04.09.2008 16:16 | Son Güncelleme: 04.09.2008-16:20

Ekolojik oyuncaklar yolda

Samsun Valiliği’nin öncülüğünde Samsun’da, ekolojik oyuncak üretim projesinin hayata geçirilmesine yönelik protokol imzalandı.
Valilik Salonu’nda düzenlenen protokol imza törenine, projeye katkı sağlayacak Gazi Belediyesi, Aşağıçinik Belediyesi, Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi, Soylu Ahşap ve Promosyon Sanayi yetkilileri katıldı.
Protokol sonrası açıklama yapan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, insan sağlığına ve çevreye dost olan ekolojik ürünlerin tüm dünyaca büyük ilgi gördüğünü söyledi.
Dünya ülkelerinin yılda yaklaşık 25 milyar dolara yakın ekolojik ürün tükettiğini ifade eden Vali Güzeloğlu, şunları söyledi:
“Dünyada büyük ilgi gören ekolojik ürünler alanında, dünyanın üçüncü büyük ekolojik ürün üreticisi konumunda bulunan ülkemiz, bu sektöre yönelik çeşitliliği artırmaktadır. 30 milyon dolayında çocukla geniş bir tüketici kitlesine sahip olan oyuncak sektörünün de güvenli ve sağlıklı ürün talebinin karşılanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Ham madde sorunu bulunmayan ve işsizliğin yüksek olduğu bölgede sektörün yeni iş sahası olarak ortaya çıkması ise bir fırsattır.”
Ekolojik ürün imalatında el emeğinin yoğun olarak kullanılması nedeniyle oyuncak sektöründe özellikle engelliler için istihdam alanı oluşturmanın da amaçlandığını belirten Güzeloğlu, şöyle devam etti:
Ekolojik Oyuncak Projesi, yapılan bu tespit doğrultusunda oluşmuştur. Hedef kitlesi aktif iş gücü piyasasında yer almayan engellilerin oluşturulan proje ile dünya ve ülkemizde önemli bir pazar oluşturan ekolojik pazarda yer almalarıdır. Bu konuda engelli vatandaşlara mesleki eğitim vererek beceri kazandıracağız.”
Protokol ile Soylu Ahşap ve Promosyon Sanayi ustaları öncülüğünde Aşağıçinik Beldesi’ne kurulacak atölyede engelli vatandaşlara eğitim verileceği bildirildi.
Ağaçtan yapılacak oyuncaklar Gazi Belediyesi Ekolojik Pazarı’nda satışa sunulacak.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0