10 Ekim 1999 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
   SİNEMA
   MÜZİK
   ASTROGİZEM
   TAROT
   BRİÇ
   SATRANÇ
   G. PAZAR ARŞİV
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI

Sertab deplasmanda

TürkPop / İpek Durkal

Sertab Erener, eğer acele ederse, "Avrupa işinin" sadece düş olarak kalacağını bildiği için bekledi. Şimdi, "kendi küçük, sesi büyük" bu sopranoyu tanımak için, Avrupa acele ediyor.

Bilinen sözleri ve 9 - 8'lik melodileriyle daha ilk albümleri marifetiyle "Avrupa'ya açılma" peşindeki "sanatçılarımızı" bir köşeye koyarsak; bu işi şimdiye kadar ciddi olarak hayata geçirebilen, işin içinden alnının akıyla çıkan tek isim, Tarkan oldu.
Şimdi emin adımlarla ilerleyen bir başka isim daha var; Sertab Erener. Erener, eğer acele ederse, "bu Avrupa işinin" sadece düş olarak kalacağını bildiği için bekledi. Ve şimdi, "kendi küçük, sesi büyük" bu sopranoyu tanımak için, Avrupa acele ediyor.
Sony Müzik'in Avrupa bölümünün teklifiyle, kasım ayında Sertab Erener, son üç albümünde yer alan ve en çok sevilen 14 şarkısının yeni düzenlemeleriyle, Belçika ve Hollanda'da bir albüm çıkartacak. Aralık ayı başında da İsrail, Yunanistan, Fransa ve Almanya ile tanışacak.
Bir anlamda 'Best Of Sertab' olacak bu albüm, ülkemizde satışa sunulmayacak. Çünkü Sony Müzik, 500 bin satış rakamını geride bırakan son albümün önünü kesmek istemiyor.
Sözünü ettiğimiz ülkelerde büyük bir promosyon çalışmasıyla lanse edilecek Erener için saptanan hedef kitle, "World Music" dinleyicisi değil. Amaç, daha popüler bir yaklaşımla, daha geniş kitlelere ulaşabilmek.
Adı geçen ülkelerde, "Zor Kadın" adlı şarkısının özel versiyonu ile çıkış yapacak sanatçının işi gerçekten zor. Öncelikle Avrupa'da, Türkçe albüme ilgi duyan dinleyici kitlesine ulaşması gerekiyor.
Erener kendisine, "Sizin sesinizin önünde saygıyla eğilmek istiyorum," diyen dünyaca ünlü müzik adamı Arif Mardin'le de bir İngilizce albüm hazırlığı içinde.
Niye İngilizce? Çünkü Japonya, Amerika, Kanada gibi ülkelerde tanınabilmek için başka şansı yok. Bu yüzden Arif Mardin, Sertab için en iyi besteleri arıyor.
Şu günlerde turnede olan Erener, tüm bu olup bitenlerin kendisini motive ettiğini, bu nedenle yeni çalışmalar yaptığını ve 2000'in Kasım ayında, Türkiye'de yeni bir albüm çıkartacağını söylüyor.
Sertab Erener'e ilişkin küçük bir not: Sanatçı, Mimar Sinan Üniversitesi Opera Ana Sanat Dalı Opera ve Konser Şarkıcılığı Bölümü'nde bir süre eğitim gördü ama sonra okuldan ayrıldı.

© 1999 Milliyet