26 milyarderin serveti 3.8 milyar kişiye bedel

Yardım kuruluşu Oxfam’ın hazırladığı ve her yıl Davos Zirvesi önce yayımladığı rapora göre dünyanın en zengin 26 milyarderinin 1.4 trilyon dolarlık toplam serveti dünya nüfusunun yarısının (3.8 milyar kişi) servetine eşit seviyeye geldi.

26 milyarderin serveti 3.8 milyar kişiye bedel

2008’de yaşanan global finans krizinin ardından sayılarını ikiye katlayarak 2.208 kişiye taşıyan milyarderler, sadece 2018 yılında servetini 900 milyar dolar artırdı. Milyarderlerin günlük kazancı ise 2.5 milyar dolara karşılık geliyor.

En zengini Bezos!

Dünyanın en zengin ismi 112 milyar dolarlık servetiyle Amazon.com’un patronu Jeff Bezos olurken, Bezos’un servetinin yüzde 1’nin Etiyopya’nın sağlığa ayırdığı bütçeye eşit olduğu hatırlatıldı. Öte yandan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Berkshire Hathaway’den Warren Buffett ve Facebook’tan Mark Zuckerberg de eklendiğinde ilk 4 milyarderin toplam serveti 354 milyar dolara geliyor.

Zenginler ile fakirler arasında giderek açılan uçurumun adaletsizliğine değinen Oxfam Direktörü Winnie Byanyima, bu durumun aynı zamanda öfkeye neden olduğunu ifade ediyor. Byanyima hükümetlerin daha fazla vergi alması gerektiği konusunda da görüş bildirdi.

Rakamlarla zenginler

- Dünyadaki milyarderlerin sayısı 2.208 kişi

- 2008 krizinden bu yana sayıları ikiye katladı

- Servetlerini 2018’de 900 milyar $ artırdılar

- Servetlerindeki günlük artış ‘2.5 milyar $’

Zirve bugün başlıyor

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) 110 ülkeden 3 binden fazla işadamı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılacağı bu yılki zirvesi, bugün İsviçre’nin Davos kasabasında “Küreselleşme 4: Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Küresel Yapıyı Şekillendirmek” temasıyla başlayacak.

Nürnberg'deki Türk marketine saldırdıTürk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye Milli Ordusu tarafından Fırat'ın doğusuna yönelik başlatılan 'Barış Pınarı Harekatı'nı protesto eden terör örgütü PKK yanlısı yaklaşık bin 500 kişi, Nürnberg'in güneyinde bulunan Türk marketine saldırdı. Saldırganlar, polisin müdahalesine rağmen market sahibi Mustafa Ş.'nin oğlu Ömer Ş.'nin sopayla başını yardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber