19.05.2017 02:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Ekonomi ve demokraside atılım dönemi

Türkiye’nin demokrasi ve ekonomide yeni atılım dönemine girdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB’yle ilgili de, “54 yıldır bu ülkeyi kapısında süründüren bir AB var. Milletin izzetini, şerefini ayaklar altına aldırtmam” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de demokrasi ve ekonomide yeni atılım dönemi başladığını belirtirken, “Türkiye 3 kat büyüdüyse iş adamlarının işleri 5 kat büyüdü. Bugüne kadar sırrınız nedir diye soranlara ‘istikrar ve güven’ demişimdir” dedi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısına katılan Erdoğan, durmadan koşarak dünyadaki Türkiye’nin konumunu, yerini çok daha güçlü kılmanın gayreti içinde olacaklarını söyledi. Erdoğan, “Artık Türkiye’de hiçbir şey eskisi gibi bilhassa da son yıllarda yaşadığımız sıkıntılarda olduğu gibi yürümeyecektir. Demokrasi ve ekonomide yeni bir atılım döneminin hazırlıklarını yapıyoruz. Güçlü ve müreffeh Türkiye’nin inşası için ihtiyacımız olan altyapıyı büyük ölçüde kurduk ve kuruyoruz. Çalışan, üreten, yenilik peşinde olan, istihdam oluşturan girişimcilerimiz yeni dönemin en muteber insanları olacaktır. TÜSİAD’ın da yeni Türkiye’nin inşasında üzerine düşen milli ve yapıcı rolü oynayacağına inanıyorum” diye konuştu.

TÜSİAD üyelerinin Türkiye’nin en büyük sanayicileri, iş adamları, yöneticileri olarak ülkenin nereden nereye geldiğinin en yakın şahitleri olduğunu da vurgulayan Erdoğan, “Türkiye 3 kat büyümüşse buradaki iş adamlarının işleri 5-10 kat büyüdü. 

Özel sektör lokomotif

Bu gün de özel sektörün lokomotifliğini çok önemsiyoruz. 2023 hedeflerimize sizlerin ve diğer tüm girişimcilerimizin çabalarıyla, emekleriyle katkılarıyla ulaşacağız. Devleti, düzenleyici ve denetleyici rollerinin içinde tutarak, özel sektörümüzün önünü açabildiğimiz kadar açıyoruz. Özel sektörümüzün de her şeyini borçlu olduğu milletimize ve devletine katkı sağlamak için şartlarını zorlamaktan çekinmeyeceğini ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

Yerli oto vurgusu

TÜSİAD üyelerine seslenen Erdoğan, bundan sonra bizim dünya çapında bilinen tanınan, değer üreten markalara ihtiyacımız olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Bu konuda iş adamlarımızın arkasında olduğumuzu her fırsatta ifade ediyoruz. Buna karşın mesela yerli otomobil konusunda arzu ettiğimiz neticeye ulaşamamış olmaktan üzüntü duyuyorum. Kendi pazarımızın, ihracat potansiyelimizin büyüklüğü ortada iken böyle bir adım atılmaması çok düşündürücüdür. TÜSİAD üyelerinden cesaretli bir atılım bekliyorum. Eğer şu salondan bir babayiğit çıkartamıyorsak dükkanı kapatıp gitmemiz lazım.” 

‘OHAL endişesini anlamıyorum’

Cumhurbaşkanı Erdoğan Olağanüstü Hal (OHAL) ile ilgili de şöyle konuştu: “OHAL konusundaki endişelerinizi, ben tabii anlamakta biraz zorlanıyorum. Acaba OHAL, şu ana kadar bizim sanayicilerimizin, iş adamlarımızın, neyini engelledi? Eğer Olağanüstü Hal, bizim iş adamlarımızın, sanayicilerimizin şu andaki işlevini engelliyorsa oturur onu konuşuruz ama böyle bir şey söz konusu değil. Biz göreve geldiğimizde Güneydoğu’da yine OHAL vardı ama orada sıkıntı vardı. Ben o bölgeyi dolaşırken oradaki vatandaşlar, ‘Şu Olağanüstü Hali kaldırın, çünkü buradaki sıkıntılarımız büyük’ dedikleri zaman haklı olduklarını gördük ve 1 ay içinde biz Olağanüstü Hal’i kaldırdık ama şu andaki Olağanüstü Hal, tam aksine Türkiye’de bütün işlerin çok daha sağlıklı  bir şekilde yürümesine yönelik atılmış bir adımdır.” 

AB, bizi kapısında süründürüyor 

Erdoğan, Türkiye’nin AB sürecine ilişkin de şu değerlendirmeyi yaptı: “AB dediğimiz zaman AB, Türkiye’ye gönlünü, kapısını her şeyini açmış da Türkiye içeriye mi girmemiş. Böyle bir şey mi var? 54 yıldır bu ülkeyi affedersiniz kapısında sürüm sürüm süründüren bir AB var. Bizden sonra kimler geldi geçti. Hepsini aldılar. Peki Türkiye’nin günahı ne de almıyorsunuz? Ben bu milletin izzetini, şerefini ayaklar altına aldırtmam. Her türlü görüşmemizi yapıyoruz. Bu görüşmeler karşısında AB yetkilileri bizlere adil, olumlu yaklaşımlarını sürdürürlerse bu yola devam ederiz. Sürdürmedikleri takdirde tabi ki başımızın çaresine bakacağız. Avrupa pazarı bizim için ne kadar önemli ise biz de Avrupa için o kadar belki çok daha fazla önemliyiz. Gümrük Birliği görüşmelerimizi sürdürüyoruz.”

‘Yatırımlarımız için ek kaynak arayışı sürüyor’

En çok önem verdiği hususlardan birinin, özel sektörün finansmana bol, kolay ve ucuz erişimini sağlamak olduğuna da işaret eden Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti: “Maalesef bu konuda bankacılarımız ile pek anlaşamıyoruz. Faizlerin bu kadar yüksek olduğu bir yerde girişimcilerimizi yatırıma yöneltmek, cesaretlendirmek kolay olmuyor. Bu konuda sizlerden destek bekliyoruz. Türkiye’yi ayağa kaldıracak olan finans sektörünün yüksek karlılığı değil, üretim, istihdam, ihracat ağırlıklı yatırımların çoğalması büyütülmesidir. Ayrıca yatırımlarımız için ilave kaynak arayışlarımızı sürdürüyoruz. Faizsiz bankacılığı, yüksek faizle milletimizi canından bezdiren klasik bankacılık sistemiyle rekabet edecek önemli bir imkan olarak görüyoruz. Türkiye Varlık Fonu’nu hayata geçirerek büyük projelerimizi destekleyecek kaynaklar üretmek için kolları sıvadık....” dedi.

‘Reform bekliyoruz’

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik de, 15 Temmuz’dan sonra çok çarpıcı gelişmeler yaşadıklarını belirterek, 10 aydır devam eden OHAL’in bir daha uzatılmamasını umduklarnı söyledi. Bilecik, öncelikli beklentilerinin yeni bir reform dalgası olduğunu belirtirken, AB’ye üyelik sürecinin önemine de dikkat çekti. Bilecik, “AB’ye üyelik süreci refahımız için belirleyicidir. Üylelik sürecinin devamını önemli buluyoruz” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0