13 Haziran - 20 Haziran 1999 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
   KİTAP
   SİNEMA
   MÜZİK
   ASTROGİZEM
   TAROT
   BRİÇ
   SATRANÇ
   G. PAZAR ARŞİV
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI

MÜZİK

METALLICA KONSERLERİ ÇOK GÜRÜLTÜLÜ GEÇİYOR
Sahne havaya uçabilir

Efkan Kula


YENİ ALBÜMLER


Kila
(Tog E Go Bog E / Kod Müzik)
İrlandalı topluluk Kila, Dead Can Dance'in de temellerini atan elemanlar tarafından kurulmuş. Grup İrlanda, Afrika, Latin ve pop müziğini birlikte çalıyor. Bu tarza meraklıysanız kaçırılmayacak bir albüm. Kila geçtiğimiz aylarda İstanbul'da da bir konser vermişti.


Ruffhouse Records
(Greatest Hits / Sony)
Amerikalı alternatif müzik şirketi Ruffhouse Records şimdiye kadar çıkardığı albümlerden bir derleme yapmış. Daha çok rap, hip - hop ve R&B tarzda isimler bulunuyor. Cypress Hill, Nas, John Forte, Fugess, Lauryn Hill, Kris Kross, Sporty Thievz ilk göze çarpanlar.


Blue Jean Hits
(Blue Jean Hits / Sony)
Müzik dergisi Blue Jean'in çalışanları tarafından derlenen "Blue Jean Hits" adlı albümde toplam on dokuz popüler şarkı var. Bunların arasında Ricky Martin, Meja, Jamiroquai, Pras, Inoj, Jennifer Page, Alexia, Fatboy Slim, Manic Street Preachers gibi isimleri dinleyebilirsiniz.


Tom Petty and The Heartbreakers
(Echo / Balet Plak)
"Tom Petty and The Heartbreakers"ın yeni albümü "Echo" çıktı. Grup, Petty'nin dışında Roy Orbison ve George Harrison gibi isimlerle de anılır. Albüm Petty'yi bilenlerce kesinlikle kaçırılmayacaktır. Bilmeyen ama kaliteli müzik dinlemek isteyenlere de önerilir.

Metallica bu akşam Ali Sami Yen Stadyumu'nda ikinci kez İstanbul konseri veriyor. 1993 yılındaki ilk konser kadar heyecanlı değiliz ama Metallica her zaman izlenir.

Metallica ikinci kez İstanbul'a geliyor. Bugün Ali Sami Yen Stadyumu'nda "Garage Remains The Same" turnesi dahilinde bir konser verecek olan Metallica'ya ön grup olarak Monster Magnet, Kurban ve Megalo Maniax grupları eşlik edecekler. Sümerbank Müzik Günleri kapsamında verilecek konserde kapılar 16:00'da açılacak, konser ise 21:00'de başlayacak.
Sümerbank şubelerinde bulunan biletlerin fiyatları saha içi 12 milyon 500 bin, açık tribün 10 milyon, kapalı tribün 15 milyon, numaralı tribün ise 15 milyon liradan satıldı. Ulusoy Travel Center'larda satılan VIP biletleri 20 milyon, özel VIP ise 30 milyon olarak belirlendi.
Metallica ülkemize ilk kez 25 Haziran 1993'te gelmişti. Ön grup olarak şimdi dağılan "The Cult" çalmıştı. O günden bu yana Metallica bir konser albümü, "Load" ve "Reload" adında iki albüm, bir de eski ve yeni 'cover' şarkılarının bulunduğu "Garage Inc." adlı albümleri çıkardı. Yani 54 yeni şarkı yayınladılar. O yüzden bugün daha çok yeni şarkıların çalındığı bir konser olacak.
Birincisinden daha kalabalık bir kitle tarafından izleneceği kesin ama eski tadı yakalamak zor gibi... Çünkü grup artık sıradanlaştı. Eskiden de popülerdi ama hep bir farklılığı vardı. Galiba o zaman görmek için gidiliyordu, şimdi ise eğlenmek için gidilecek. Metallica'nın şimdiki performansının da çok iyi olduğu söyleniyor. Grup üyeleri sahnede özel şovlar yapıyorlar. Mesela şov için kullanılan patlama efektleri abartılıyor ve grup üyeleri yaralanmış gibi yapıyor. Sonra ufak bir aydınlatmayla konser devam ediyor. Bizde neler yapacakları açıklanmadı ama getirdikleri 30 tırlık ekipmandan söz edilerek iyi geçeceği düşünülüyor.
1993'teki konsere gidenler hatırlar. O zaman saha içi biletinin fiyatı 250 bin lira idi. Ayrıca saha içine spor ayakkabıyla girmek gerekiyordu. Biletler kendinden yapışkanlıydı. Biletin üstünde, bel bölgesinin üstünde bir yere yapıştırılması gerektiği ve bunu yapmayanların stat dışına çıkarılacağı yazıyordu. Gerçekten de içerde bunu takip eden görevliler vardı. Ayrıca zedelenmiş biletler geçersiz sayalıyordu. Sırf bunun için bileti dosya ile götürenler bile oldu. Farklı şehirlerden çok sayıda kişi katılmıştı.
Konser Anrie Moricane'in "The Good, The Bad and The Ugly"siyle başladı. "Creeping Death"i çaldıklarında başlayan o sıkışma ve kargaşa hiç bitmeyecekmiş gibiydi. Gerçek hayranları ilk yirmi dakika sahnedekilerin onlar olduğuna inanamadı. O gün sürekli "One" adlı şarkı istendi. "One" savaş efektleri, patlamalar ve havai fişeklerle konserin en görkemli şarkısı oldu. Ayrıca insanların şarkıları ezbere bilmesi grubu şaşırttı. Metallica üç kez bis yaptı ve duyulmak istenen tüm şarkıları çaldı.

Geçmiş konserler
Metallica'nın 1988'de "And Justice For All" turnesinde sahne parçalanmış kocaman bir kaya şeklindeydi. Ve her konserde "Lady Justice" adlı büyük heykel yıkılırdı. 1992'de Metallica, Guns'n Roses'la turneye çıktı. İki grup arasında tartışmalar oldu. James, Guns'ın solisti Axl Rose için şöyle demişti: "İnsanların başka grupları da sevebileceğine inanmıyor. Belki de baştan çıkarıcı popolu bir prenses olduğunu düşünüyor, onu poposu yüzünden ödüllendirmediğimiz için bozuluyor!"
1995'te Los Angeles'ta Motörhead'in solisti Lemmy'nin 50'nci doğum gününde Metallica üyeleri sahneye takma bıyıklar, uzun siyah peruklar, kocaman favorilerle çıktı ve birçok Motörhead şarkısını çaldı. 1996 İspanya konserinde sahnedeki patlamalar her zamankinden çok gürültülü oldu ve ortalığı alevler sardı. Sonra her şeyin bir şaka olduğu anlaşıldı.

Ciguli:'Kaset Süper'

Ciguli sekiz yıl Kumkapı meyhanelerinde çalıştıktan sonra kendi albümünü çıkardı. Strese ve üzüntüye iyi geleceği söylenen albüm, ilaç gibi paketlenmiş.

Herhalde klibine rastlamışsınızdır. Ciguli, "Binnaz" adlı Roman havalı şarkısında komik hareketler yapıyor. Ahmet Ciguli, Sibel Can ve İbrahim Tatlıses'e eşlik ederken keşfedilmişti. Şimdi de kendi albümünü çıkardı. Albümünde Roman müziğinin ritimlerinde on şarkı söylüyor.
Ciguli on bir yaşından beri düğünlerde, eğlence yerlerinde akordeon çalıyor. İsmi hızlı şarkı söylediği ve akordeon çaldığı için Bulgaristan'da üretilen bir araba modelinden esinlenerek koyulmuş. Bulgaristan doğumlu. Dokuz yıl önce Türkiye'ye gelmiş. İlk olarak Kumkapı'da çalışmaya başlamış. Ciguli o yılları şöyle anlatıyor:
"Annemin babamın aldığı maaş yetmezdi. Kardeşlerimi okutmak zorundaydım. Babam da ölünce bütün yükü üstüme aldım. Abimin ısrarıyla Türkiye'ye iş aramaya geldim. Kumkapı'da iş buldum. Fakirlikten sandalye üstünde altı yıl yattım. İnsanları eğlendirmeye başladım. Sibel Can, Hülya Avşar gelirdi beni dinlemeye..."
Ciguli'nin iki oğlu var. Ferdi Tayfur'la İbrahim Tatlıses'i çok sevdiği için birinin ismini Ferdi (13), diğerininkini de İbrahim (19) koymuş.
"Süper bir kaset oldu bu," diyor albümü için. Altı yıl önce bir kaset daha çıkarmış ama beğenmemiş. "Bu albümde istediğim adamlar çaldı. Sanıyorum çok satacak, güveniyorum," diyor. İlk kasette söylediği bir şarkıyı hem normal sesiyle hem de sesini biraz inceltip kadın gibi söylemiş. Çalıştığı şirketin buna çekmek istediği klibi öğrenince hemen kaçmış:
"Klipte kadın kıyafeti giymemi, küpe takmamı istediler. Ben de 'Sigara almaya gidiyorum, bekleyin geleceğim,' dedim. Bir daha gitmedim. İnsanlar seyredecek, 'Ahmet Abi ne oldu ya sana, kadın mı oldun yani," diyecek. Olur mu öyle şey?"
Albümdeki tüm sözler ve besteler Ciguli'ye ait. Türkçe konuşabiliyor ama Türkçe okumasını ve yazmasını bilmiyor. O Bulgarca yazıyor, Türkçe'ye çeviriyorlar. Ciguli klibinde komik adamı oynuyor. İnsanları eğlendirmek istiyor. İlaç gibi paketlenmiş kasetin üstüne de "Stres ve üzüntünün tedavisinde Ciguli" diye yazılmış. Ciguli klip için, "Bu klip süper oldu. Halkı, istedim güldüreyim. Stresi, üzüntüyü onların üstünden atayım. Üzülmesinler hep gülsünler, neşelensinler. Çünkü halkı çok ağlatanlar var, ben de şu parçaları yarattım ki stresi ve üzüntüyü atsınlar," diyor.
Ciguli'nin olağanüstü bir taklit yeteneği de var. Sahneye çıkınca Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Hakan Taşıyan gibi sevdiği şarkıcıların taklidini yapıyor ve izleyenlerinin gönlünü bir kez daha fethediyor.

Kimdir?
1957 yılında Bulgaristan'da doğdu. Asıl adı Anguel Jordanov Popov. Lise mezunu. Türkiye'ye 1990 yılında geldi. 1991 yılında Çakıl gazinosunda Hülya Avşar'a akordeon çalarak gazino hayatıyla tanıştı. 1998 yazında İzmir Fuarı'nda Sibel Can ve İbrahim Tatlıses'e sahnede eşlik etti. Her iki sanatçının da sahne programı sırasında sergilediği renkli şovlarla adını duyurdu. İki oğlu var.

© 1999 Milliyet