160 bin tartıyla gelen 130 milyon TL tasarruf

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda yapılan değişiklikle cezalı durumda olduğu için ıskartaya çıkan yaklaşık 160 bin tartı aleti yeniden kullanıma girdi. Esnafımız, bir kereye mahsus tanınan muafiyetten faydalandı. Bu düzenlemeyle ekonomiye 130 milyon lira kazandırmış olduk” dedi.

160 bin tartıyla gelen 130 milyon TL tasarruf

Muafiyet tanınd

Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK’lerde Değişiklik Yapan Kanun’un TBMM’de görüşülerek kabul edildiğini, bu kapsamda Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda değişikliğe gidildiğine işaret eden Varank, şunları söyledi:

“Yapılan değişiklikle 1 Aralık 2018 öncesinde ölçü veya tartı aletinin periyodik muayenesini sehven veya başka sebeplerle yaptırmayan esnafa muafiyet getirildi.

Ölçü aletlerini kullanan esnafa kesilen idari para cezalarındaki orantısızlığı da gidermeye dönük ayrıca düzenleme yapıldı. Bu durumda olanlara da 28 Mayıs’a kadar süre tanındı. Tanınan sürenin dolmasının ardından düzenlemenin sonuçları belli oldu.”

Değişiklikle cezalı durumda olduğu için ıskartaya çıkan yaklaşık 160 bin tartı aletinin yeniden kullanıma girdiğini bildiren Varank, düzenlemeyle ekonomiye 130 milyon lira kazandırıldığını söyledi.

Yenisi alınıyordu

Konuyu incelediklerinde yaklaşık 150 lira değerinde tartıya sahip esnafın, muayeneyi kaçırdığında 2100 liralık cezayla karşı karşıya olduğunu gördüklerini belirten Varank, “Bu durumda esnafımız, cezayı ödemek yerine yeni bir tartı alıyordu” diye konuştu.

Varank, yasa değişikliğinin ardından mağdur durumdaki esnafa 28 Mayıs’a kadar süre tanındığını anımsattı.

Akaryakıt, gaz, su, elektrik sayacı, taksimetre gibi çeşitli tiplerde toplam 157 bin 658 ölçü ve tartı aleti için başvuru yapıldığını ifade eden Varank, ıskartaya çıkartılan aletleri doğru ölçüm yapacak şekilde muayeneden geçirdiklerini belirtti. Varank, şöyle devam etti:

“Bu sayede hem milli servetin israf edilmesinin önüne geçtik hem de esnaflarımızın ilave yeni maliyetlerini ortadan kaldırdık. Düzenlemeyle uygulanan idari para cezalarındaki adaletsizliği de giderdik. Daha önce sebze meyve satan pazar esnafının kullandığı terazi ile kuyumculardaki hassas tartı veya binlerce litre satış hacmine sahip petrol istasyonunda kullanılan akaryakıt sayacına aynı ceza uygulanıyordu.

Artık ölçü aletinin türü, kullanıldığı işin niteliği, yapılan ticari işlemin parasal değeri ölçüt alınacak.”

Fuhuş operasyonunda gelin ve görümce gözaltına alındıİzmit'te, polis ekiplerince masaj derneğine düzenlenen fuhuş operasyonunda, dernek yöneticileri 7 aylık hamile D.Ö. (22) ile görümcesi N.Ö. (33) gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber