ABD'yi taca atan hamle! İlk transfer gerçekleştirildi

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı, ülkesine  yönelik ABD yaptırımlarının aşılması, Avrupa ülkelerinin İran ile ticaretlerinin  sürdürülmesi için oluşturulan özel ödeme mekanizması INSTEX'in faaliyete  geçtiğini ve ilk transferin yapıldığını bildirdi.

ABD'yi taca atan hamle! İlk transfer gerçekleştirildi

Arakçı, Avusturya'nın başkenti Viyana'da, E3/EU 2 (Fransa, Almanya, İngiltere, Rusya, Çin ve Avrupa Birliği) ile İran'dan oluşan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) ortak komisyonunun Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreteri Helga Schmid başkanlığında düzenlenen toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

"INSTEX şu an faaliyete geçti ve ilk transfer gerçekleştirildi." diyen Arakçı, Avrupa Birliği, Almanya, Fransa ve İngiltere'nin, İran'a yönelik ABD yaptırımlarını ortadan kaldırma amacıyla oluşturdukları INSTEX'i Avrupa dışı 3'üncü ülkelerin kullanımına da açmayı planladıklarını söyledi.

KOEP kapsamında bir sonraki toplantının bakanlar düzeyinde olacağını belirten Arakçı, toplantının en kısa sürede yapılacağını bildirdi.

INSTEX NEDİR?

Avrupa’da Fransa, Almanya ve İngiltere gibi ülkeler ABD yaptırımlarını aşarak İran ile dolar dışı para birimlerinde ticaret yürütebilmek için Instex mekanizmasını oluşturmuştu.

Başta İran'ın sattığı petrol ve doğalgaz ile eş değerde Avrupa'da üretilen malı satın almasını sağlayacak mekanizma olarak tasarlanan Instex’in daha sonra kapsamı daraltıldı.

Leyleklerin göçü masalsı görüntüler oluşturduYaz mevsiminin sonlarına gelinmesi ile birlikte daha sıcak yerlere giden leyleklerin büyük göçü İstanbul semalarında havadan görüntülendi. Yüz binlerce leyleğin havada dans edercesine aynı anda uçması masalsı görüntüler oluşturdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber