50 yılı devirdi 80 ülkeyi sardı

50 yılı devirdi 80 ülkeyi sardı

Koç Holding ile İtalyan Fiat’ın ortaklığında kurulan Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş şirketinin Fabrika Direktörü Erdal Şimşek, son iki yılda ihracat rekorları kırdıklarını belirterek, üretimin yüzde 70’ini 80 farklı ülkeye ihraç ettiklerini vurguladı.

Yerli otomobilin Türkiye için önemli olduğunu kaydeden Şimşek, “Bu konudaki gelişmeleri takip ediyoruz” dedi.

Örnek çalışmalar

Öte yandan Tofaş, otomobil üretiminin yanında pek çok alanda örnek çalışmalar yaptı. Kültür-sanattan spora toplum yararına farklı projelere imza attı. Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi de bunlardan biri...

Otomotiv sanayinin gelişimi, Bursa Umurbey Bilgi Parkı Kompleksi’nde yer alan müzede, yüzlerce yıl öncesine ait bir tekerlekten yola çıkılarak canlı ve etkili bir anlatımla sunuluyor. Tofaş tarafından restore edilerek 2002 yılında yaşama geçirilen, Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu arabaları müzesi özelliğini taşıyan mekân, Türkiye’nin kültür ve sanat hayatında önemli bir yere sahip.

700 bin ziyaretçi

Bursa’nın yanısıra tüm Türkiye’nin kültür ve sanat hayatına değer katan Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi ve 2008’den bu yana müze bünyesinde hizmet veren Tofaş Sanat Galerisi, 16 yılda 700 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı.

Müzeyi, bu yılın ilk 7 ayında yaklaşık 40 bin kişi ziyaret etti. Müzede, 2 bin 600 yıl önce yapılan arabanın Bursalı ustaların elinden yeniden canlandırılmış halinin yanı sıra; tekerlekler, geleneksel araba atölyeleri, motorlu ve motorsuz araçlar da sergileniyor.

Nitelikli sergiler

Bursa halkına kazandırılan bir diğer eser de Tofaş Sanat Galerisi... Galeri, Tofaş’ın öncülüğünde, Vehbi Koç Vakfı desteğiyle Yüksek Mimar Naim Arnas tarafından 2008 yılında tamamlanan restorasyon sürecinin ardından ziyaretçilerine kapılarını açtı. Umurbey Hamamı’nda yer alan ve pek çok özel sergiye ev sahipliği yapan galeri, yüz binlerce ziyaretçiyi konuk etti. ‘Piemonte Torino Design’, ‘40. Yılında Tofaş ve Vehbi Koç’, ‘Eski Hamam Eski Tas’, ‘Oyuncak’, ‘Zaman Makineleri Saat’ ve ‘İşte Benim Zeki Müren’ gibi sergiler düzenlendi. Şu anda da ‘Kantarın Topuzu: Teraziler, Ağırlıklar, Ölçü Aletleri Sergisi’ var.

Hierapolis ve turizm

Tofaş, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Türkiye’nin en büyük 5 antik şehir kalıntısından biri olan Hierapolis’in turizme kazandırılmasını sağlıyor. Tofaş Spor Kulübü de ‘Yeni Nesil Tofaş’ programıyla 1000 çocuğa spor alışkanlığı edindirdi. Tofaş fabrikası, 15 Kasım 2017’de ziyarete açıldı. Vatandaşlar, internetten online randevu alıp 10 lira karşılığında fabrikayı gezebiliyor.

Katil zanlısından tüyler ürperten ifadelerAntalya’da kafasına poşet geçirilip, el ve ayakları bağlı halde ölü bulunan belediye çalışanını öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan 3 sanık hakim karşısına çıktı. Sanıklardan Muhammet Y.'nin ifadeleri ise tüyleri ürpertti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber