60 kuruşa sahte çekten koruyor

Vadeli çekin ekonomide çarkların dönmesinde önemli bir finansman aracı olduğunu söyleyen Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Genel Müdürü Kasım Akdeniz, ticaret erbabının 60 kuruş ödeyerek piyasadaki ikiz (sahte) çeklerden kendilerini kolaylıkla koruyabileceklerini söyledi.

60 kuruşa sahte  çekten koruyor

Zorunlu hale gelen kare kodlu çeklerin şimdiden piyasadaki çeklerin yüzde 10’na ulaştığını ifade eden Akdeniz, “Özellikle tarım alanında çek sahtekarlığı çok fazla oluyor ve çiftçilerimiz dolandırıcılara karşı kendilerini korumak istiyorlarsa lütfen kare kodlu çeklerden çeki sunanın bilgilerine ulaşıp sahtekar olup olmadığını araştırsınlar” dedi.

Düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kasım Akdeniz, şu bilgileri verdi:

“Kare kodlu çek, çeki alan ve kabul edenlerin tümünün daha güvenli ticaret yapmasını sağlıyor. Karşılıksız çek riskini minimuma indiren ve özellikle KOBİ’lerin sermayelerini koruyan kare kodlu çek, önemli bir finansal ürün olarak hızla hayatımızdaki yerini aldı. Arkası yazılan bir çekin tutarının ortalama 29 bin TL olduğu düşünüldüğünde artık sadece 60 kuruşa karekodlu çeki okutarak bu tutardaki risklerden kurtulmak mümkün.”

Güvenli ve şeffaf

Çekin Türkiye açısından yaygın bir kredilendirme aracı olduğunu belirten Akdeniz, “2016 yılında 21 milyon adet çek kullanılarak 700 milyar TL’nin üzerinde çek keşide edildi. Keşide edilen çekin cirolanmak suretiyle ortalama 4 - 5 ticari işlemde kullanıldığı dikkate alındığında çeklerin aracılık ettiği ticaretin boyutu bilinenden çok daha yüksek” dedi. Akdeniz, şöyle devam etti:

“Çekin ticari hayattaki önemi göz önünde bulundurulduğunda güvenli ve şeffaf ticaretin önünü açan kare kodlu çek sistemi ticaret hacminin artırılması ve buna bağlı olarak üretim ve istihdamda artış sağlanması noktasında hayati önem taşıyor.

Şubat 2017 itibarı ile kare kodlu çeke sahip olan kişi sayısı 140 bini, kare kodlu çek yaprak adedi ise 4 milyonu aştı. Artık piyasadaki çeklerin yüzde 10’u karekodlu. Bu hacim sadece iki ay gibi kısa bir sürede oluştu.”

Çeki kabul ederken keşidecinin geçmiş ödeme alışkanlıklarının görülebileceğini vurgulayan Akdeniz, “Üzerinde kare kod olan çek, Findeks Mobil Uygulamasına okutulduğunda herhangi bir onaya gerek olmaksızın çek keşidecisinin çek ödeme geçmişi görüntülenerek vadeli satış kararı daha güvenli bir şekilde verilebilecek. Diğer yandan kare kodlu çek Sistemi tahsilat riskini azaltırken yeni satış imkânlarını da gündeme getirecek.

‘Ticaretin hacmi artacak’

Daha önceden tanışmadıkları için çekle satış yapmayan satıcılar çek ile vadeli alım yapmak isteyen keşidecinin geçmiş çek ödeme performansını görebilecek ve çek ödemelerini uzun zamandır aksatmadan düzenli yapan kişilere vadeli mal satış kararı verebilecektir. Bu yönüyle kare kodlu çek sistemi ticaretin hacmini artıracaktır” şeklinde konuştu.

Brezilya’da rehine kriziBrezilya’da silahlı bir kişinin otobüste bulunan 17 yolcuyu rehin aldığı belirtildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber