Çocukların geçirdiği hastalıklar, bağışıklık sistemlerinin kuvvetlenmesine zemin hazırlıyor. Bu nedenle de hastalıklar normal kabul ediliyor. Ancak yılda 6-7 defadan fazla enfeksiyon kapmaları, bağışıklık sistemlerinin  kuvvetsiz olduğunu gösteriyor. İşte  bu noktada çocuğu takip eden   doktorun da tavsiyesiyle bitkisel   destekler gündeme gelebiliyor. 

Hemen herkesin bildiği ıhlamur, tarçın, elma kabuğu gibi bitkisel tedavi seçeneklerinin yanı sıra son yıllarda ekinezya, propolis ya da çinko gibi destekleyiciler de hayatımıza girdi. Ancak bu ürünleri kullanırken son derece dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü   doktor tavsiyesiyle ve önerilen   dozlarda alındığında bağışıklık   sistemini kuvvetlendirirken, fazla  ve bilinçsiz şekilde alınması alerjik  reaksiyonlar başta olmak üzere   birçok hastalığa neden olabiliyor.
 
Ekinezyanın gücü
International Hospital’dan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi, özellikle sık enfeksiyon geçiren çocuklara önerilen ekinezya, çinko ve propolis gibi bitkisel destekleyiciler hakkında bilgi verdi: “Ekinezya, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayan bitkilerin başında geliyor. Kuzey Amerika yerlileri ekinezya bitkisinin kökünü ve yapraklarını her türlü enfeksiyon hastalığında, yaralarda, boğaz ve diş ağrılarında kullanıyordu. Modern dünyanın yaptığı araştırmalar ışığında ekinezyada bakteri ve virüslere karşı oldukça etkili maddeler bulundu. Üst üste hasta olan ve kendini bir türlü toparlayamayan 1 yaşın üzerindeki çocuklara ekinezya şurubu önerilebilir.
 
Kafanıza göre kullanmayın
 
Ekinezya, çocuk tam olarak tetkik edilmeden verildiğinde mide-bağırsak siteminde bazı sorunlara,   karaciğer enzimlerinde bozulmaya, alerjik reaksiyonlara, karın ağrısı ve  ishale neden olabiliyor. Doktor tarafından önerilse bile sekiz haftadan fazla kullanımı, bu gibi etkilerin görülme ihtimalini artırıyor. Ayrıca   tüberküloz, astım ya da romatizmal hastalıkları olan çocukların   kesinlikle kullanmaması gerekiyor.”
 
Propolis (arı sütü): Güçlü anti-mikrobiyal aktivitesinden dolayı, propolis doğal antibiyotik olarak biliniyor. Propolisin, MRSA da dahil olmak üzere 21 tür bakteri, 9 tür mantar, Giardia’nın da dahil olduğu   3 protozoa türü, herpes ve influenzanın geniş yelpazeli virüsleri üzerinde azaltıcı etkisi bulunuyor.
 
Ayrıca tedavi edici özelliği de var. Yara kapama, iltihap önleme, uyuşturma ve doku tamiri gibi faydalarının yanı sıra sindirimle  kalp-damar sistemleri üzerinde etkili. Propolis, üç aylık  dönemlerde alınmalı ve sonrasında kullanımına ara verilmeli.