12 Eylül 1999 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
   SİNEMA
   MÜZİK
   ASTROGİZEM
   TAROT
   BRİÇ
   SATRANÇ
   G. PAZAR ARŞİV
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI

DÜNYA DOĞAYI KORUMA VAKFI'NIN 'AYIN ORMANI' LİSTESİNDE BU AY, KÜRE DAĞLARI VAR
Kastamonu artık Avrupa'da!

Cemal Gülas

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'na bağlı örgütler, "Avrupa'nın sıcak noktaları"nı belirleyip özel koruma kampanyası başlattılar. Küre Dağları da bu 20 "sıcak nokta" arasında. Çeşitli etkinliklerin ardından, söz konusu "sıcak nokta"lardan en az yüzde 20'sine "resmi koruma" statüsü kazandırılması bekleniyor.

Dünyanın "coğrafi" ve "siyasi" haritalarında değişen bir şey yok. Ama insanların olduğu kadar, örgütlerin de dünyaya, şu yaşlı gezegenimize bakışında değişiklikler var. UNESCO'sundan Dünya Doğayı Koruma Vakfı'na, bu değişik bakışlar, ilginç uygulamalar da getiriyor.
Küreselleşme anlayışının bir başka yüzü ortaya çıkıyor artık. İnsanlar daha iyi yaşam koşullarını, daha iyi bir çevre içinde elde etmek istiyorlar. Duvarlar yıkılır, sınırların klasik anlamları değişirken, gezegenimizin kaderi sorgulanıyor. Sivil ya da resmi kimi örgütler, gezegenimize, onun tarihi ve doğal zenginliklerine kendi üsluplarınca sahip çıkıyorlar.
Dünya Doğayı Koruma Vakfı da (WWF) bu örgütlerden biri... Vakıf, Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin de katılımıyla Avrupa'nın `İmdat' diyen en değerli 100 ormanını belirledi. Ormanlara resmi koruma statüsü kazandırmak için "Avrupa'nın Sıcak Noktaları" adı altında bir kampanya başlatan WWF, 20 maddelik bir liste hazırladı. Avrupa'nın en sıcak noktası olarak belirlenen ve "öncelikle müdahale edilmesi düşünülen" bu 20 noktanın arasında, üçüncü sırada, Kastamonu'nun Küre Dağları yer alıyor.

Tahribata karşı kampanya
WWF'nin Avrupa ile birlikte Ortadoğu'yu da kapsayan "100 Sıcak Nokta" haritasında Türkiye'den de tam 9 ormanlık alan yer alıyor. Bunlar arasında Türkiye'nin `en sıcak' noktası ise, Kastamonu'daki Küre Dağları. Batı Karadeniz'in en geniş, el değmemiş, önemli doğal yaşlı ormanlarına ve olağanüstü bir yaban hayatına sahip olan Küre Dağları, Türkiye'nin değişik köşelerinde birbirinden değerli diğer 8 ormanlık alanla birlikte, kaderlerinin değişmesini bekliyor.
20 ay sürecek kampanyada, her ay en sıcak 20 alandan biri, Avrupa çapında "ayın ormanı" seçilecek ve çalışmalar bu alan üzerinde yoğunlaştırılacak. Alan gerek WWF'nin internet sitesinde gerekse ulusal örgütlerin sitelerinde dünyaya tanıtılacak. Ulusal ve uluslararası basın ile birlikte ilgili kuruluşların temsilcileri ve önemli kişilerin katılacağı alan gezileri düzenlenecek. İletişim, koruma ve lobi faaliyetleri yapılacak.

"Ayın ormanı" Küre'de
Bu çerçevede, ilk 20 ormanlık alan listesinde üçüncü sırada yeralan Küre Dağları, bu ay "ayın ormanı" olarak dünyaya tanıtılmaya başlandı. Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. İlhami Kiziroğlu'nun araştırmalarına göre, Türkiye'deki 120 memeli hayvan türünden 40'ı, 450 kuş türünden 120'si Küre Dağları'nda yaşıyor.
Yaban hayatı açısından büyük bir potansiyele sahip olan Küre Dağları'nda karaca, kızıl, geyik, boz ayı, yaban domuzu ve su samuru gibi hayvanlar da bulunuyor.
Türkiye'nin dördüncü büyük mağarası Ilgarini ve Ilıca Şelalesi de Küre Dağları sınırları içinde.
Bitki türleri bakımından da zengin bir yöre olan Küre Dağları'nda bulunan toplam 500 tür bitkiden 40 - 50 adedi, yalnızca bu bölgede yetişiyor.

Avrupa'nın en sıcak 20 noktası
Bömerwald (Avusturya), Velebit Dağları (Hırvatistan), Küre Dağları (Türkiye), Tahkuna, Hiumaa Adası (Estonya), Kainuu (Finlandiya), Foret de Fontainebleau (Fransa), Ajara Ormanı (Gürcistan), Loedderitzer Ormanı (Almanya), Taygetos Dağı (Yunanistan), Nagykörösi - erdö Ormanı (Macaristan), Abetine Apeniniche (İtalya), Gartlandselva (Norveç), Bialowieza Ormanı (Polonya), Podisul (Romanya), Onega Ormanı (Rusya), Sinote - Ali Ormanı (Rusya), Tuapse ve Sochi Ormanları (Rusya), Sierra de Gudar (İspanya), Mittlands Ormanı (İsveç), Gastereholz Ormanı (İsviçre).

Türkiye'deki sıcak noktalar
Küre Dağları (Kastamonu), Amanos Dağları (Hatay), Babadağ (Fethiye), Datça Yarımadası ve Bozburun, Fırtına Vadisi (Rize), İstanbul Ormanları, Karçal Dağları (Artvin), Yenice Ormanları (Zonguldak), İbradı Ormanları (Antalya).

© 1999 Milliyet