1.4 milyon dolara satılan efsane, ortalığı karıştırdı

Dünyanın en önemli filmleri arasında yer alan 1969 yapımı “Easy Rider”de kullanıldığı belirtilen Harley Davidson, geçtiğimiz günlerde bir açık artırmada 1.35 milyon dolara alıcı buldu. Alan kişinin adı açıklanmazken, bu satış, söz konusu motorun “gerçek” olup olmadığına ilişkin tartışma çıkmasına neden oldu.

1.4 milyon dolara satılan efsane, ortalığı karıştırdı

Filmde ünlü aktör Peter Fonda tarafından kullanıldığı, son sahnede kaza yaptıktan sonra restore edildiği öne sürülen Harley Davidson marka chopper tarzı motosiklet, Kaliforniya’da düzenlenen açık artırmada 1.35 milyon dolar gibi yüksek bir rakama alıcı buldu. Açık artırmanın kataloğunda, söz konusu motosikleti kesinlikle Peter Fonda’nın kullandığı, bu motosikletten film için birkaç tane yapıldığı ve bu motosikletin, halen sağlam kalabilen tek örnek olduğu vurgulandı.
Kataloğa göre bu motosiklet, filmin sonundaki kaza sahnesinden sonra Dan Haggerty tarafından onarıldı ve antika olduğuna ilişkin sertifikalandırıldı. Fonda’nın da, bunun orijinalliği konusunda imzası bulunduğu belirtildi.

Kötü kokular var!
Ancak başta Fonda olmak üzere, söz konusu satışa itirazlar halen devam ediyor. Fonda, bu açık artırmadan “kötü kokular” geldiğini öne sürerek, satışın iptalini istedi.
Bununla birlikte “Kaptan Amerika” olarak da adlandırılan motosikleti kendisinin satın aldığını öne süren Teksaslı bir kişi, elindeki motosikletin gerçek olduğunu ve restorasyonu yapan Dan Haggerty’den sertifikası olduğunu kaydetti. Haggerty, önce her iki motosikletin de orijinal olduğunu söylerken, daha sonra yaptığı açıklamada 1.35 milyon dolara satılan motosikletin “tek gerçek” olduğunu savundu.

Mardin'de zincirleme trafik kazasıMardin'in Nusaybin ilçesinde, otomobilin çarpmasıyla sürücüsünün kontrolünden çıkan kamyonet, cipe çarptı. Zincirleme kazada 1 kişi yaşamını yitirdi, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş ile 6 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber