyu değil, sınıflarına göre 5 ya da 10 yıl geçerli olacak. Sadece otomatik araç kullanan sürücülere B1, aday sürücülere ise K sınıfı ehliyet verilecek.

2017 Ehliyet Sınavında Geçme Puanı

1- Tek sınav yapılmakta olup dersler Trafik Motor İlkyardım ayrı ayrı olmayıp tek sınavda yapılmaktadır.
2- 60 tane soru çıkmaktadır Trafik , Araç Tekniği ve İlkyardım sorularını kapsamaktadır.
3- Geçme notu 70 olup 70 ve üzeri alanlar başarılı olmaktadır.
4- Her soru 1,6666666 Başarılı olmak için en az 42 tane soru yapmanız gerekmektedir.
5- 3 yanlış 1 doğruyu götürmemektedir.
6- Teorik sınav için 4 hakkınız Direksiyon sınavı içinde 4 hakkınız vardır
7- Sınav girip kaldığınız veya sınav girmediğiniz zaman 1 hakkınız yanar.

 


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX