AB’den sonra Kanada da plastiğe savaş açtı

Kanada’da Justin Trudeau yönetimindeki hükümet, pipet ve tabak gibi tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması planını açıkladı.

AB’den sonra Kanada da plastiğe savaş açtı

Başbakan Trudeau, Montreal’de yaptığı basın toplantısında, yasağın 2021 gibi erken bir tarihte yürürlüğe gireceğini söyledi. Hükümet ayrıca, geri dönüşüm sorumluluğunu plastik ürünler üreten veya satan şirketlere verecek yeni önlemler de planlamış durumda. Plastikler üzerindeki bu baskı, Avrupa Birliği (AB), Hindistan ve Kaliforniya’daki yönetimler tarafından, çöplerle dolu okyanuslarla ve ölü deniz hayvanlarının sindirim sistemlerindeki plastik torbalarla çekilmiş görüntülerle desteklenen bir çabanın sonucu gerçekleşti. AB, mart ayında, küçük parçalar halinde parçalanan ve plastik torbalar gibi doğada çözülmeden kalan bazı ürünleri yasaklamayı oylamıştı.

‘Temiz bir çevre için’

Başbakan Trudeau yaptığı açıklamada, “Kanadalılar plastik kirliliğinin etkilerini birinci elden biliyorlar ve plajlarını, parklarını, caddelerini ve plastik atıklarla dolu kıyı şeridini görmekten sıkılıyorlar. Gelecek nesiller için çevreyi temiz ve güvende tutmayı çocuklarımıza borçluyuz” şeklinde konuştu. Ancak bu durum zaten boru hattı tıkanıklıklarından, üretim kesintilerinden ve petrol ve gaz için indirimli fiyatlardan muzdarip olan Kanada’nın fosil yakıt endüstrisi konusunda önemli gelir akışını tehdit edebilir.

AK Parti'den Emine Bulut cinayeti açıklaması!AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Emine Bulut cinayeti ile ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda hassasiyetinin altını çizdi" dedi. Kadın cinayetleriyle ilgili Çelik, yasal düzenleme ihtiyacının olması halinde tereddüt edilmeyeceğini de belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber