11.07.2014 02:30 | Son Güncelleme:
Burcu Ünal

Ekmek için Ekmeleddin

Köşk adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, basının karşısına İstanbul’da çıktı. İhsanoğlu, Gezi olayları sırasında yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz için “Ruhu şad olsun” derken, protestocu gençlere “çapulcu” denmesine tepki gösterdi

CHP ve MHP’nin de arasında olduğu 5 partinin cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim bildirgesini ve sloganlarını açıkladı. “Ekmek için Ekmeleddin” sloganıyla kamuoyunun karşısına çıkan İhsanoğlu, “Atalar ne güzel söylemişler: ‘Ne ekersen onu biçersin’” dedikten sonra Türkiye’ye sevgi, saygı, dirlik ve birlik ekmek için yola çıktıklarını söyledi.
Ekmeleddin İhsanoğlu dün Çırağan Sarayı’nda seçim bildirgesi ve sloganlarını kamuoyuyla paylaştı. Eşi, 2 oğlu ve gelinin de katılımıyla basının karşısına çıkan İhsanoğlu, fonda “Ekmek için Ekmeleddin” sloganının yer aldığı ve buğday tarlası şeklinde resmedilmiş Türkiye haritası bulunan sahnede seçim bildirgesini açıkladı.  

“28 Şubat’ta bedel ödedim”
Konuşmasına, “Cumhuriyetimizin en kritik aşamalarından birinde, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk kez vatandaşlarımızın oylarıyla belirleneceği bu dönemde Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı adayı olarak huzurunuzdayım” sözleriyle başlayan İhsanoğlu,  ardından Türkçe dua etti. İhsanoğlu önce 28 Şubat ardından Gezi olaylarına değindi. “28 Şubat’ta gencecik kız çocuklarına ‘sıkma baş’ diye bağıran ceberrut bir devlet vardı. Ben buna karşı o kız çocuğunun yanında durdum. Makamım elimden alındı, kürsüm kapatıldı. Bu bedeli ödedim. Çünkü ben idealist bir öğrencime ‘sıkma baş’ diye hakaret ettirmem, okuma hakkının elinden alınmasına izin vermem” diyen İhsanoğlu Gezi’deki gençlere de benzer şekilde hakaret edilmesine izin vermeyeceğini ise şu sözlerle anlattı: “Gün geçti, yeni bebekler büyüdü, yeni gençler doğdu. Bu gençler ülkeleri için sokağa çıktılar. Dün nasıl gençlerimizin yanındaydım, bugün de gençlerimizin yanındayım. Ben talebelerime, gözlerinden sevgi fışkıran gençlerime çapulcu dedirtmem. Bir Türk çocuğuna, bir insan evladına böyle hakaret edilmesine izin vermem.” Gezi olayları sırasında geçen sene 10 Temmuz günü hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ı da anan İhsanoğlu, “Ben bir daha bu acıların yaşanmaması için bu yola çıktım. Onun da, tüm kaybettiğimiz canların da ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun” diye konuştu.

‘Düşünceler kamplaşıyor’
Saygı ekmek için üslupta saygıya ihtiyaç olduğunu dile getiren İhsanoğlu şöyle devam etti: “Düşünceler kamplaşıyor. Herkes kendi düşüncesinde olan kişiyi övüyor, karşı düşüncedeki kişiyi düşman biliyor. Bu nedenle cumhurbaşkanı seçilirsem, derin yaralar almış, hatta neredeyse kangren haline dönüşmüş bu ilişkileri saygı çerçevesine iyileştirmek için çalışacağım.” Ardından üçüncü sloganı “Dirlik ekmek için”i detaylandıran İhsanoğlu, “Her vatandaşımızın daha zengin, daha mutlu, daha borçsuz olması için Meclis’le uyumla çalışmak da inşallah göreve geldiğimde yapacağım bir önceliktir” diye konuştu. Son olarak birlik ekmek için çalışacağını dile getiren İhsanoğlu, “Suriye’de yaşanan insanlık trajedilerine, Soma’da aç gözlü bir kapitalist anlayışın vahim faturasına, patlayan bombalara, rehin alınan vatandaşlarımıza, ölen her bir cana ortak olarak üzülüyoruz. Ama çok uzun zamandır hep birlikte sevinemiyoruz. Hep birlikte sevinemeyen bir ülke, ülke olma vasfını yitirmeye başlar” dedi.
İhsanoğlu, seçmene, “Aziz kardeşlerim, ey azizler, korkmayınız, Türkiye’de istikrarı sarsacak hiçbir şey yapmayacağım. Ak Parti dahil bütün partilerle el ele vereceğim” sözleriyle seslendi. Seçim sürecinde adaletsizlik olduğuna da değinen İhsanoğlu, “Bizim elimizde bu masraflı seçimi finanse edecek kaynak yok. Bir rakibimiz hem iktidar olmanın getirdiği avantajla, hem de bizzat Başbakanlığın imkanlarıyla bolluk içinde bir kampanya yapacak” ifadelerini kullandı.  
İhsanoğlu’na barış süreci hakkında sorulan soruyu da özetle şöyle yanıtladı; “Yabancı bir ülkede doğdum. Benim için ana dilim, ana sütü gibi, ana dili insanın temel hakkıdır. Ana dilini konuştuğu yer vatandır. Eğer siz konuşamıyorsanız siz vatanınızda yaşamıyorsunuz. Bu olacak şey değil, çok büyük haksızlık oldu. Bunun giderilmesi şarttır.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0