Milliyet VİTRİN


28 Mart 1998

Eski heyecan yok


Listelerden
seçtiklerimizDün Ve Bugün
Edip Akbayram
(Prestij)
Edip Akbayram, bazı eserlerinin başkaları tarafından sahiplenildiğini görünce, kendisiyle özdeşleşen şarkılarını yeniden yorumladığı bir albüm yapmaya karar vermiş. Soner Arıca, Ebru Gündeş gibi ünlü isimler de söylemişti bu şarkıları. Ama Akbayram'ın o özel sesinden dinlemek bambaşka.

Senfonik Konser
Fahir Atakoğlu
(İmaj)
Fahir Atakoğlu belgesellere ve televizyon programlarına yaptığı müziklerle enstrümantal müziği geniş kitlelere sevdirmede önemli bir kilometretaşı oldu. 21 Temmuz 1997 tarihinde Harbiye Açık Hava Tuiyatrosu'nda verdiği ve canlı olarak yayınladığı bu konserinde kendisine çok geniş bir kadro eşlik etmiş.

Come On Over
Shania Twain
Polygram
Kişisel olarak Kanadalı şarkıcıları da severim, country müziği de. Shaina Twain de Kanadalı bir country şarkıcısı. Üstelik güzel bir kadın ve sesi de çok iyi. Kariyeri de tartışılmaz. You're Still The One şarkısını radyolarda çok sık duyuyoruz zaten. Çok iyi bir country albümü dinlemek isteyenlere.

Ahmet Kaya'nın yeni albümü Dosta Düşmana Karşı çok büyük ilgiyle karşılandı. Ama o eski gümbür gümbür şarkıları bulmak zor.


Özgün müzik bundan birkaç sene önce Türkiye müzik piyasasının itici gücü idi. Gerek sağ gerekse sol görüşten bir sürü kalın sesli, sakallı adam doldurmuştu ortalığı. Geçen yıllar bu müziği kaçınılmaz olarak belli bir satış miktarına oturttu ve bazı müzisyenleri eledi. Ahmet Kaya ise bütün bu eleniş sürecinden kazasız belasız çıkmayı başardı. Bunda Ahmet Kaya'nın müthiş üretkenliği kadar zaman zaman yaptığı sivri çıkışlar ve "düzen"e karşı muhaliflik ve temel bir politika olarak yürütülen popülizmin de payı var kuşkusuz.
Ahmet Kaya'nın S Müzik etiketiyle çıkan yeni albümü Dosta Düşmana Karşı sanatçının eski çizgisinden farklı değil. Alışılageldiği gibi bestelerin çok büyük bir bölümü Kaya'nın kendisine ait - 12 şarkıdan dokuz tanesi. Geri kalan üç tanesinden biri Hüseyin Karakuş'a, biri Abdurrahman Kızılay'a ait türküler. Üçüncüsü ise Ahmet Yamacı imzası taşıyan bir derleme. Bir Ahmet Kaya albümünün olmazsa olmazı Yusuf Hayaloğlu yine var. Albümün aranjörlüğünü Osman İşmen ve İlker Yurtcan yapmış. Enstrümanları çalanlar arasında İlyas Tetik, Halil Karaduman, Ercan Irmak gibi neredeyse her albümde ucundan kıyısından bir payı bulunan ve tipleri çok iyi tanınmasa da kaset kapakları sayesinde çok geniş kitleler tarafından isimleri bilinen sanatçılar var.
Satışlara bakılırsa Ahmet Kaya'nın yeni albümü beğenilmiş. Fakat bence biraz heyecan eksiği var. Bundan önceki Beni Bul ve bence sanatçının en iyi albümlerinden biri olan Şarkılarım Dağlara ile kıyaslandığında, Kaya'nın en önemli özelliklerinden biri olan, aynı siyasi görüşü paylaşmasa bile dinleyenlerin kalp atışlarını hızlandıran şarkılar yok. Acaba Kaya kendi heyecanını da mı yitirdi?


Yerli
1) Dosta Düşmana Karşı (Ahmet Kaya)
2) Dün Ve Bugün (Edip Akbayram)
3) Mest Of Grup Gündoğarken (Grup Gündoğarken)
4) At Gitsin (İbrahim Tatlıses)
5) Emrin Olur (Kayahan)
6) Best Of Cem karaca (Cem Karaca)
7) Kan Kokusu (Mavi Sakal)
8) Sen Rahatına bak (Murat Göğebakan)
9) Bu Devirde (Sibel Can)
10) Senfonik konser (Fahir Atakoğlu)

Yabancı
1) Titanic (Film Müzikleri)
2) Vuelve (Ricky Martin)
3) Let's Talk About Love (Celine Dion)
4) Ray Of Light (Madonna)
5) Diwan (Rachid Taha)
6) Pilgrim (Eric Clapton)
7) The Jackal (Film Müzikleri)
8) Comparsa III (Deep Forest)
9) Power Hits Vol. 4 (Çeşitli sanatçılar)
10) Fresh Cuts 2 (Çeşitli Sanatçılar)


Index | Haftanın konuları | Yazılar | Kitap | Müzik | Lezzet

Milliyet

© 1998 Milliyet