12 bankadan KOBİ ve işletmelere yeni kaynak... Yatırıma ‘değer’

Reel sektörü desteklemek ve yatırıma ivme kazandırmak için hazırlanan paketlere bir yenisi eklendi. İşletmeler 12 farklı bankadan 5-50 milyon TL aralığında kredi kullanabilecek

12 bankadan KOBİ ve işletmelere yeni kaynak... Yatırıma ‘değer’

Yatırımların ve ekonomik aktivitenin önünü açmak için bir dizi finansman paketine imza atan Hazine ve Maliye Bakanlığı, “Ekonomiye Değer Kredisi” paketini kullanıma açıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve 12 bankanın katılımıyla KOBİ ve işletmeler için 25 milyar liralık yeni kredi sağlanacağı bildirilirken, bu paket daha önce açıklanan İVME paketindeki gibi enflasyona endeksli olacak.

“Ekonomi Değer Kredisi” isimli yeni finansman paketiyle KOBİ ve işletmelere 5 milyon TL ile 50 milyon TL aralığında kredi kullandırılacak. Azami kefalet tutarı ise 20 milyon TL olacak.

Paket kapsamında, Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank, Garanti BBVA, Yapı ve Kredi Bankası, Vakıfbank, Akbank, QNB Finansbank, Denizbank, TEB, Şekerbank, Eximbank bankaları bu programa katılacak. Son dönemde reel sektörü desteklemek amacıyla KOBİ Değer Kredisi, KOBİ Değer Kredisi-2 ve İVME Finansman Paketi gibi paketler uygulamaya alınmıştı.

KGF teminatlı...

“Ekonomi Değer Kredisi” paketi, Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olacak. Bu kredi için, istihdam ve üretimin artırılmasında önemli role sahip olan KOBİ ve KOBİ dışı tüm işletmeler kapsama alındı. Paket kapsamında TL nakit kredilerde faiz ve vade koşulları şöyle olacak: 6 ay anapara ödemesiz toplam 36 ay vadeli krediler için TÜFE+4... 6 ay anapara ödemesiz toplam 48 ay vadeli krediler için ise TÜFE+4,5. Faiz oranı hesaplanırken kullandırım tarihindeki yıllık TÜFE oranı baz alınacak ve kullandırım tarihinden itibaren 6 ayda bir güncellenecek.

12 bankadan KOBİ ve işletmelere yeni kaynak... Yatırıma ‘değer’
Kredinin hacmi 5-50 milyon TL

Şirket bazında ciroya göre 5 milyon TL ile 50 milyon TL arasında kredi kullandırılacak. Reel sektöre 25 milyar TL finansman imkanı sağlanacak. Azami Hazine Destekli Kefaleti 20 milyar TL olacak. Kefalet limitinin 8 milyar TL’lik kısmının 0 ile 125 milyon TL ciro aralığındaki işletmelere; 12 milyar TL’lik kısmının ise cirosu 125 milyon TL üstündeki işletmelere tahsisi öngörülüyor.

Kefalet komisyonu kredinin kullandırımı sırasında yüzde 2 oranında peşin tahsil edilecek.

Yararlanıcı belgeli harcamalar dışında başka masraf ve komisyon ise ödenmeyecek.

Dördüncü destek kuvveti geldi

Daha önce, ekonomiye destek için art arda paketler hazırlayacaklarını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Sanayicimizi, esnafımızı, KOBİ’lerimizi her durumda desteklemeye devam edeceğiz” demişti. Son dönemde reel sektörü desteklemek amacıyla KOBİ Değer Kredisi, KOBİ Değer Kredisi-2 ve İVME Finansman Paketi gibi paketler devreye alındı. Son açıklanan paketle birlikte kaynak yaratmak için hazırlanan paketlerin sayısı dörde ulaştı.

ADIM ADIM YENİ PAKET

Kimler yararlanabiliyor?
KOBİ VE İŞLETMELER

Ne kadar kullanılabiliyor?
5-50 MİLYON TL

Geri ödeme, faiz ne olacak?
İki farklı paket var. İlki, 6 ay anapara ödemesiz toplam 36 ay vadeli krediler için TÜFE+4. İkincisi ise 6 ay anapara ödemesiz toplam 48 ay vadeli krediler için ise TÜFE+4,5.

Hangi bankalar veriyor?
Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank, Garanti BBVA, Yapı ve Kredi Bankası, Vakıfbank, Akbank, QNB Finansbank, Denizbank, TEB, Şekerbank, Eximbank.

O balıkçı konuştu: Bu balık, denizin piranasıAntalya'nın Finike ilçesi açıklarında tekneyle avlanmaya çıktığında, ağına yüzlerce balon balığı takılan, 30 yıllık balıkçı Mehmet Sever, Son 2 yıldır biraz daha çoğaldı ve popülasyonu arttı. Çoğalması diğer balık türlerinin azalmasına neden oldu. Bu balık denizin piranası gibi bir şey dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber