ABD: Uzanlar yatırımcı kaçırır

Telsimin Motorolaya borcu konusunda endişeli olduklarını belirten bir ABD yetkilisi, sorun çözülemezse Türkiyedeki yatırım ortamının olumsuz etkilenebileceğini söyledi

İsminin açıklanmasını istemeyen ABD yetkilisi, eski Türkiye Büyükelçisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman ile şimdiki Türkiye Büyükelçisi Robert Pearsonın Türk hükümet yetkilileriyle durumu görüştüklerini söyledi. Bir ABD yetkilisi, ABDnin Motorola INCnin Uzan ailesine ait Telsime verdiği 2 milyar dolarlık kredinin ödenmemesi konusunda büyüyen anlaşmazlık nedeniyle endişeli olduğunu söyledi. Hukuka uysunlar Yetkili, ABD Dışişleri Bakanlığının anlaşmazlığın haklı ve haksız tarafı konusunda bir tavır alıp almadığı sorusuna karşılık, "Bu özel bir ticari konudur" diyerek Dışişleri Bakanlığının tavır almadığını ekledi. Yetkili, "Herkesi sözleşme vaatlerini yerine getirmeye ve bunu hukuk kurallarına göre, dostça çözmeye çağırıyoruz. Endişemiz, Türkiyedeki yatırım ortamının algılanmasına potansiyel olumsuz etkilerdir" dedi. Hassas bir dönem Konuya yakın kaynaklar, Uzan ailesinin varlıklarını incelemek üzere Motorola ve yine Telsimden alacaklı olan Finlandiyanın Nokia şirketinin ABDden Kroll Associates isimli araştırma şirketiyle anlaştıklarını söylediler. Son zamanlarda yayımlanan bir haberde Uzan ailesinin servetinin 1.6 milyar dolar olduğu tahmin edilmişti.Son haber konusunda yorum yapmayan Motorola yetkilileri, sadece mümkün olan yasal önlemler de dahil olmak üzere bütün seçenekleri araştırdıklarını tekrarladılar.Kredi, Telsimin yüzde 66 hissesiyle garanti ediliyordu, ancak Motorola geçen ay Telsimin hisse artırımı nedeniyle bu oranın yüzde 22ye düşürüldüğünü açıklamıştı. ABD yetkilisi, Türkiyedeki krize atıfta bulunarak "Hassas bir dönemdeyiz" dedi. Yetkili, "Türk hükümeti endişelerimizden haberdar" diye ekledi.

Fuhuş operasyonunda gelin ve görümce gözaltına alındıİzmit'te, polis ekiplerince masaj derneğine düzenlenen fuhuş operasyonunda, dernek yöneticileri 7 aylık hamile D.Ö. (22) ile görümcesi N.Ö. (33) gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber