‘40 yıl hatırlı’ Türk kahvesi, aromalı kahveye yenildi

TÜRK halkının vaçgeçemezleri arasında yer alan ve bir fincanının ‘40 yıl hatırı olan’ Türk kahvesi aromalı kahveye yenildi.
İzmir'in her köşesinde açılan kafelerde artık geleneksek orta, şekerli ve sade kahve siparişleri yerine vanilyalı, çikolatalı, damla sakızlı, fındıklı, tatlı ve acı bademli, meyveli, karamelli kahve siparişleri veriliyor. 1938 yılından bu yana dededen toruna günümüze kadar ününü kaybetmeyen, Tarihi Hisarönü'ndeki Lider Kuru Kahve'nin Sahibi Mehmet Gönen, artık aromalı kahvelerin daha fazla satıldığını belirtti. Türk kahvesinin geçmişte de aromalı servis edildiğini söyleyen Gönen şunları anlattı:
“Osmanlı döneminde Türk kahvesine değişik koku ve ağız tadı vermesi için yasemin ve damla sakızı katılırdı. Artık dünyada herşey değişim içinde. Aromalı kahvelerde de gelenekesel kahve gibi, aynı pişirme yöntemi kullanılıyor. Kahve tiryakilerine biz aromalı kahveleri yeni bir tat olarak sunuyoruz. Artık hem damla sakızlı hem de aromalı kahvelere sadece yurt içinden değil yurt dışından da talep alıyoruz. Şu anda komşumuz Yunanistan'a damla sakızlı kahve şatışı ile ilgili görüşmelerimiz sürüyor.”
Tarihi Kızlarağası Hanı'nın ünlü Acılı Kahvesi'nde de aromalı kahveler geleneksel Türk kahvesinden daha fazla ilgi görüyor. Kahveciler, yaşlıların geleneksel Türk kahvesini tercih ettiğini, orta yaş ve gençlerin ise artık aromalı ve damla sakızlı kahveyi sevdiğini belirtti.

20 Kasım 2019 Milliyet'te Gündem20 Kasım 2019 Milliyet'te Gündem

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber