Milliyet


6 Aralık 1998

Osmanlı Hükümdarlarının basteleri biraraya getirildi

Efkan Kula


YENİ ALBÜMLER
Fetişist gece
10 Aralık Perşembe günü saat 21:30'da Harbiye Captain Hook Bar'da sıra dışı bir akşam yaşanacak. Latince'de "boyun eğmem" anlamına gelen Non Serviam dergisinin düzenlediği Alternative Party'de müzik, bedava dövme ve piercing yapma imkanının yanı sıra fetişist grup Neoplast'ın bir şovu var. Bu kadarı sizi ikna etmeyi yetmediyse şu notu da araya sıkıştıralım: Partiye 18 yaşından küçükler alınmayacak.

Ezginin Günlüğü
(Aşk Yüzünden / Yeni Dünya - Hades)
Ezginin Günlüğü yeni albümünü çıkardı. Toplam 14 şarkının yer aldığı albümde grup bilinen ve beğenilen akustik tarzını sürdürmüş. İyi bir albüm diyebileceğimiz "Aşk Yüzünden" doğru bir seçim olabilir.

Polad Bülbüloğlu
(Gel Ey Seher / Müzikotek)
Gel Ey Seher, Azerbaycan Kültür Bakanı Polad Bülbüloğlu tarafından 1968'de bestelenmiş. Aynı şarkının dört ayrı versiyonundan oluşan single albümde Fatih Erkoç ve Şebnem Ferah da şarkı söylüyor.

Total Touch
(This Way / BMG)
Total Touch dokuz kişinin oluşturduğu bir R&B grubu. Bizim için bu türün çoğu örneği birbirine benzer ama bu türden hoşlanıyorsanız "This Way" için kaliteli bir albüm olmuş diyebiliriz.

Lost In Space
(Film Müzikleri / Sony)
Elektronik müzik soundtrack'ların tümüne hakim olmaya başladığına göre yaygınlaştığı anlaşılıyor. Lost In Space'in müziklerinde de Apollo Four Forty, The Crystal Method gibi türün örnekleri bulunuyor.

PJ Harvey
(Is This Desire? / PolyGram)
"Is This Desire?" PJ Harvey'in beşinci albümü. Harvey'in yaptığı müzik diğer kadın sesler arasında daha orijinal özellikler taşıyor sanki. Yeni albümde de Harvey bunun devam ettirmiş, dinlemek gerekebilir.

Osmanlı padişahlarının çoğu iyi birer bestekarmış. Kalan Müzik tarafından "Sultan Bestekarlar" adıyla hazırlanan özel albüm padişahların ve diğer saray mensuplarının eserlerini ilk defa biraraya getiriyor.

Ebrulerinin zahmı nihandır ciğerimde
Gül ruhlerinin handeleri çeşmü terimde
Sevda - yı muhabbet esiyor şimdi serimde
Takdire ne çare bu da varmış kaderimde
II. Mahmut

Osmanlı padişahlarının çoğunun aynı zamanda iyi birer bestekar olduklarını biliyor muydunuz? Peki I. Mahmut'un iyi keman çaldığını ya da II. Mahmut'un marş besteleyen ilk Türk müzisyeni olduğunu? Padişahların yaptığı besteler şimdi "Sultan Bestekarlar" adıyla ilk defa biraraya getiriliyor. 2 CD ve açıklamalı bir kitapçıktan oluşan bu albümde yalnız padişahların değil hanedanın birçok mensubunun bugüne kadar özel koleksiyonlarda saklanmış besteleri de sözlü eserler ve saz eserleri olarak ayrılarak bu CD'lerde ilk kez toplandı.
Proje 1999 yılının Osmanlı İmparatorluğu'nun 700. kuruluş yıldönümü olması nedeniyle Ekinciler Holding adına Kalan Müzik tarafından gerçekleştirilmiş. Eserleri seslendirmek için H. Fehmi Ketenci'nin denetiminde 13 kişilik bir kadro oluşturulmuş. Şimdilik sınırlı sayıda üretilen bu CD'ler holdingin yılbaşı için yaptırdığı promosyon kapsamında dağıtılacak, altı ay sonra da piyasaya sürülecek. Aynı zamanda Ekinciler Holding Halkla İlişkiler Danışmanı olan Ketenci, holding olarak bu yıl üçüncüsünü yaptıkları bir kültür - sanat dizisi başlattıklarını, amaçlarının daha önce yayınlanmamış eserleri ortaya çıkarmak olduğunu, pop veya halk müziğin klasiklerini de bu kapsama alabileceklerini söylüyor. Albümde II. Bayezid'den Vahdettin'e kadar birçok padişahın besteleri bulunuyor. Ayrıca 13. Kırım Hanı Gazi Giray'ın da iki bestesi var. Kitapçıkta ise Osmanlı'da musikinin gelişimi Murat Bardakçı ve Ersu Pekin tarafından örnekleriyle anlatılmış. Murat Bardakçı kitapçıkta bulunan yazısında musikinin saraydaki günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu söylüyor: "Osmanlı İmparatorluğu hükümdarlarının sadece devlet yönetiminin değil, müzik yaşamının da belirleyicisi olduğu, tarihteki ilk ve tek örnek gibidir. Müzik politikasını bizzat çizen hükümdarlar teori çalışmalarından besteciliğe kadar her alanda faaliyet göstermiş, musiki bilginlerine nazariyat kitapları yazdırıp bu makamlardan bizzat kendileri eserler vermişlerdir. Bestecilik alanında sürekli faaliyet içinde olanlar sadece padişahlar değil, aynı zamanda hanedanın erkek ve kadın diğer mensuplarıdır." Hanedanın musikiyle ilgisinin ilk örneği II. Murat zamanında saray için musiki kitaplarının hazırlanmasıyla başlıyor. II. Mehmet (Fatih) zamanında sarayda gündelikli sazende ve çalgı yapımcıları bulunmaya başlıyor. Bu gelenek II. Bayezid ile de devam etmiş. Kanuni devrinde bu ilgi daha da büyümüş. Ersu Pekin'in yazısından ise 18. yy'ın, Osmanlı musikisinin en verimli dönemi olduğunu ve III. Selim, IV. Murat, IV. Mehmet, II. Mustafa, I. Mahmut ve II. Mahmut'un musikiye özel önem veren padişahlar olduklarını öğreniyoruz. Bir de albümde yer alan "bestekar sultanlar"ın özelliklerine bakalım. Besteci olduğu kesin olmayan II. Bayezid "Adni" mahlasıyla yazdığı şiirleri bir divanda toplamış. Bayezid'in oğlu Sultan Korkut sazende ve besteciymiş. Günümüze sekiz saz eseri kalmış. IV. Murat sert mizacına rağmen sanata çok düşkünmüş. "Muradi" mahlasıyla şiirler yazan Murat'ın "Şah Murat" mahlasıyla onbeşi günümüze ulaşan besteleri olduğu biliniyor. İyi bir kemancı olan I. Mahmut'un eserlerinin sadece bir kısmı günümüze ulaşmış. Bugüne 39 saz ve 43 sözlü eseri kalan III. Selim ise aynı zamanda tanburi ve neyzen. Tıpkı II. Mahmut gibi. Dede Efendi'nin, hükümdarlığı zamanında yaşadığı II. Mahmut aynı zamanda marş besteleyen ilk Türk müzisyeni olarak gösteriliyor. Piyano ve keman ustası olan V. Murat'ın da batı müziğini iyi bildiği, birçok bestesi olduğu biliniyor.
Metallica başkasının şarkısıyla...

Metallica yeni albümü Garage Inc. çıktı. Double albümde grubun eski ve yeni yirmi yedi cover parçası bulunuyor.

Metallica'nın şimdiye kadar yaptığı tüm cover'ları içeren yeni albümü Garage Inc. double albüm olarak yayınlandı. Albümde Metallica'nın yayınlanmış eski cover'larının yanı sıra Nick Cave & The Bad Seeds, Black Sabbath, Thin Lizzy, Merciful Fate, Diamondhead, Motörhead, Blue Oyster Cult gibi gruplardan yeni yorumladığı parçalarla birlikte toplam 27 şarkı bulunuyor.
Grup ayrıca "Cunning Stunts" adıyla 1997 Load turu sırasında Texas'ta çekilen 140 dakikalık canlı konser kayıtlarını DVD formatında piyasaya çıkaracak. Bu DVD'de sahne arkası röportajları, turnenin her gününü görüntüleyen bir fotoğraf galerisi, Load turnesinin nasıl hazırlandığına dair görüntüler ve farklı kamera ve açılardan çekilmiş üç klip bulunacak.
Lars Ulrich, James Hetfield, Kirk Hammett ve Jason Newsted'dan kurulu Metallica 16 yılını doldurdu. Bunca yıllık kariyer göz önüne alındığında grubu "Load" albümü öncesi ve sonrası olarak ikiye ayırmak gerekiyor. Çünkü grup 1997 tarihli Load albümüyle müziğini değiştirmiş, popülerleşmesinde büyük payı olan thrash metal'den daha yavaş bir sound seçmişti. Yapılan parçaların orijinalliğine kimsenin bir şey dediği yoktu ama artık Metallica'yı diğerlerinden ayıran o davul atakları ve ritmler yoktu. Grubun dinleyicisi ciddi olarak küstü ve Metallica yeni ve daha genç bir dinleyici kitlesine sahip oldu. Bundan da memnun olduklarını çeşitli röportajlarında dile getirdiler. Aslında Garage Inc.'de bu sürecin bir devamı niteliğinde. Tamam belki hepsi cover şarkılar ve iyi yorumlanmışlar ama "Load" havası hemen hissediliyor. Ulrich'in "Garage Inc. insanlara bizi etkileyen ve müzikal açıdan ilham vereni gösterecek," dediği albümün birinci kasetinde grubun yeni, ikinci kasetinde ise eski cover'ları bulunuyor. Garage Inc.'nin içeriği 3 - 4 ay içinde şekillenmiş. Piyasaya sürülüş tarihi olan 23 Kasım'a yetiştirebilmek için grup albümü bir aydan kısa bir zamanda hazırlamış. Şarkıları sadece üç gün prova etmişler. Hatta Hetfield bazı şarkıları ilk kez söylemiş. Ulrich, bundan sonra neler olabileceğini şöyle anlatıyor: "And Justice For All'dan sonra kesin bir dönüş yaptığımızı hissetmiştim. Yönümüzü değiştirip Black albümünü yaptık. Daha sonra bunu Load ve Reload izledi. Garace Inc. ile bu dönüşü bitiriyoruz. Gelecek yaz yeni albümümüz için şarkı yazmaya başladığımızda ve 2000 yılının baharında sekizinci albümümüzde ise başka bir dönüş yapıp yeni bir yöne gideceğiz."
"DEF"olu Beatles

Dağhan Baydur, Erdal Kızılçay ve Fuat Güner'den oluşan DEF, 10 Aralık akşamı saat 20.30'da Lütfü Kırdar'da Beatles şarkılarını Türk müziği ile birlikte yorumlayacak.

Dağhan Baydur, Erdal Kızılçay ve Fuat Güner, Beatles şarkılarını Türk müziğiyle yorumlamak üzere "DEF" adlı bir grup kurdular. Hazırladıkları albüm "The Beatles: Made in Turkey" ismiyle yeni yılın başlarında piyasaya sunulacak. 10 Aralık Perşembe akşamı ise Lütfü Kırdar Spor ve Sergi Sarayı'nda saat 20.30'da albümü tanıtacak bir konser verecekler. İşin kötü tarafı konserin yalnızca davetliler tarafından izlenecek olması. Çünkü gece İngiliz sigorta şirketi Commercial Union'ın Türkiye'deki 10'uncu kuruluş yıldönümü için düzenleniyor. Firma ayrıca "The Beatles: Made in Turkey" projesinin sponsorluğunu da üstlenmiş. Aralarında "Ticket To Ride", "Love Me Do", "A Hard Day's Night", "She Said, She Said" gibi şarkıların da bulunduğu toplam 15 parça yorumlayacak olan DEF'e konser gecesi yirmi kişilik bir orkestra eşlik edecek.
Parçaların aranjmanını üstlenen Erdal Kızılçay, Beatles şarkılarını Türk müziği ile yorumlamanın banalliğe düşme riski taşıdığını ancak bu zor işi başarı ile çözdüklerini söylerken, Fuat Güner de çalışmanın dünya pazarında ilgi göreceğine inanıyor. Dağhan Baydur'un söylediğine göre şarkıların telif hakkı Paul McCartney'in şirketi MPL'den uzun çalışmalar sonucu elde edilmiş. Tamamlandıktan sonra bir örnek de İngiltere'ye yollanmış. Albümü dinleyen McCartney de çok beğenmiş.

Index | Yazarlar | Sinema | Kitap | Müzik | Internet | Tarot | Astrogizem |

Milliyet | e-mail

© 1998 Milliyet