18 milyon lirayı veren ‘Cennet’e girecek

Bodrum Cennet Koyu’nda The Residences Mandarin Oriental projesini tamamlayan Vedat Aşçı, lüksün sınırlarını zorlayan villaları yaklaşık 18 milyon liraya satıyor. Türkiye’nin önde gelen zenginleri de bu projede birbirine komşu oldu

18 milyon lirayı veren ‘Cennet’e girecek

İstanbul’da geliştirdiği lüks gayrimenkul projeleriyle adından söz ettiren Aştaş Holding, Bodrum Türkbükü’nde yer alan Cennet Koyu’ndaki The Residences Mandarin Oriental projesinde inşaatı tamamladı. Üst düzey iş dünyasını komşu yapan projede 6 milyon euro’ya (yaklaşık 18 milyon lira) villa satılıyor.
Türkiye’nin en zengin isimlerinin villa aldığı projenin sakinleri arasında Doğuş Grubu’nun patronu Ferit Şahenk, Sancak Grubu’nun başkanı Ethem Sancak, Dedeman ailesi, Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Mehmet Ali Yalçındağ, tekstilci Mustafa Sarıoğlu ve Cem Yılmaz gibi birçok isim bulunuyor.
600 dönümlük arsada 98 villa 116 rezidanstan oluşan ultra lük projenin konut bölümü tamamlandı. Villalar arazideki ağaçlara göre yerleştirildi. Ayrıca 1 milyon civarında fidan ve ağaç dikildi. Proje ayrıca Leed Gold sertifikasına aday.

Otel temmuzda açılacak
108 odalı Mandarin Otel ise temmuzda açılacak. Bodrum’un en gözde mekânlarından biri olması beklenen Mandarin’de konaklama ücreti 800 euro’dan başlayıp 5 bin euro’ya kadar çıkıyor. 12 ay açık olacak otele dünya çapında ilgi var. Şimdiden rezervasyon yapılıyor. Yat sahipleri Bodrum’u rotalarına katarken, 5 yılda bölgede dünyaca ünlü yeni oteller yapılacak.

Yüzde 30’unu yabancı aldı
Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, proje üzerinde konutların inşaatlarını tamamladıklarını ve ev sahiplerinin taşınmaya başladığını belirterek, “Villa ve rezidansların yüzde 80'ni sattık” dedi. Aşçı, ev alanlar arasında yabancıların da olduğunu anlatarak, “Alıcıların yüzde 30’u yabancı. Avrupa ve Körfez ülkeleri ile Rusya ve civarından, ayrıca Uzak Doğu’dan alanlar oldu. 200 ile 760 metrekare arasında değişik büyüklükteki konutların fiyatları da 1 milyon euro ile 6 milyon euro arasında farklılık gösteriyor” diye konuştu.

Arsaları 225 milyon $’a ünlülerden topladı
Vedat Aşçı, arsayı 1 yılda topladıklarını belirterek, şunları anlattı:
“2010’da Dedeman ailesi buradaki arsasının 138 dönümünü satma kararı alınca burayı aldık. Komşu arsamız Arzuhan ve Mehmet Ali Yalçındağ’a aitti. 38 dönümlük bu arsayı aldık. Sonra Ethem Sancak’tan ve tekstilci Mustafa Sarıoğlu’ndan 30’ar dönüm aldık. Arsanın diğer komşusu Eczacıbaşı, ondan da 75 dönüm aldık. 600 dönümlük arsamızın en büyük kısmını bir kooperatiften aldık. Arsalara 225 milyon dolar verdik. İnşaata 650 milyon dolar harcadık.”

‘Dünyada ilk beş proje arasında yer alacak’
Vedat Aşçı, projeyi tasarlarken dünya çapında ses getirmesi için yola çıktıklarını vurgulayarak, Uzak Doğu’dan Karayipler’e kadar birçok tatil yöresini incelediklerini ifade etti. Aşçı, “Dünyanın jet sosyetesinin gittiği yerlere baktık. Bodrum’u dünya platformuna taşımak için yola çıktık ve bu projeyi dünyada ilk 5 tesise girecek şekilde düzenledik” dedi.
Vedat Aşçı, alanında en iyilerle çalıştıklarını ifade ederek, “WTAG projenin konsept çalışmalarını çizdi. Ünlü lüks otel tasarımcısı Milano bazlı Antonio Citterio iç mimariyi yaparken, Sinan Kafadar ve Gökhan Avcıoğlu ekipte yer aldı” diye konuştu.

‘Planlara uyduk’
Vedat Aşçı, Türkbükü ile Torba arasında 20 yıllık bir çalışma sonrasında master plan yapıldığını anlatarak, Mandarin’i bu plana sadık kalarak hayata geçirdiklerini söyledi. 600 dönümlük arazinin yüzde 15’inde inşaat yapıldığını dile getiren Aşçı, “Bölgede maksimum 2 kat ve artı bodrum imarı vardı. Biz de binaları sınırladık. Denize 100 metre mesafe sınırı var. Bu kurala uyduk. Villalar ve otel 100 metreden sonra başlıyor” dedi.

Tekstilde büyüdü gayrimenkule girdi
Tekstilde makina üreten Vedat Aşçı, 1978’de Almanya'ya gitti. Türkiye’ye döndükten sonra farklı sektörlere girmek inşaat ve turizmi seçti. 2002’de Four Season markasını Mesut Toprak ile alan Aşçı, Kempinski ile Astoria’nın yerini aldı. Four Seasons hisselerini Mesut Toprak’a satan Aşçı, Belleveu Residence’i yaptı. Maçka Residence Design by Armani’yi yapan Aşçı, Kuruçeşme Arena’da yine Mandarin’le 2016’da bir otel daha açacak.

Satış şampiyonu projede kişiye özel ödeme planı sundu
Kuzu Grup’un, Emlak Konut GYO ile birlikte hayata geçirdiği Spradon Vadi projesinde, satışı devam eden sınırlı sayıdaki konut için ‘kişiye özel’ ödeme planı sunuluyor. Hemen teslim avantajıyla konut satışının yapıldığı projede, yaşam Ocak 2014’ten beri devam ediyor. Projede fiyatlar 232 bin TL’den başlıyor.
Lansmana çıktığı günden bu yana birçok satış şampiyonluğu elde eden projeyle ilgili açıklama yapan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, “Söz verdiğimiz tarihten 4 ay önce konut teslimlerine başladığımız Spradon Vadi’de, yaşamın başladığına şahit olmak büyük mutluluk” dedi.
Sınırlı sayıda konutun satışına devam ettiklerini ifade eden Kuzu, 2014 yılında gayrimenkul sektörünü parlak günlerin beklediğini belirterek, “Özellikle kentsel dönüşüm projelerinin aktifleşmesiyle sektörümüz büyümeye devam edecek” diye konuştu.

Yeni projeler yolda
Kuzu, yakında yeni projelerin lansmanını yapacaklarını söyledi.
1037 konut ve 1 adet ticari üniteden oluşan Spradon Vadi’de, 28 ve 30 katlı iki kulenin yanı sıra 5 tane de 9 ve 12 katlı bloklar yer alıyor.

Kobilerin yeni rotası Venezia
Via Properties ve Gürsoy Yatırım Ortaklığı tarafından Gaziosmanpaşa’da hayata geçirilen Venedik konseptli karma proje Viaport Venezia, tamamlanmaya gün sayıyor. Projede bulunan konutların yüzde 85’inin satışının gerçekleştirilmesinden sonra 221 adetten oluşan Venedik ofisleri etabı nisan ayının ortasında satışa sunuldu.
Yaklaşık bir aylık sürede ofislerin yüzde 40’ının satışı gerçekleştiğini söyleyen Viaport Venezia Satış ve Pazarlama Direktörü Cenk Hayırlıoğlu, ağırlıklı olarak KOBİ’lerin projeye ilgi duyduğunu ifade etti.
Hayırlıoğlu, “Ofis ve diğer ticari alanlarda gerçekleşen yüzde 18’lik KDV oranı, konuta göre bir yük olarak görülebilir. Ancak bunu vergi iadeleriyle avantaja dönüştürebilen kesimler, özellikler Kobi’ler, alımlarında ofisleri tercih etmeye başladı” diye konuştu.

Kampanya yaptı
Kobi’lere özel kampanya yaptıklarını belirten Hayırlıoğlu, Kobi’lerin kolaylıkla ofis sahibi olabilmesi için düzenlenen kampanyada yüzde 25 peşin, geri kalan yüzde 25 teslimde ödenebiliyor. Yüzde 50’lik kısım içinse 12 ay vade farksız taksit imkânı sunuluyor” dedi.
Metrekaresi 6 bin TL’den satışa sunulan ofislerin fiyatının teslimde 9 bin 500 TL’yi bulacağı öngörülüyor.

Ayda 1.5 milyon ziyaretçi
Projenin Mayıs 2015’te tüm fonksiyonlarının hayata geçmesi ile birlikte, Venezia’nın ayda 1 buçuk milyon kişi tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor. San Marco Meydanı’na bakan manzarada çalışma fırsatı yakalayacak olan ofis sahipleri, gondolların gezinti yaptığı su kanallarının kenarında kahve keyfi yaparken müşterilerini ağırlayabilecek, iş yemekleri organizasyonlarını ofislerin hemen yanındaki restoranlarında yapabilecekler.

Ortaköy’de tarihi dokuyu koruyacak
Elysium markası ile hayata geçirdiği projelerle dikkat çeken Ofton İnşaat, İstanbul tarihi dokusunu yansıtan en güzel semtlerden Ortaköy’de ‘Elysium Apartments Ortaköy’ ile yeni bir projeye daha imza atıyor.
Elysium Apartments Ortaköy’de,680 metrekare arsa alanı üzerinde bulunan tarihi bina, içinde 3 daire yer alacak şekilde restore ediliyor. Ayrıca bu binaya uyumlu 5 daireden oluşan,5 katlı bir bina daha yapılıyor.

Dubleks ev var
3 katlı tarihi binanın dış cephe dokusuna sadık kalınarak yapılacak olan restorasyon çalışmaları sonrasında 124 ve 127 metrekare arasında değişen 2 adet 2+1 daire ve 205 m2 büyüklüğünde1 adet 3+1 çatı dublex dairesi hayata geçiriliyor.
Tarihi dokuya uyumlu olarak inşa edilecek ikinci binada ise yine 1 adet 170 metrekare büyüklüğünde 3+1 çatı dublex dairesinin yanı sıra 124 ve 125 metrekare büyüklüklerinde 4 adet 2+1 normal daire tipi bulunuyor.

TOKİ açık artırma ile konut satacak
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) mülkiyetinde bulunan 144 işyeri ile 36 konutu, 29 Mayısta düzenlenecek açık artırma ile satacak. Aralarında Ankara, İstanbul ve İzmir’in de yer aldığı 34 ilde bulunan işyeri ve konutlar, Turyap’ın düzenleyeceği açık artırma ile satılacak. Açık artırmaya sunulan taşınmazlar arasında 13 bin, 15 bin ve 20 bin TL’den başlayan fiyatlarla dükkânlar da satışa çıkıyor.
Satışa sunulan konutlar yüzde 25 peşinat ve 120 ay vade ile satılacak. İşyerlerinde ise yüzde 10 peşin 240 ay vade imkânı bulunuyor.

Peşin alımlara özel yüzde 12 indirim yaptı
Basın Ekspres Yolu’nda hayata geçirilen Cornerlife Güneşli’de farklı ödeme planları sağlanıyor. Keleş İnşaat ve Beyaz İnşaat ortak girişimiyle inşasına devam edilen projede, 0.45’ten başlayan faiz oranları, peşin alımlara yüzde 12 indirimin yanı sıra 0.85’lik faiz oranı ile 120 aya kadar uzanan vade seçenekleri sunuluyor.
Cornerlife Güneşli’de A blok 16 ve B blok 15 katlı olup toplamda 211 adet konut ve 22 adet ticari birim bulunuyor. Projede 300 m2 açık,150 m2 büyüklüğünde ise kapalı yüzme havuzu yer alıyor.

Kağıthane’de faizi yüzde 0.69’a sabitledi
Genyap tarafından Kağıthane’de inşa edilen Kağıthane 7000 projesi, 8 blokta toplam 122 adet daireden oluyor. Projede, 90 ile 260 m2 arasında değişkenlik gösteren 2+1, 3+1 normal daire tiplerinin dışında 3+1, 4+1 ve 5+1 olmak üzere dubleks daire tiplerine de yer veriliyor.
Haziran 2016 tarihinde teslim edilecek projede geliştirilen ödeme sistemi ile anlaşmalı bankalardan piyasa koşullarının altında kredi kullanmak mümkün. Buna göre projede, 24 ay sıfır vade farkı olanağının dışında 120 aya kadar vadelerde de 0.69 vade farkı oranı ile sunuluyor.

1 yıl boyunca aidatları Mom Yapı ödeyecek
Mom Yapı, kısa süre içinde dairelerin yüzde 90’ının alıcı bulduğu ilk projesi Glow3’te kalan az sayıdaki daire için kampanya başlattı. Mayıs ayı içinde projeden ev sahibi olanların aidatları, 1 yıl boyunca Mom Yapı tarafından ödenecek. 1+1, 2+1 ve 3+1 daire satışlarının sürdüğü projede fiyatlar 276 bin TL ile 599 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.
Çekmeköy’de inşa edilen proje, Şile Otobanı’na ve Üsküdar-Alemdağ metro durağına yürüme mesafesinde konumlanıyor.
Projenin sosyal donatı alanlarında yüzme havuzu, güneşlenme terası, bisiklet ve yürüyüş parkuru bulunuyor.

21 Kasım 2019 Milliyet'te Gündem21 Kasım 2019 Milliyet'te Gündem

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber