22 Ocak 2000 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
   KONULAR
   LEZZET
   BAHÇE
   VİTRİN ARŞİV
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI

Gözlerinize inanamayacaksınız

Gezginler ve tarihçiler 2 bin yılı aşkın bir süre boyunca dünyanın harikaları olarak nitelenen insan elinden çıkmış hayret verici eserleri ve doğal harikaları övüp durdular. Doğan Kitap şimdi bu harikaları evinize getiriyor.

Doğan Kitap'ın National Geographic işbirliğiyle dilimize kazandırdığı "Harikalar Dünyası" adlı kitap geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı. Kitap "Harikalar Dünyası", "İlkçağ Dünyasının Yedi Harikası", "Ortaçağ Düşüncesinin Yedi Harikası", "Dünyanın Yedi Doğal Harikası", "Dünyanın Yedi Sualtı Harikası", "Modern Dünyanın Yedi Harikası" ve "Geleceğin Harikaları" başlıkları altında toplanan yedi bölümü ile mükemmel bir görsel arşiv ve bilgi kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.
Dünyanın yedi harikası bundan en az 2 bin 500 yıl önce insanoğlunun hayallerini süslemeye başladı. Olağanüstü başarılar o günden bu yana başımızı döndürmeye devam ediyor. İlkçağın yedi harikası en ünlüleri olmakla birlikte tarih boyunca doğanın bunlardan daha da muhteşem eserlerini içeren böyle pek çok liste hazırlanmıştır. National Geographic Society bu bol resimli kitapta 35 harikayı, dünyanın en hayret verici görüntülerini ve yerlerini okurlarına sunuyor.
Gize Piramitleri'nden Babil'in Asma Bahçeleri'ne, Pisa Kulesi'nden Çin Seddi'ne, Panama Kanalı'ndan Golden Gate Köprüsü'ne kadar tarih boyunca tasarlanmış ve gerçekleştirilmiş en etkileyici eserler bu kitapta yer alıyor. Doğanın en hayranlık uyandırıcı eserleri; Asya'da Himalayalar, Avustralya'da Büyük Set Resifi, Afrika'da sisle kaplı Victoria Çavlanı yine bu kitapta. Üstelik 200 kadar çarpıcı fotoğraf ve çizimle görüntülenmiş olarak.
Himalayaların nefes kesen doruğu Everest Dağı'ndan okyanusun ortasındaki Büyük Set Resifi'nin derinliklerine, İskenderiye Feneri'nin tepesinde yükselen ışıldaktan gökkubbeye tırmanan Toronto'daki CN Kulesi'ne kadar doğal ve insan yapımı 35 harikayı ele alan bu büyüleyici kitap, "Harikalar Dünyası"na saygı duruşunda bulunmak için tarihi ve yeryüzünü baştan sona kat ediyor.
İlkçağ dünyasının yedi harikasından ikisini (Efes'teki Artemis Tapınağı ve Halikarnassos'taki Mausoleion) topraklarında barındıran ülkemiz de "Harikalar Dünyası" mozayiğini renklendiriyor. İşte kitabın girişinden bir alıntı...
"Ne harikalar biter ne de yarattıkları sonsuz hayranlık duygusu. Olağanüstü büyüklükleri, güzellikleri ya da yadırgatıcılıklarıyla şaşkınlık yaratan harikalarla karşılaşmaktan büyük haz duyarız. Harikalar bizi günlük yaşamın sıradanlıklarından uzaklaştırır; hayret, hayranlık, hatta saygı uyandıran şeylerle yüz yüze getirir. Bu duygular, MÖ V. yüzyılın ortalarında Herodotos'u da heyecanlandırmış olmalıdır. "Tarihin babası" olduğu kadar yorulmak bilmez bir gezgin de olan Herodotos, dünyadaki görülmeye değer hayret uyandırıcı yerleri anlatan yazılarıyla Yunanlılara yolculuk etmenin ne kadar heyecan verici olduğunu öğretmişti.
Büyük İskender'in Herodotos'tan yaklaşık bir yüzyıl sonra bilinen dünyanın büyük bölümünü fethetmesi, Yunanlıların hayranlık yaratan sanat ve mimarlık eserlerini görme ve bunlar konusunda bilgilenme arzusunu kamçıladı. İskender'in Yunanistan'dan Hindistan'a kadar uzanan imparatorluğu, turizm ve ticaretin geliştiği, yeni bir bolluk dönemi başlattı. Yunanlı yazarlar vakit geçirmeden, hiçbir gezginin görmek istemeyeceği cazip yerlerin listelerini hazırlamaya koyuldular. Sidonlu Antipatros ile Bizanslı Filon gibi farklı yazarların çeşitli listeler oluşturmalarına rağmen, sonunda, bugün İlkçağ Dünyasının Yedi Harikası olarak bilinen standart bir harikalar kataloğu ortaya çıktı. İki mezar, iki heykel, bir tapınak, bir bahçe ve bir fenerden oluşan bu yedi harikanın önemli bir ortak özelliği vardı: Muazzam büyüklükleri. Ziyaretçiler bu yapıların parlak estetik özelliklerinden, yaratıcılarının teknolojik becerilerinden ve tartışılmaz cüretinden de etkileniyorlardı.
Neden yedi? İlkçağ dünyasında bu rakam kusursuzluğu ve eksikliği temsil ettiği için. Dörtle üçün, tekle çiftin, erkekle dişinin toplamı olan yedi sayısı, kozmik bütünlüğü simgeliyordu. Harika listeleri zaman içinde önemli değişiklikler geçirdi ama seçilen toplam harika sayısı hep yedi olarak kaldı."

Neler var?
İlkçağ Harikaları
Gize Piramitleri, Babil'in Asma Bahçeleri, Efes'teki Artemis Tapınağı, Olimpia'daki Zeus Heykeli, Halikarnassos'taki Mausoleion, Rodos Heykeli, İskenderiye Feneri
Ortaçağ Harikaları
Stonehenge, Colosseum, Kumu'ş - Şugafa Katakompları, Çin Seddi, Nankin Porselen Kulesi, Ayasofya, Pisa Kulesi
Doğal Harikalar
Everest Dağı, Büyük Set Resifi, Büyük Kanyon, Victoria Çavlanı, Rio de Janeiro Limanı, Paricutin Yanardağı, Kuzey Işıkları
Sualtı Harikaları
Palau, Belize Set Resifi, Galapagos Adaları, Kuzey Kızıldeniz, Baykal Gölü, Büyük Set Resifi, Derin Deniz Bacaları
Modern Harikalar
Empire State Binası, Itaipu Barajı, CN Kulesi, Panama Kanalı, Manş Tüneli, Kuzey Denizi Korunma Çalışmaları, Golden Gate Köprüsü

© 2000 Milliyet